Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aby nie zapomnieć o swoich korzeniach

Paweł Brzeźniak
Bartosz Borowiak
Bartosz Borowiak archiwum redakcji
Bartosz Borowiak działa w Towarzystwie Miłośników Kłecka i Ziemi Kłecka. Zajmuje się m.in. organizacją rekonstrukcji historycznych. Jest kandydatem na Człowieka Roku.

Trudno znaleźć osobę, która dla promowania historii gminy Kłecko zrobiła tak wiele, jak Bartosz Borowiak. W zeszłym roku wspólnie z Radosławem Biskupskim nakręcił on film dokumentalny na temat Obrony Cywilnej Kłecka. Kilkunastominutowe nagranie zawiera opowieści tych mieszkańców, którzy przeżyli wojenną zawieruchę w Wielkopolskim Westerplatte jak nazywane jest Kłecko.

W zeszłym roku w kościele w Kłecku odbyła się prezentacja makiety średniowiecznego grodu Kłecko. Została ona wykonana z klocków Lego. Była ona prezentowana do 20 czerwca. Ten pomysł został zainicjowany właśnie przez Bartosza Borowiaka. – Cieszę się, że na tę inicjatywę był tak pozytywny odzew. W ten sposób można łatwo trafić do najmłodszych odbiorców historii. A o to właśnie chodzi – żeby historia była dla nich ciekawa i inspirująca. Wierzę, że ten cel projektu został zrealizowany – przyznaje Bartosz Borowiak. Podczas prezentacji można było dowiedzieć się jaki obszar obejmował kłecki gród wraz z podgrodziem oraz poznać wyniki dotychczasowych badań archeologicznych. Na najmłodszych czekał kącik, w którym mogli namalować kłecki gród i wykonać własne budowle z klocków Lego.

Zagłosuj na Bartosza Borowiaka!

Bartosz Borowiak prowadzi razem z Dawidem Jungiem portal grodklecko.pl, na którym można znaleźć informacje na temat średniowiecznych dziejów miasteczka. Inspiracją dla autorów portalu były słowa prof. W. Hensla: „(...) zbyt mało bowiem zbadano części mieszkalnych grodu (kłeckiego) oraz zbyt niepewną jest jego data powstania, byśmy na tak zwodliwej kanwie mogli budować szersze wnioski. Byłoby rzeczą bardzo pożądaną przeprowadzenie w przyszłości uzupełniających badań w Kłecku, w czasie których można by wyświetlić cały szereg zupełnie w chwili obecnej zagadkowych problemów”.

Ciekawostki historyczne na temat gminy Kłecko można także znaleźć na profilu Kłecko – miasto z historią na jednym z portali społecznościowych. Bartosz Borowiak zamieszcza tam wiele nieznanych faktów z dziejów mieszkańców gminy. Sporym echem w Kłecku i całym powiecie odbiła się rekonstrukcja historyczna na Rynku. Można było dokładnie prześledzić tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. Organizacyjnie był to prawdziwy „strzał w dziesiątkę”. Współorganizatorem tego wydarzenia był Bartosz Borowiak. Kilka tygodni temu wziął na siebie przygotowanie rekonstrukcji Powstania Wielkopolskiego w Kłecku.

To właśnie Powstanie Wielkopolskie należy do głównych zainteresowań historycznych Bartosza Borowiaka. M.in. dzięki jego staraniom udało się doprowadzić do reprintu książki por. Edmunda Rogalskiego pt. „Kompanja Kłeckoska”. Publikacja została przepisana i wydana na nowo z jednego zachowanego egzemplarza przedwojennego wydania. – Udało się je w jakiś sposób zachować, gdyż dużo egzemplarzy zostało zniszczonych w czasie okupacji, dlatego, że był tam spis nazwisk tych, którzy brali udział w Powstaniu Wielkopolskim. Dzięki temu, że nie dostali tego spisu, te osoby nie trafiły w ręce hitlerowców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto