Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
100. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie
100. rocznica Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie Paweł Brzeźniak
To był wyjątkowy dzień w Gnieźnie. 28 grudnia mieszkańcy Pierwszej Stolicy uczcili setną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Oprócz tradycyjnej uroczystości na Akropolu Bohaterów, Mszy Świętej w bazylice Prymasowskiej i rekonstrukcji historycznej, tego dnia odbyło się także uroczyste otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu.

Dom Powstańca Wielkopolskiego w Starym Ratuszu w Gnieźnie to nowa wystawa stała - miejsce pamięci o tym bohaterskim zrywie sprzed stu lat. – Nie bez powodu to miejsce pamięci ulokowaliśmy właśnie w Starym Ratuszu. To w tym miejscu widzianym z okien budynku, 28 grudnia 1918 roku rozpoczęło się Powstanie Wielkopolskie w Gnieźnie. – mówi prezydent Tomasz Budasz.

Pamiątki z Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 do tej pory znajdowały się w Gimnazjum nr 2 w Gnieźnie w "sali tradycji". Ich przeniesienie pozwoli na lepszy dostęp mieszkańców oraz turystów do ekspozycji. Temat Powstania Wielkopolskiego jest ciągle żywy w Gnieźnie, wiele rodzin przekazało pamiątki po przodkach w nadziei, że będą one przypominać mieszkańcom Gniezna oraz turystom o tych wydarzeniach.

Miejski Ośrodek Kultury, który będzie prowadził DPW uzyskał na ten cel dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. - Projekt zakłada utworzenie wystawy stałej, sali edukacyjnej a także działania edukacyjne i popularyzatorskie dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych w 100. rocznicę wybuchu zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – mówi Marta Pacak zastępca dyrektora MOK.

– Dziś rocznica 100-lecia rozpoczęcia odzyskiwania niepodległości przez Wielkopolan i data wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, a także dzień, kiedy chcemy pokazać szerszemu społeczeństwu te wszystkie pamiątki, które mamy po tych powstańcach i stąd kieruję moje ogromne podziękowania dla rodzin, które przekazały niektóre pamiątki. Taka ekspozycja nie może być nudna i to jest bardzo dynamiczna ekspozycja, która została uzupełniona o nowe elementy, m. in. elementy multimedialne, a dosłownie z okien tego budynku 100 lat temu można było obserwować, jak przed fabryką Bolesława Kasprowicza wybucha powstanie, bo tam przecież zbierali się wtedy powstańcy z Gniezna – powiedział prezydent Tomasz Budasz.

Podczas uroczystości zaprezentowano inscenizację wydarzeń w Gnieźnie sprzed 100 lat.

– Rok minął właśnie od momentu pisania projektu po jego realizację. Ostatnie miesiące i tygodnie były bardzo pracowite, bo zostały przekazane nam pamiątki z Gimnazjum nr 2, które staraliśmy się tutaj w godny sposób wyeksponować, ale także nowi darczyńcy się pojawili, którzy nam zaufali i pozwolili wyeksponować ich rodzinne pamiątki. Chcieliśmy jednocześnie, żeby wszystko miało wymiar edukacyjny i żeby nasz Dom Powstańca w Gnieźnie był połączeniem tradycji z nowoczesnością i mam nadzieję, że to widać na kolorowych ilustracjach i w multimediach – mówi Marta Pacak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Gnieźnie. – Na początku rzeczywiście to wyglądało dość mizernie, ale ogłosiliśmy w sierpniu apel skierowany do mieszkańców i różne osoby zaczęły się zgłaszać do nas ze swoimi pamiątkami. W ostatnich tygodniach pozyskaliśmy m. in. takie przedmioty użytku codziennego, jak ołówek oficerski czy zapalniczki. Myślę, że to jest ciekawe połączenie z takimi eksponatami, jak szable i bagnet. Zachęcamy wszystkich do zwiedzania – dodaje M. Pacak.

– To miejsce świadczy o naszej tożsamości, o naszej miłości do ojczyzny i świadczy przede wszystkim o tym, że pamiętamy i że chcemy tę pamięć kultywować, nie chcemy zapominać o tym zrywie powstańczym, który tutaj przyniósł nam wolność. Myślę, że ten Dom Powstańca jest takim widocznym znakiem i miejscem, a którym będziemy się także tej pamięci uczyć – przyznał ks. abp Wojciech Polak prymas Polski.

28 grudnia 2018 r. w godz. od 12:00 do 19:00,w pierwszym dniu funkcjonowania DPW, była możliwość bezpłatnego zwiedzania z przewodnikiem, później także DPW będzie bezpłatny dla zwiedzających. Do DPW zapraszamy 29 i 30 grudnia w godz. 11.00-16.00.

Rekonstrukcja historyczna „Pruski zmierzch”

Senator Robert Gaweł prezes Stowarzyszenia Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Gniezno” zaprosił wszystkich mieszkańców Gniezna i okolic na rekonstrukcję historyczną pt. „Pruski zmierzch”. Rozpoczęła się ona 28 grudnia br. o godzinie 18.30 na deptaku przy ul. Chrobrego, czyli przed Starym Ratuszem. Rekonstrukcja była dynamiczna i zakończyła się przy ul. Sobieskiego na terenie dawnych koszar. Senator Gaweł podkreślił, że to wydarzenie, które godnie upamiętni setną rocznicę wybuchu powstania i odzyskania przez Polskę niepodległości. W imieniu Stowarzyszenia GRH „Garnizon Gniezno” podziękował Tomaszowi Budaszowi, prezydentowi Gniezna i Barbarze Borowskiej, prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Gnieźnie za dofinansowanie rekonstrukcji przez miasto i bank.

28 grudnia odbył się Sejmik Ziemi Gnieźnieńskiej z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, podczas którego radni wszystkich samorządów powiatu gnieźnieńskiego i gminy Powidz przyjęli specjalne Laudum.

Oto jego treść: „My samorządowcy zgromadzeni na Sejmiku Ziemi Gnieźnieńskiej oddajemy hołd pokoleniom, które przez cały okres zaborów toczyły najdłuższą wojnę nowoczesnej Europy w obronie naszej wiary, tradycji, mowy i własności. To nasi przodkowie ciężką pracą, solidnością, odpowiedzialnością i oszczędnością stworzyli naród, który zespolił wszystkie stany. Te cechy stały się synonimem wielkopolskiego ludu. Jednak gdy wybiła godzina próby, potrafił on także zwyciężyć w boju. Pragniemy uczcić wszystkich, którzy przed stu laty chwycili za broń, aby ziemia, która jest kolebka państwa polskiego mogła znów cieszyć się wolnością. To stąd, po wyzwoleniu swoich miejscowości wyruszyły kompanie walczące na froncie północnym i na Kujawach. Przywołujemy pamięć córek i synów i naszej ziemi, którzy wyruszyli na pomoc obrońcom Lwowa, walczyli o polski Śląsk i wnieśli wielki wkład w zwycięstwo nad bolszewicką Rosją. Ich walka o granice Rzeczpospolitej jest pięknym przykładem poświęcenia dla wspólnej suwerennej Ojczyzny. Przepełnieni dumą ze zwycięskich Powstańców Wielkopolskich przyrzekamy dbać o pamięć ich czynów. Niech ich przykład będzie przykładem dla następnych pokoleń. Chwała Bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim, Żołnierzom Rzeczpospolitej. Boże błogosław naszej Wielkopolsce”.

Podczas uroczystości wyróżnienia otrzymali: Janusz Ambroży (medal III stopnia „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, który przyznał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Krzysztof Borowiak (Medal Jubileuszowy), Czesława Krumrey i Bożena Posłuszna-Brzezińska (Medale Koronacyjne). Medale z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego otrzymali: Bartosz Borowiak, Jarosław Gryguć, Ramzes Temczuk. Odznaki Honorowe Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego otrzymali: Hanna Kwaśniewska, Paweł Matkowski, Grzegorz Mrówczyński, Janusz Sekulski i Paweł Trygalski.

Podczas Sejmiku dyrektor Szkoły Podstawowej nr 7 w Gnieźnie wręczono akt nadania patrona Powstańców Wielkopolskich 1918/1919.

Otwarcie Domu Powstańca Wielkopolskiego i rekonstrukcja historyczna to ważne, ale nie jedyne wydarzenia 28 grudnia w Gnieźnie. W samo południe odbyła się Msza Święta w intencji poległych uczestników Powstania Wielkopolskiego w Bazylice Prymasowskiej, tuż po jej zakończeniu odbył się przemarsz na cmentarz św. Piotra gdzie odbyły się uroczystości przy Akropolu Bohaterów.

- W tym wszystkim ujawniało się z pewnością noszone w sercach przekonanie, że nie można przecież, że nie wolno nam pozostać obojętnym na dziejącą się niesprawiedliwość i krzywdę – mówił abp Polak przypominając dalej słowa ówczesnego arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego Edmunda Dalbora, który w odezwie do diecezjan pisał, że „aby okazać się godnym lepszej przyszłości, jaką nam Bóg gotuje, muszą się wszystkie warstwy ludności złączyć silnym ogniwem miłości braterskiej, opartej na niezachwianej podstawie religii chrześcijańskiej”. - Sukces i powodzenie nadciągającej pomału insurekcji widział więc ówczesny Prymas Polski jako owoc wspólnego wysiłku i działania oraz rzeczywistej odpowiedzialności wszystkich warstw ludności. Oddając dziś wspólnie hołd uczestnikom Powstania Wielkopolskiego na naszej Ziemi Gnieźnieńskiej i modląc się w ich intencji w naszej bazylice prymasowskiej, pragniemy dziękować Bogu za ofiarę ich życia i miłości do Ojczyzny – mówił Prymas.

Od godz. 12:00 do 19:00 można było bezpłatnie zwiedzać Dom Powstańca Wielkopolskiego, a od godz. 16:00 do 18:00 przed Starym Ratuszem stał posterunek powstańca. O 16:30 także na deptaku odbył się koncert chóru Między Pokoleniami, organizowany przez Fundację Przestrzeń, a o godz. 20:00 za okazaniem zaproszenia odbył się koncert Melodie Wielkopolskie na kwartet Jazzowy.

Więcej na ten temat

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto