Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

80. urodziny honorowego obywatela naszego miasta

UM Gniezno
80. urodziny honorowego obywatela naszego miasta
80. urodziny honorowego obywatela naszego miasta UM Gniezno
28 lutego osiemdziesiąte urodziny obchodził Kazimierz Bałęczny, Honorowy Obywatel Miasta Gniezna. Jubilat był długoletnim dyrektorem Rejonu Dróg Publicznych w Gnieźnie, a potem Naczelnym Dyrektorem Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu. Od 1969 roku, przez kilka dziesięcioleci, niestrudzenie działał na rzecz rozwoju infrastruktury drogowej w naszym regionie. W imieniu gnieźnian najlepsze życzenia jubilatowi złożył prezydent Tomasz Budasz.

Kazimierz Bałęczny urodził się 28 lutego 1939 roku w Czmońcu. Po zdaniu matury podjął studia na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Poznańskiej uzyskując w 1961 roku tytuł magistra inżyniera komunikacji. Po studiach podjął pracę jako kierownik budowy dróg w Rejonie Eksploatacji Dróg Publicznych w Kościanie (1961 – 1964), a następnie w latach 1964 – 1969 jako zastępca dyrektora REDP w Koninie.

Od września 1969 roku do 1994 roku był dyrektorem Rejonu Dróg Publicznych w Gnieźnie. Uczynił gnieźnieński Rejon jednym z najlepszych w kraju, zajmując w dekadzie lat siedemdziesiątych 5 razy pierwsze miejsce w kraju oraz 4 razy drugie miejsce wśród ponad 200 rejonów. W 1976 roku zadeklarował wykonawstwo drogi dwujezdniowej od Skiereszewa do ul. Kostrzewskiego. Inwestorem tego odcinka był Urząd Miejski w Gnieźnie, dzięki staraniom ówczesnego Prezydenta Zbigniewa Kaszuby. Inwestycje tą zakończono w 1981 roku po osiągnięciu skrzyżowania ul. Żwirki i Wigury oraz 3 Maja.

Inne Jego „gnieźnieńskie” dokonania to budowa deptaku w ciągu ul. B. Chrobrego, ułożenie kostki betonowej przy Katedrze na Wzgórzu Lecha, wzmocnienie muru oporowego wzdłuż ul. Św. Wojciecha i Seminaryjnej, a także przebudowa toru żużlowego i widowni na stadionie przy ul. Wrzesińskiej. W 1995 roku przeszedł do pracy w Poznaniu jako Naczelny Dyrektor Okręgu Dróg Publicznych a po reorganizacji w 2002 roku jako Naczelny Dyrektor Oddziału w Poznaniu Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie.

W latach 2004 – 2005 z inicjatywy Kazimierza Bałęcznego wybudowano tzw. trasę toruńską o długości 7,3 km, będącą odgałęzieniem trasy przelotowej Poznań – Bydgoszcz. Oddanie do użytku tej trasy pozwoliło usunąć ruch tranzytowy z tej części Gniezna. Przygotował także budowę drogi ekspresowej S-5 na odcinku od Modliszewa do Kleszczewa. Droga ta w części węzeł Woźniki – Kleszczewo (na autostradzie A-2) wraz z dwujezdniowym połączeniem z Gnieznem zostanie oddana do użytku w 2012 roku.

W uznaniu zasług w pracy zawodowej został w 2004 roku odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Inne odznaczenia, którymi został wyróżniony to: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1997), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1984), Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi (1973, 1977), Medal Komisji Edukacji Narodowej (1978), Brązowy, Srebrny i Złoty Medal Za zasługi dla obronności kraju (1977, 1987,1996), Zasłużony dla Transportu RP (2004), Za zasługi dla województwa Wielkopolskiego (2002), Za zasługi dla miasta Gniezna (1997), Złota z diamentem Odznaka Honorowa Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji (2006), Srebrna Odznaka Honorowa NOT (1997).

Życzymy panu Kazimierzowi dużo zdrowia i samych pięknych dni!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Parada Motocyklistów w Łodzi

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto