Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody w Gnieźnie
230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja. Obchody w Gnieźnie Powiat Gniezno
Mieszkańcy i samorządowcy powiatu gnieźnieńskiego oraz przedstawiciele organizacji społecznych uczcili 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Tradycyjnie tego dnia, złożono wiązanki pod pomnikiem króla Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Świętujemy ten dzień razem w otoczeniu biało-czerwonych barw, wcielając w życie uniwersalne idee patriotyzmu, wolności, praworządności i miłości do Ojczyzny.

O 10:00 w katedrze gnieźnieńskiej rozpoczęła się msza święta pod przewodnictwem Krzysztofa Wętkowskiego, biskupa nominata diecezji włocławskiej.

- Jest wśród Polaków wiele nienawiści, kłótni, często nie o sprawy zasadnicze, ale o drobiazgi. Czas pandemii tylko wzmocnił te tendencje. Tymczasem warunkiem istnienia wspólnoty jest dążenie do zgody, zdolność do kompromisu i uczciwych relacji” - mówił bp Krzysztof Wętkowski. W homilii, wskazując na szereg problemów targających polskim życiem społecznym, apelował o rozsądek, zgodę i nie powtarzanie błędów z przeszłości.

- Co znaczy imię Polska? To imię nas tworzy. Człowiek staje się i rozwija wśród ludzi. Określa nas wiara, język, sztuka, literatura, historia. Dzisiaj często występuje pokusa obalenia kultury i odrębności narodowej. Bądźmy mądrzy jako naród. Patrzymy na inne narody w Europie, które co innego mówią w tej dziedzinie, a co innego robią, bardzo dbając o zachowanie swojej tożsamości - wskazał dotychczasowy biskup pomocniczy gnieźnieński.

Podkreślił również, że właśnie to imię – Polska, zobowiązuje do odpowiedzialności, do służby, do odrzucenia partyjniactwa, ale też do unikania izolowania się od ludzi, a zwłaszcza izolowania się od własnego narodu. Warunkiem przetrwania wspólnoty jest bowiem współdziałanie, zgoda i pamięć.

- Żadna wspólnota nie może istnieć, jeśli nie jest oparta na wartościach i to na wartościach, do których się wszyscy odwołują i które wszyscy starają się realizować i wypełniać. Nie przetrwa taka wspólnota - stwierdził dalej - jeśli nie będzie miała korzeni sięgających głębiej niż tylko codzienność i doczesność. Warunkiem istnienia wspólnoty jest żywe poczucie sprawiedliwości, dążenie do zgody i zdolność do kompromisu oraz uczciwych relacji

- mówił.

Biskup nominat diecezji włocławskiej przyznał również, że żyjemy w czasach walki o te wartości. W walce tej – jak powtórzył za papieżem Benedyktem XVI – chodzi o to, aby stworzyć przekonanie, że nie ma obiektywnej prawdy, nie ma różnicy między dobrem i złem.

Konstytucja 3 maja była pierwszym w Europie i drugim na świecie (po Stanach Zjednoczonych) dokumentem tego typu. Jej zamierzenia były bardzo nowoczesne na tamte czasy. Niestety, rozbiory przekreśliły te zamierzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto