Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

25. Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne

Magdalena Smolarek
Po raz 25. odbyły się Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne. W niedzielne popołudnie w Kościele Farnym w Gnieźnie wystąpiły chóry z Gniezna, Powidza i Poznania

25. Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne

W niedzielne popołudnie odbyły się Kościele Farnym dwudzieste piąte Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne „Stąd nasz ród”. Wszystkim zaproszonym gościom i miłośnikom muzyki chóralnej, zaprezentowały swój repertuar chóry: chór męski "Arion" z Poznania, chór "Szpaki" z Gniezna, chór żeński "Sonata" z Powidza, chór Św. Ojca Pio z Gniezna, chór męski "Dzwon" z Gniezna.
Niestety podczas niedzielnego przeglądu nie pojawił się chór mieszany "Metrum", ponieważ dyrygent zespołu uległ wypadkowi samochodowemu i trafił do szpitala.

W organizację całego wydarzenia, w sposób szczególny, włącza się co roku chór męski – Towarzystwo Śpiewacze „Dzwon”, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury. Chór ten został założony 153 lata, zaczynał on swoją działalność jako Towarzystwo Śpiewu „Dzwon” w 1864 roku.
– Przynam, że z każdym rokiem jest trudniej. Jednak mimo przeróżnych bolączek chórów (braki głosowe, choroby i inne), jakie prezentują się każdego roku, cieszymy się, że możemy już po raz 25. zorganizować tym razem we Farze Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne. Widzimy, że podczas tych spotkań publiczność dopisuje, jest spore zainteresowanie chórami, chóralistyką w naszym mieście. To nas bardzo cieszy i mobilizuje do organizowania kolejnych edycji. Podczas 25 lat spotkań w Gnieźnie wystąpiło ponad 135 chórów, w tym 3,5 tysiąca śpiewaków – powiedział nam pan Bartosz Szczeszek, kierownik chóru "Dzwon", organizator wydarzenia.

– Gnieźnieńskie Spotkania Chóralne od początku nie są konkursem tylko przeglądem, koncertem dla publiczności lokalnej. Co roku rozdajemy uczestnikom pamiątkowe nagrody ufundowane przez Urząd Miejski i Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, które od samego początku wspiera te spotkania - dodał pan Bartosz.

Zdecydowanie można zgodzić się z panem Bartoszem, ponieważ frekwencja podczas koncertu była spora, a przybyli goście z zaciekawieniem słuchali kolejnych kompozycji poszczególnych chórów z Gniezna i nie tylko.

– Każdy występ wymaga pewnych emocji i zawsze jest pewna ekscytacja tym, co ma się za chwilę wydarzyć. Mamy przed sobą publiczność, kolejne wyzwanie, jakim jest po prostu występ. Nie powiem który to jest występ chóru "Arion" w Gnieźnie, bo działamy od 105 lat, ale na pewno tu już koncertowaliśmy nie raz i z przyjemnością tu wracamy. Zaśpiewamy dzisiaj 5 pieśni; 4 z nich to pieśni religijne, a więc związane z kulturą i historią Polski. Będzie to m.in. "Bogurodzica", "Ach mój niebieski Panie", ale także świecka pieśń rycerska Moniuszki i zakończymy pieśnią poznańskiego kompozytora Andrzeja Koszewskiego – powiedział pan Jacek Pawełczak – dyrygent poznańskiego chóru "Arion".

– Nie mam dzisiaj tremy przed występem, choć to mój pierwszy występ w Gnieźnie, a śpiewam już od 35 lat – powiedział pan Paweł Drajerczyk, śpiewak z poznańskiego chóru "Arion". – Słuchacze szczególną uwagę na pewno zwrócą na pieśń, jaką otwieramy dzisiejszy koncert, czyli "Bogurodzica". Jak wiadomo ten utwór to najstarsza modlitwa, którą wykonano przed bitwą pod Grunwaldem – dodał pan Paweł.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto