Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

74 rocznica Powstania Warszawskiego w Gnieźnie [FOTO, FILM]

Paweł Brzeźniak
74 rocznica Powstania Warszawskiego w Gnieźnie
74 rocznica Powstania Warszawskiego w Gnieźnie Paweł Brzeźniak
Gnieźnieńskie obchody rozpoczeły się od złożenia kwiatów pod obeliskiem Adama Borysa, urodzonego w Witkowie uczestnika Powstania. Obelisk mieści się przed Szkołą Podstawową nr 9.

Następnie odbył się uroczysty apel i złożenie kwiatów pod Pomnikiem Harcerzy Pomordowanych i Poległych za Ojczyznę przy ul. Żwirki i Wigury. Przez Godziną "W" wszyscy przeszli na ulicę Chrobrego pod Stary Ratusz.

Podczas uroczystości najwyższym odznaczeniem miejskim, Medalem Koronacyjnym, wyróżniony został por. Wincenty Kożuch, kombatant z okresu II wojny światowej.

– To między innymi tym powstańcom zawdzięczamy naszą niepodległość, abyśmy dzisiaj mogli – ponad wszelkimi podziałami – spotkać się tutaj i oddać im część. To dla nas zobowiązanie, ale także honor. To właśnie dzisiaj wypełniamy testament śp. kapitana Józefata Sztuki, który nie tak dawno odszedł od nas – powiedział prezydent Tomasz Budasz. – Był to jeden z ostatnich dzielnych żołnierzy Armii Krajowej. Dzisiaj pamiętajmy także o nim. Niech młodzież pamięta – tak jak on wielokrotnie powtarzał – że pokój jest najważniejszą wartością, którą otrzymaliśmy. Chcę podziękować wszystim uczestnikom: młodzieży, harcerzom, rekonstruktorom, a także kibicom z W25 i kibicom Lecha Poznań. To dzięki Wam ta pamięć zawsze będzie w naszych pokoleniach, tych i następnych.

Artystyczną oprawę uroczystości swoim pięknym występem uświetniła Natalia Braciszewska-Kijak.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 roku i trwało do 3 października tego samego roku. Trwało 63 dni.

Było to podjęcie walki przeciwko niemieckim wojskom, które okupowały wtedy Warszawę. Historycy niejednokrotnie podejmowali się prób odpowiedzenia na pytanie, czy powstanie miało jakikolwiek sens, ponieważ była to heroiczna walka, a wróg - niepokonany. Niestety, liczba ofiar tego powstania była ogromna.

Powstanie zorganizowali przedstawiciele AK (Armii Krajowej), a wszystko w ramach akcji Burza. Ujawnili się wtedy przedstawiciele struktur polskiego podziemia. AK chciało uwolnić stolicę spod rąk niemieckich wojsk jeszcze zanim, gdy na teren tych ziem wejdą wojska Armii Czerwonej. Takie było założenie. Co ciekawe, do walki o Warszawę włączyli się także cudzoziemcy. Wśród nich byli m.in.: Węgrzy, Słowacy, Gruzini, Francuzi, Belgowie, Holendrzy, Grecy, Brytyjczycy, Włosi, Ormianie i Rosjanie.

Zwycięstwo mogłoby wzmocnić rolę międzynarodowego rządu RP na uchodźstwie. Tak się jednak nie stało, gdyż Powstanie Warszawskie zakończyło się klęską Polaków.

W Warszawie znajduje się Muzeum Powstania Warszawskiego. To tutaj miłośnicy polskiej historii mogą poznać szczegóły dotyczące Powstania Warszawskiego. Muzeum Powstania Warszawskiego mieści się przy ulicy Grzybowskiej 79. Powstało 31 lipca 2004 (to w tym dniu, w przeddzień rocznicy powstania) zorganizowano uroczyste otwarcie. Muzeum zawiera gabloty z pamiątkami historii: fotografiami, dokumentami, a dodatkowo możemy zobaczyć filmy i kroniki historyczne, opisujące poszczególne wydarzenia, jakie działy się w czasie Powstania Warszawskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto