Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
102. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie. Obchody w naszym mieście tradycyjnie odbywają się 28 grudnia, dzień po rozpoczęciu walk w Poznaniu.

W związku z obostrzeniami związanymi z pandemią, uroczystości związane z kolejną rocznicą wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Gnieźnie, odbyły się w symbolicznym wymiarze.

W samo południe, 28 grudnia odbyła się Msza Święta w Bazylice Prymasowskiej, której transmisję można obejrzeć na kanałach Królewskiego Gniezna oraz Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Tradycyjne składanie kwiatów na Akropolu Bohaterów na cmentarzu św. Piotra odbyło się w sposób indywidualny, z zachowaniem zalecanego dystansu.

Z uwagi na sytuację epidemiczną wydarzenia częściowo zostały przeniesione do Internetu. 27 grudnia odbył się wykład online prof. Janusza Karwata (autora książki „Ziemia Gnieźnieńska w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919”), który można zobaczyć na portalu społecznościowym Facebook Domu Powstańca Wielkopolskiego oraz stronie internetowej Miejskiego Ośrodka Kultury. - Gniezno było newralgicznym punktem organizacji i rozwoju najpierw organizacji ochotniczych, a później regularnego wojska wielkopolskiego. To tutaj aż do 1921 roku organizowano kolejne pułki i bataliony, które walczyły o granice Polski w wojnach, które wówczas prowadzono - z Ukraińcami, z Rosją bolszewicką, także w powstaniach górnośląskich - opowiada prof. Janusz Karwat.

Na miejskich kanałach społecznościowych (You Tube i Facebook Królewskie Gniezno) można obejrzeć trzy odcinki filmu „Gniezno w okresie Powstania Wielkopolskiego".

Przed budynkiem Starego Ratusza pojawiła się wystawa pt. „Bolesław Kasprowicz - wielki obecny", której autorami są nauczyciele i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki. W pamięci mieszkańców naszego miasta zapisał się jako filantrop i społecznik, który ufundował między innymi pierwszą w Gnieźnie szkołę dla dziewcząt. Wsparł przygotowania do Powstania Wielkopolskiego, w którym wziął udział jego syn. Za swoje zasługi odznaczony został wieloma orderami i medalami. Był wizjonerem, który polskość widział w szerokiej perspektywie.

Wystawa „Wielki Obecny”, którą można oglądać na gnieźnieńskim Deptaku, przed Starym Ratuszem, przypomina gnieźnianom postać Bolesława Michała Kasprowicza i powstała z inicjatywy społeczności II Liceum Ogólnokształcącego im. Dąbrówki w Gnieźnie jako uwieńczenie obchodów 100-lecia istnienia szkoły przez niego ufundowanej.

Zaangażowanie patriotyczne Bolesława Michała Kasprowicza znalazło swoje odzwierciedlenie w Powstaniu Wielkopolskim 1918/1919. Aktywnie uczestniczył on w życiu politycznym i społecznym jako przewodniczący Rady Robotniczej, przewodniczący Miejskiej Rady Ludowej, członek Naczelnej Rady Ludowej. Był członkiem delegacji radnych na powitanie Ignacego Paderewskiego w Poznaniu. Uczestniczył w poznańskim zebraniu Rady Robotniczo-Żołnierskiej 28.12.1918 r., a jeden ze swoich sklepów przy Chrobrego 3 oddał na podręczny skład broni. Jego syn Bolesław Piotr jako delegat Rady Robotniczej tworzył rady w terenie. 27 grudnia 1918 r. poinformował Miejską Radę Ludową, obradującą w Hotelu Centralnym, o rozpoczęciu powstania w Poznaniu. Aktywnie uczestniczył w zajęciu koszar piechoty i dragonów w Gnieźnie. Od 28 grudnia 1918 r. współpracował ściśle z Piotrem Walczakiem z POWZP. Uczestniczył w zajęciu Trzemeszna, Mogilna i Strzelna. W styczniu 1919 r. pełnił funkcję podoficera komendy miasta Gniezna.

Organizatorami wystawy są II Liceum Ogólnokształcące im. Dąbrówki oraz Miasto Gniezno. Partnerzy: Muzeum Początków Państwa Polskiego, Miejski Ośrodek Kultury, Archiwum Państwowe w Poznaniu Oddział w Gnieźnie, Muzeum Wódki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto