Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

101. rocznica Bitwy Warszawskiej. W Gnieźnie upamiętniono poległych żołnierzy

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Dziś 101. rocznica Cudu Nad Wisłą. Grupa Garnizon Gniezno oraz władze miasta po raz kolejny uczciły pamięć polskich żołnierzy.

Od 1992 roku w rocznicę Bitwy Warszawskiej, zwanej także "Cudem nad Wisłą", obchodzone jest państwowe Święto Wojska Polskiego. W Gnieźnie oficjalne uroczyści przygotowała grupa rekonstrukcyjno-historyczna Garnizon Gniezno przy wsparciu Miasta Gniezna. Podobnie jak w minionym roku, odbyła się one na cmentarzu przy ul. Witkowskiej.

- My dzisiaj jesteśmy tym ludziom wdzięczni za niejednokrotnie oddanie życia, obronę ojczyzny, ale też kształtowanie postaw patriotycznych, bo przecież dla osób z 1939 roku to byli bohaterowie, Dla nas kolejne pokolenia: rok 1920, 1939, 1956 czy wydarzenia z grudnia 1970 roku - to są bohaterowie. Musimy o nich pamiętać i chcemy to czynić, zapalając dzisiaj znicze na ich grobach, ale również trzymając w pamięci ten szacunek

- mówił Tomasz Budasz, Prezydent Miasta Gniezna.

Obchody rozpoczęto od uroczystej mszy w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, czyli w byłym kościele garnizonowym. Po odprawionym nabożeństwie uczestnicy udali się na cmentarz przy ul. Witkowskiej, by oddać hołd poległym żołnierzom. Po wspólnym odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" organizatorzy i goście wygłosili krótkie przemówienia. Wśród uczestników znaleźli się między Prezydent Miasta Gniezna z zastępcą, przedstawiciele Rady Miasta oraz Starostwa Powiatowego, komendanci policji, straży pożarnej i straży miejskiej, a także reprezentacja amerykańskiej armii. Na kwaterach polskich żołnierzy ustawiono około 250 zniczy, które wspólnie utworzyły flagę biało-czerwoną.

- Robimy to wspólnie, my wszyscy, niezależnie od statusu społecznego i pełnionej funkcji bierzemy te znicze i zapalamy na grobach powstańców. Ten cmentarz w setną rocznicę Cudu Nad Wisłą został odnowiony społecznym czynem, rękoma mieszkańców Gniezna i Powiatu Gnieźnieńskiego, którzy tutaj przychodzili, organizacji, stowarzyszeń, strażaków czy harcerzy. Chcemy to pielęgnować, żeby był to ważny i stały element tych uroczystości

- mówił Ramzes Temczuk, organizator wydarzenia.

Po zapaleniu zniczy uczestnicy złożyli wieńce i kwiaty pod tablicą upamiętniającą żołnierzy oraz przy grobie chorążego Jarosława Maćkowiaka. Na zakończenie nie zabrakło także wspólnego odśpiewania "Roty".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto