Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Weź kulturę w swoje ręce!" - debata i targi kultury w IKE UAM. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Weź kulturę w swoje ręce! - debata i targi kultury w Instytucie Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie odbyły się w czwartkowe popołudnie, 14 grudnia. Całe wydarzenie miało charakter edukacyjno-networkingowy, ma służyć aktywizacji i integracji osób już działających w kulturze i tych, które dopiero planują się za to zabrać.

IKE UAM Gniezno. "Weź kulturę w swoje ręce!" - debata i targi kultury

Organizatorzy chcieli stworzyć przestrzeń otwartą na wymianę poglądów, pomysłów i nastawioną na rozwój i współpracę. W pierwszej części zorganizowano debatę, w której udział wzięły osoby angażujące się w działania kulturalne.

Uczestnicy: Jakub Grzechowiak, Maja Chaczyńska, Miko Kura, Mikołaj Stopczyński, prowadząca: Agnieszka Ziebarth.

- Debata miała na celu stworzenie pola do dialogu, dyskursu dla młodych ludzi, dla odbiorców z liceum, entuzjastów kultury, żeby umożliwić im wyjście w świat kultury,; pokazać im, jakie mają środki, żeby zaistnieć w tym świecie i przyczynić się do rozwoju dziedzictwa kulturowego. Mamy bardzo dużo ludzi, którzy rzeczywiście chcą działać, ale nie wiedzą, jak zacząć i tu jest problem. We współczesnym świecie kulturalnym ludzie nie mają na tacy podanych możliwości, nie wiedzą, gdzie szukać. Ale po to się tutaj spotykamy, żeby im to umożliwić i przedstawić wszystkie możliwości

- mówi Aleksandra Basaj, studentka III roku Projektowania kultury IKE UAM w Gnieźnie, współorganizatorka wydarzenia.

Jakub Grzechowiak - producent muzyczny z Gniezna. Tworzył muzykę do kilku klipów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie; wyprodukował utwór pt. "Veham" do bollywoodzkiego hitu filmowego "Dobaaraa". Laureat stypendium artystycznego Enea 2020. Wydał solową płytę z instrumentalną muzyką elektroniczną w wieku 17 lat. Od ponad roku gra na instrumentach klawiszowych w zespole Père-Lachaise, z którym to zdążył wygrać ogólnopolski konkurs zespołów rockowych im. Mikołaja Matyski. Współpracuje z artystami z gnieźnieńskiego fyrtla; produkował solowe albumy Agaty Wesołowskiej, oraz album Wiwiego.

Maja Chaczyńska - gitarzystka, wokalistka i osoba odpowiedzialna za organizację koncertów swojego zespołu Extraterrestrial Dreamsucker. Niezależnie wspiera też innych twórców i zespoły w zakresie organizacji wydarzeń, często współpracuje z niezależnymi lokalami kulturalnymi. Jest współprowadzącą audycji muzycznej Modlitwy Psychodeliczne w studenckim Radio Afera Politechniki Poznańskiej. Studiuję kuratorstwo sztuki, ukończyła reżyserię dźwięku, pracuję jako realizatorka dźwięku w poznańskim klubie Blue Note. W duecie z przyjacielem odpowiada za koordynację małej sceny na plenerowym Red Smoke Festival.

Miko Kura - malarz, współzałożyciel kolektywu artystycznego, wolontariusz w Kolektyw Chemia, organizator wystaw i wydarzeń artystycznych. Angażuje się w akcje społeczne, których tematyka skupia się wokół przeciwdziałaniu dyskryminacji i przemocy.

Mikołaj Stopczyński - ma za sobą 5 lat filologii polskiej. Pisanie nie jest mu obce, co zaowocowało licznymi artykułami dla "Gnieźnieńskiego Tygodnia" i portalu Gniezno.NaszeMiasto.pl. Od niedawna zasila kadrę eSTeDe Centrum Kultury, w którym zdążył już organizować liczne koncerty i wernisaże. W kulturze działa także jako twórca – można go zobaczyć za perkusją podczas występów post-punkowego zespołu Père-Lachaise. W wolnych chwilach podróżuje z przyjaciółmi po opuszczonych miejscach i z utęsknieniem oczekuje na kolejny koncert The Cure w Polsce.

Druga część to targi, w czasie których była możliwość zapoznania się z przedstawicielami instytucji kultury i różnego rodzaju organizacji o charakterze kulturalnym. Podczas spotkania młodzież miała możliwość przedstawienia swoich planów, pomysłów na działania, które chciałaby zorganizować, lub wziąć w nich udział. Dodatkowo jest to szansa na nawiązanie różnych form współpracy np. stażu lub praktyk, a także możliwość uzyskania konsultacji i wskazówek do dalszych działań. Była to przestrzeń, w której uczniowie skorzystali z doświadczenia osób działających zawodowo w kulturze.

Wystawcy: Stowarzyszenie Offeliada, Stowarzyszenie Ośla Ławka, Stowarzyszenie Fantasmagoria, Teatr im. A. Fredry w Gnieźnie, Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, Centrum Kultury Scena To Dziwna, Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna, Urząd Miejski w Gnieźnie.

Wydarzenie organizowały studentki i studenci projektowania kultury na IKE UAM. Projekt jest wspierany przez Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto