Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"13 pomysłów na Gniezno" - nowa aplikacja mobilna do zwiedzania Gniezna. Hit czy kit? [TEST, RECENZJA]

Magdalena Smolarek
Zapraszamy do aplikacji, czyli start!
Zapraszamy do aplikacji, czyli start! Aplikacja "13 pomysłów na Gniezno", zrzut z ekranu
Czy słyszeliście już o nowej i zupełnie bezpłatnej aplikacji: "13 pomysłów na Gniezno - przewodnik mobilny"? Aplikacja ta oprowadza nas po najciekawszych trasach turystycznych na terenie powiatu gnieźnieńskiego, ale nie tylko. Jesteście ciekawi? Przetestowaliśmy ją specjalnie dla Was!

"13 pomysłów na Gniezno" - nowa aplikacja mobilna do zwiedzania Gniezna. Hit czy kit?

Od kilku dni gnieźnianie, ale przede wszystkim turyści przyjeżdżający do Gniezna mogą korzystać z nowej i zupełnie darmowej aplikacji. "13 pomysłów na Gniezno - mobilny przewodnik" - tak nazywa się ta nowa możliwość podróżowania po Gnieźnie na dwa sposoby - mobilny, wirtualny i rzeczywisty.

Jednak wcześniej o samej aplikacji. Została ona stworzona przez Qrtag: Innowacja w Smart City z Poznania na zlecenie Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. Jej pierwowzorem był drukowany przewodnik tematyczny „13 pomysłów na Gniezno i okolice” z 2016 roku, nad którym rzetelnie pracowało szereg osób zarówno pod kątem tekstów, jak i zdjęć. Aplikację tę można ściągnąć na telefon z systemem operacyjnym: Android (wersja minimalna 4.4.2) lub iOS (wersja minimum 9.0).

Celem jej powstania, jak podkreślają twórcy, było "opracowanie elektronicznego przewodnika po wyznaczonych szlakach turystycznych, który - poza możliwością odszukania różnego rodzaju informacji
o obiektach turystycznych, czy ciekawych miejscach - dawałby możliwość śledzenia przebytych na szlaku kilometrów, za pomocą wbudowanego w telefon modułu GPS. Kalendarz, lista atrakcji, aktualności, trasy, planer, skaner QR oraz quizy i komunikaty to kolejne moduły dostępne dla użytkownika".
Czy tak faktycznie jest? Przetestowaliśmy ją specjalnie dla Was!

Plusy:
+ Aplikacja zawiera 13 bardzo ciekawych tras tematycznych, m.in. Architektura i sztuka na ziemi gnieźnieńskiej, Kryminalne historie ziemi gnieźnieńskiej, Mity i legendy Gniezna i okolic, Skarby gnieźnieńskich muzeów i inne.
+ Przy każdym zabytku można kliknąć na znak plusa i wtedy kopiuje się on do Planera. Następnie po przejściu do zakładki Planer mamy ustaloną przez siebie trasę zabytków na mapie, do jakich chcemy dotrzeć. I do dzieła czy też do zwiedzania!
+ Przy zabytkach w aplikacji znajdują się QR kody, które jak zapewniają organizatorzy w przyszłości będą działać, tzn. zostaną rozmieszczone po mieście i wtedy... no właśnie, nie wiadomo czy uzyskamy jeszcze więcej informacji niż te zawarte w aplikacji?
+**Kalendarz, a przynajmniej jego część też warto zaliczyć do plusów. Po wejściu do niego możemy kliknąć na konkretną datę, a tam wyświetli się nam lista wydarzeń danego dnia, o jakich możemy dokładniej poczytać. Ponadto jeśli będzie to dla nas zbyt mało informacji w danym temacie to na dole mamy link, który przekierowuje nas do strony organizatora danego wydarzenia. Są pewne "ale" co do kalendarza, ale o tym w minusach. + Można zmieniać wielkość czcionki. Co prawda dostępne są tylko dwa rozmiary, ale zawsze to coś! + Poglądowe zdjęcie przy każdym z zabytków, miejsc to też zdecydowanie zaleta tej aplikacji. + Aplikacja działa bez internetu. Jest to ogromny plus dla wszystkich, którzy nie mają go w telefonie, skończył im się transfer czy są z zagranicy i nie mają włączonego przesyłu danych. + Jest absolutnie darmowa** i dostępna dla każdego, kto ma telefon z systemem Android (przez sklep Google Play) lub iOS (App Store).

Minusy:
- Na razie aplikacja dostępna jest wyłącznie w języku polskim, jednak jak zapewniają twórcy docelowo mają pojawić się też inne języki. Czekamy na to i wszyscy niepolskojęzyczni turyści też.
- Wspominany kalendarz oprócz wskazywania na bieżące atrakcje każdego dnia niestety pokazuje też czasem wydarzenia, które już się odbyły, nawet w poprzednim miesiącu. Wchodzimy np. na datę 12. lipca i widzimy informację o Żywym Skansenie z 1. lipca, o weekendzie leniwych kotów, jaki zakończył się w niedzielę, a mamy czwartek czy koncercie w Latarni na Wenei, jaki odbył się w niedzielę. Nieco mylące i zniechęcające.
Dodatkowo jeszcze kalendarz ten nie zawiera wszystkich informacji o eventach z danego dnia, czyli jest niepełny. Dobrze, gdyby ktoś to na bieżąco uzupełniał.
-**Mapa, chyba moja "ulubiona". Po kliknięciu na nią oczekuje się, że przeniesie nas do... Gniezna i powiatu gnieźnieńskiego, a jest ustawiona na... Afrykę i fragment Europy. Trzeba sporo przybliżyć, by zobaczyć atrakcje Gniezna. Przybliżam, przybliżam, przybliżam, nadal słabo widać te zabytki oznaczone czerwonymi "lizakami". Jak już bardzo blisko (aż za blisko) dotrzemy wreszcie do któregoś z nich to już w sumie ani rozrysowanych ulic nie widać, ani nic. -**Media i quizy, tak, docelowo mają być, a jak na razie hm... klikasz, klikasz i nic (w przypadku mediów) lub klikasz i widzisz białe pole (przy quizach). Wystarczyłoby napisać: ten moduł włączymy już wkrótce czy coś takiego.
- Na opisie danej atrakcji wyświetlana jest ikonka do kliknięcia QR kodu. Niestety gdy przewinie się tekst do końca ikonka ta nie znika, co uniemożliwia odczytanie fragmentu tekstu.
- W pomocy, przy opisie jednego z modułów aplikacji jest literówka, ale tak, zdaję sobie sprawę, że to już czepianie się. Chociaż wypadałoby, żeby tak fajnie zapowiadająca się aplikacja była bez wad, czyż nie?
- Zakładka Aktualności. Takie jakby zdublowanie kalendarza, ale nie do końca. Tutaj pokazane są wydarzenia jakie będą się działy w Gnieźnie i okolicach, ale tak jakby szerzej, całościowo jest tam podany opis co to jest za event, bez rozbijania tego na konkretne daty i godziny. Ciekawie... jednak forma wizualna bardzo średnia. Dlaczego? Wszystkie wydarzenia są jakby za mgłą, jakby były... nieaktywne, w imię zasady: żywe kolory = wchodzę, zgaszone kolory = coś nie działa.

Jak widać powyżej aplikacja ta, według naszej redakcji, ma prawie tyle samo minusów, co plusów. Oznacza to, że nie jest jednoznacznie zła czy jednoznacznie dobra, nie wiemy czy to hit czy kit. Z pewnością jednak trzymamy za nią kciuki i dajemy jej szansę, bo po kilku ulepszeniach powinna działać zdecydowanie lepiej, być bardziej funkcjonalna i zachęcająca do powracania do niej, a nie do... Etopii, na jaką wskazuje mapa, choć to też ciekawy kraj... ;) Liczymy na te usprawnienia, ponieważ jak zapewniają twórcy będzie ona aktualizowana na bieżąco.

Zobacz plusy i minusy aplikacji, o jakich wspominamy w artykule:

Zapytaliśmy także o zdanie na jej temat turystów, którzy wcześniej nic o niej nie słyszeli (docelowo informacje na temat aplikacji mają być dostępne w obiektach turystycznych, hotelach, restauracjach i innych). Przy nas osoby te ją sobie instalowały lub korzystały z wersji w naszym redakcyjnym telefonie.

- Ojej, ale super! Nie słyszałam o czymś takim wcześniej. Najlepsze są te ustalone trasy, bo nie trzeba myśleć co się zwiedziło, a potem żałować, że tylko katedrę tylko tak szerzej można spojrzeć na Gniezno i okolice. Szkoda tylko, że niektóre rzeczy nie działają, jak quizy, bo chodzę już dziś trochę po Gnieźnie i chciałabym się sprawdzić. Za to na pewno fajnym punktem jest ten kalendarz z wydarzeniami danego dnia. Jednak czy do każdego dołączona jest pani redaktor w gratisie, która podpowie jakie wydarzenia dopiero będą, a jakie się odbyły? - komentuje pani Karolina, turystka ze Szczecina.

- OK, już wszystko wiem. Spróbuję wypunktować, choć od razu przepraszam, że będą to niestety głównie wady. Strona początkowa aplikacji mogła by być w bardziej nowoczesnym stylu. Co jeszcze? Nawigacja jest mało intuicyjna, występuje brak konsekwencji w symbolach nawigacji. Popracowałbym także nad działem aktualności, tzn. moim zdaniem do poprawy jest kolorystyka, ponieważ ma się wrażenie, że dane wydarzenie jest nieaktualne. "Najlepsza" jest mapa, która od razu jest quizem (jakiego zakładka nota bene nie działa), ponieważ myślimy, że przeniesie nas do Gniezna, a tam taki myk, że jesteśmy w Afryce, tzn. ja wiem, mam nadzieję, że gnieźnianie też - powiedział pan Paweł, turysta z Międzychodu, który skrupulatnie przez ok. 15 minut przeglądał aplikację.

- Jako ciekawostka może jej będę używała ze względu na te konkretne trasy. Jestem gnieźnianką od urodzenia i wydawało mi się, że wiedziałam o mieście sporo, a tu takie ciekawostki jak to kryminalne Gniezno. Potem już plusów nie widzę, ale nie chcę mówić o niedociągnięciach, bo ważne, że w Gnieźnie coś się dzieje, że takie projekty są realizowane - skomentowała pani Małgorzata.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dronowa Dolina, czyli wydarzenie dla pasjonatów nowych technologii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto