Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

4 worki śmieci, a w nich dane osobowe, ze Starostwa trafiły do lasu. Doszło do naruszenia ochrony danych osobowych?

SI (opr.)
arch. red.
28 marca w bezpośrednim sąsiedztwie Lasu Miejskiego spacerowicz znalazł cztery worki zawierające ścinki papieru w postaci różnego rodzaju kartek drobno pociętych przez niszczarkę. Śmieci, jak się później okazało, pochodziły ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie.

4 worki śmieci, a w nich dane osobowe, ze Starostwa trafiły do lasu. Doszło do naruszenia ochrony danych osobowych?
Wspomniane worki zostały zabezpieczone przez Straż Miejską w celu prowadzenia dalszych czynności śledczych. Przeprowadzone czynności wskazały, że mogą one pochodzić ze Starostwa Powiatowego w Gnieźnie. "17 kwietnia 2019 r., pracownica Starostwa Powiatowego po przeprowadzonych tego dnia oględzinach w Straży Miejskiej poinformowała członków Zarządu Powiatu o znalezieniu czterech worków zawierających pocięte przez niszczarkę kartki papieru, których treść wskazywałaby, że zostały wytworzone w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie. W dniu 18 kwietnia 2019 r. pozyskano dodatkowe informacje, które pozwoliły na ustalenie, że znajdujące się w workach ścinki zawierały także materiały, w których obecne były dane osobowe: pracowników, byłych pracowników, radnych, kontrahentów. Nie stwierdzono występowania danych wrażliwych": informuje Starostwo Powiatowe w Gnieźnie, w wydanym w tej sprawie komunikacie.

"Wprawdzie nie znaleziono do tej pory dowodów potwierdzających wejście w posiadanie tych materiałów przez osoby trzecie, czas ekspozycji był niewielki, bowiem worki zostały znalezione w dobrym stanie, zamknięte, to ze względu na właściwości techniczne (orientacja wydruku, szerokość ścinek), nie można ponad wszelką wątpliwość wykluczyć takiej sytuacji, której w posiadanie danych weszłaby osoba nieuprawniona": czytamy dalej w treści komunikatu .

Incydent został zgłoszony do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Podjęto także decyzję o przeglądzie procedur związanych z niszczeniem dokumentacji niearchiwalnej w Starostwie Powiatowym. W związku, że nie jest w tym momencie możliwe ustalenie sprawcy, w tym określenie czy źródłem naruszenia jest sprawca zewnętrzny czy wewnętrzny, a także jakie dokładnie materiały znajdują się w workach, Straż Miejska przekaże zabezpieczony materiał do odpowiednich organów ścigania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto