MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Trzemeszno. Katalogowali nagrobki z żydowskiego cmentarza. Przez lata służyły jako krawężniki [FOTO]

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Cmentarz Żydowski w Trzemesznie
Od kilku miesięcy aktywnie działa w Trzemesznie zespół ds. Upamiętnienia Cmentarza Żydowskiego. Tym razem społecznicy skatalogowali macewy, które kiedyś służyły jako krawężniki dróg.

Przed II wojną światową Trzemeszno w powiecie gnieźnieńskim zamieszkiwali żydzi. Mieli swoją kulturę, obyczaje, synagogę wybudowaną w ok. 1810 roku. Mniej więcej w tym czasie chcieli nawet utworzyć żydowską gminę. We względnym pokoju żyły ze sobą trzemeszeńskie społeczności żydowskie, katolickie i ewangelickie aż do 1939 roku. Już wtedy liczebność judaistów znacznie spadła, a 17. pozostałych wyznawców zostało w październiku ‘39 r. wywiezionych przez niemiecką policję. Akcję zlecił rząd centralny Rzeszy i Namiestnik Kraju Warty, Arthur Greiser, w celu oczyszczenia z Żydów małych miasteczek Wielkopolski.

Kilka miesięcy temu, jeszcze w starym roku powstał specjalny zespół aktywistów, którego zamiarem jest uporządkowanie cmentarza, uczczenie jego pamięci i stworzenie lapidarium z macewami, które po drugiej wojnie były użyte do budowy ulic i przez lata pełniły rolę… krawężników!

Pierwszym krokiem społeczników było wycięcie witek i małych drzewek, które porosły kirkut znajdujący się przy ulicy Orcholskiej w Trzemesznie. Ochotników wówczas zebrało się naprawdę dużo, a praca szła nadzwyczaj szybko. Teraz lokaliści wzięli się za katalogowanie płyt nagrobnych, które po usunięciu z dróg w mieście składowano w jednym z pomieszczeń warsztatów Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Wiele wskazuje na to, że udało się połączyć niejedną rozłupaną macewę.

Trzemeszno. Katalogowali nagrobki z żydowskiego cmentarza. Przez lata służyły jako krawężniki [FOTO]

Trzemeszno. Katalogowali nagrobki z żydowskiego cmentarza. P...

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto