Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

500 plus w Gnieźnie - o czym trzeba pamiętać?

Paweł Brzeźniak
mat. MRPiPS
Wnioski o ustalenie uprawnień dotyczących świadczeń wychowawczych 500+ można będzie składać od 1 sierpnia w siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej przy: ul. 3 Maja 30, ul. Dworcowej 7 w godzinach urzędowania tj. 7.00-15.00 oraz we wtorki i czwartki w wydłużonym czasie pracy – do godziny 18.00 ( w okresie od 1.08 - 31.08.2017.r.).

500 plus w Gnieźnie - co się zmienia?

Wnioski oraz niezbędne załączniki można będzie pobrać pod wyżej wskazanymi adresami, jak również ze strony internetowej MOPS: [email protected] w zakładce Rodzina 500+.
Świadczenie wychowawcze przysługuje:
1. matce,
2. ojcu,
3. opiekunowi faktycznemu dziecka, (osobie, która złożyła wniosek do sądu opiekuńczego o przysposobienie dziecka),
4. opiekunowi prawnemu dziecka,
do ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Na pierwsze dziecko świadczenie przysługuje jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 800,00 zł. Jeżeli członkiem rodziny jest dziecko niepełnosprawne, świadczenie przysługuje, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 1.200,00zł. Rodzina z dwojgiem niepełnoletnich dzieci otrzymuje świadczenie na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu.

Rokiem bazowym do obliczenia dochodu rodziny jest rok 2016 r., jednakże każdorazowo należy zgłosić uzyskanie lub utratę dochodu w momencie składania wniosku oraz w okresie jego pobierania. W przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze na kolejny okres złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 września do dnia 30 września danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 30 listopada tego roku.
W przypadku złożenia wniosku wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od dnia 1 października do dnia 31 października danego roku, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego następuje do dnia 31 grudnia tego roku.

Świadczenie wychowawcze nie przysługuje, jeżeli:
1) dziecko pozostaje w związku małżeńskim;
2) dziecko zostało umieszczone w instytucji zapewniającej całodobowe utrzyma-nie albo w pieczy zastępczej;
3) pełnoletnie dziecko ma ustalone prawo do świadczenia wychowawczego na własne dziecko;
4) członkowi rodziny przysługuje za granicą na dziecko świadczenie o podobnym charakterze do świadczenia wychowawczego, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy międzynarodowe o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej.

Ważne:
Zgodnie z projektem zmiany ustawy o pomocy w wychowywaniu dzieci świadczenie wychowawcze 500+ nie będzie przysługiwało, jeżeli osobie samotnie wychowującej dziecko nie zostało ustalone, na rzecz tego dziecka od jego rodzica, świadczenie alimentacyjne na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, chyba że:
1) drugi z rodziców dziecka nie żyje;
2) ojciec dziecka jest nieznany;
3) powództwo o ustalenie świadczenia alimentacyjnego od drugiego z rodziców zostało oddalone;
4) sąd zobowiązał jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka i nie zobowiązał drugiego z rodziców do świadczenia alimentacyjnego na rzecz tego dziecka;
5) dziecko, zgodnie z orzeczeniem sądu, jest pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach

Ważne:
Zgodnie z projektem zmiany ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci do wniosku dołącza się zaświadczenie naczelnika urzędu skarbowego, dotyczące członków rodziny rozliczających się na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zawierające informacje odpowiednio o:
a) formie opłacanego podatku,
b) wysokości przychodu,
c) wysokości opłaconego podatku.

Przepisy dotyczące ustalania dochodu z działalności opodatkowanej w formach ryczałtowych, będą miały zastosowanie po raz pierwszy przy ustalaniu prawa do świadczeń wychowawczych na pierwsze dziecko.

W przypadku wystąpienia wątpliwości dotyczących spełniania warunków do otrzymywania przyznanego świadczenia wychowawczego, w szczególności warunku zamieszkiwania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pracownik może wezwać do osobistego udzielenia, w wyznaczonym terminie, wyjaśnień oraz informacji co do okoliczności mających wpływ na prawo do świadczenia wychowawczego.

***
Info z Polski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto