Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Agnieszka Zawisza z Gniezna z tytułem "Polaka roku we Włoszech"

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Agnieszka Zawisza z Gniezna z tytułem "Polaka roku we Włoszech"
Agnieszka Zawisza z Gniezna z tytułem "Polaka roku we Włoszech" mat. nad.
Agnieszka Zawisza z Gniezna z tytułem "Polaka roku we Włoszech". Jest członkinią Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie

Agnieszka Zawisza z Gniezna z tytułem "Polaka roku we Włoszech"

Pomimo obostrzeń wynikających z pandemii korona wirusa udało się wyłonić Laureatów IV edycji Konkursu „ Polak roku we Włoszech”. W poprzednich latach obchody były wyjątkowo uroczyste, były gale, koncerty i przedstawienia. W tym roku masowe wydarzenia zostały zabronione, wszystko musiało przenieść się do internetu.

W skład Kapituły weszli przedstawiciele środowisk akademickich, organizacji polonijnych , instytucji kulturalnych oraz władz rządowych i samorządowych. Pracom Kapituły od samego początku istnienia konkursu przewodzi p. Bożena Kamińska, polska urzędniczka samorządowa, działaczka kulturalna, posłanka na Sejm VII i VIII kadencji. Gospodarzami wieczoru były: Katarzyna Gralińska – prezes Związku Polaków w Kalabrii (ZPwK) i pomysłodawczyni konkursu oraz Magdalena Ratajewska – sekretarz Kapituły Konkursu i sekretarz zarządu ZPwK.

I tak, w niedzielę, 22 listopada 2020, już po raz czwarty przyznano polonijne Oskary, tym kandydatom, którzy w sposób wybitny zasłużyli się w promocji dobrego imienia Polski i Polaków we Włoszech.

Wśród laureatów są ci, którzy mieszkają już od wielu lat poza Polską, osoby, które są dumne z tego, że są Polakami i pamiętają o tym, że są Polakami, zajmują się promocją Polski w tych miejscach, w których mieszkają, w których pracują.

Są to osoby, które swoją codzienną pracą robią wiele, aby nasz kraj promować i trzeba powiedzieć za to „dziękuję” i tego typu uroczystości są znakomitą ku temu okazją. Osiągnięcia nominowanych do nagrody ludzi gospodarki, nauki i edukacji, kultury, sztuki, społeczników, jak i Polaka z wyboru, są zarówno imponujące, jak i inspirujące.
Wszyscy laureaci są ambasadorami Polski we Włoszech. Trzeba podkreślić, że ambasador to najwyższy rangą przedstawiciel kraju poza jego granicami.

Tytuł Polaka Roku 2020 w działalności naukowej i edukacyjnej zdobyła gnieźnianka i członkini Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie, Agnieszka Zawisza. Jest absolwentką Wyższej Szkoły Sztuki Stosowanej w Poznaniu, autorką i ilustratorką książek dla dzieci. Od kilkunastu lat promuje polską historię i język za granicą, na polu edukacyjnym. Wydała między innymi książki dla dzieci „Lech Czech i Rus – Gniezno” oraz „Historia o chłopcu imieniem Wojciech”. W języku włoskim ukazała się jej książka „Un seme speciale”, opatrzona wstępem prze słynną pisarkę Susannę Tamaro. Książka nawiązuje do obchodów rocznicy 750-lecia Cudu Bożego Ciała. Jest to pierwsza włoska wersja tego sakralnego tematu dla dzieci. Publikacja została zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu „Arte e Fede” we Włoszech.

Agnieszka Zawisza promuje wśród najmłodszych i ich rodziców nie tylko historię Polski, ale także język polski. Wydała szereg publikacji, w tym poradniki na temat metod nauczania za granicą. Jej ostatnia publikacja to współpraca ze światowej sławy muzykiem jazzowym Paolo Fresu. Książka dla dzieci przedstawiona na Winter Jazz Festival w Umbrii, we Włoszech.

Jako atelierystka i ilustratorka współpracuje z uczelniami, instytucjami, prowadząc warsztaty dydaktyczne i artystyczne, mające ogromny potencjał w dziedzinie edukacji szkolnej, skierowane do studentów i przyszłych pedagogów. Tego typu projekty Pani Agnieszka Zawisza prowadzi również w żłobkach, w przedszkolach i szkołach włoskich, gdzie dzieci, nauczyciele i rodzice, mają szansę dotykania tematu sztuki każdego dnia.

Jest członkiem naszego Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych GNIAZDO, mającego siedzibę w Gnieźnie i zrzeszającego  nauczycieli z całego świata, którego Prezesem jest mgr Małgorzata Tomczak. Agnieszka Zawisza mieszka i pracuje w Orvieto. Ma na swoim koncie nie tylko wybitne osiągnięcia na polu edukacyjnym, ale także społecznym. Angażuje się w akcje niosące pomoc potrzebującym. Jest wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturalnego “Aitia” (L’Associazione Culturale Aìtia) non-profit, które zajmuje się projektami kulturalnymi i promocją społeczną.

Oto co nam powiedziała sama laureatka:

- Czuję się zaszczycona i wzruszona zaproszeniem mojej osoby do kandydowania w uroczystej Gali IV Edycji konkursu Polak Roku we Włoszech. Bardzo dziękuję za to wyróżnienie organizatorom i Pani redaktor Danucie Wojtaszczyk, która mnie zauważyła! Chcę podkreślić, że decyzja Kapituły Nagrody wyróżnianie tylko mnie osobiście, lecz także wszystkie osoby, które pracują, pracowały i będą pracować na rzecz Polaków we Włoszech i w szczególny sposób angażują się w podtrzymanie polskiej tożsamości poza krajem ojczystym. Los obdarował mnie hojnie. Mogę uprawiać zawód, który jest spełnieniem moich najskrytszych marzeń i doznań. Dokładnie 11 lata temu, tu w moim rodzinnym Gnieźnie wyszła moja pierwsza publikacja skierowana do dzieci “Lech, Czech i Rus”, od której wszystko się zaczęło. Książka trafiła do wielu rodzin, nie tylko polskich. Jest rzeczą ważną, a nawet powiem więcej, jest naszym obowiązkiem kształtować w naszych dzieciach świadomość co do ich korzeni. Myślę o dzieciach w Polsce i o tych tysiącach dzieci urodzonych i rozsianych po całej Europie i świecie o polskim rodowodzie.  Moim życzeniem jest rozkochać wszystkie dzieci w języku i kulturze polskiej. Inspiracja do mojej pracy z dziećmi polskimi i włoskimi, jest świadomość, że wyobraźnię małych dzieci kształtuje się przez obraz i słowo czytane. I tak oto adresuję moje książki do najmłodszego grona Polaków, a poprzez to przybliżam polską kulturę nie tylko dzieciom imigrantów polskich, ale również zapoznaje z polską kulturą dzieci obcokrajowców. Staram się być ambasadorem polskiej kultury tutaj we Włoszech. Jako Polka, gnieźnianka, życzę Klubowi Nauczycieli Polskich Polonijnych w Gnieźnie i wszystkim Polakom niegasnącego zapału w dawaniu dobrego świadectwa o Polsce i jej pięknej historii, gdziekolwiek jesteście.

Mimo że Agnieszka Zawisza większość swojej pracy wykonuje daleko od Polski, nigdy nie wyrzekła się swoich polskich i gnieźnieńskich korzeni. Jej dwie pozycje książkowe zostały wydane w Gnieźnie. Legenda „Historia o chłopcu imieniem Wojciech”, nawiązująca do ważnych wydarzeń historycznych związanych z naszym miastem trafiła do rąk ówczesnego Arcybiskupa Metropolity Gnieźnieńskiego Prymasa Polski Józefa Kowalczyka, od którego otrzymała list z gratulacjami za wspaniałą idee propagowania wśród dzieci polskich postaci św. Wojciecha, Patrona Pierwszej Stolicy Polski. Ta sama książka została zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki i Wiary „Arte e Fede” we Włoszech.

Tytuł „Polaka Roku we Włoszech” został dotychczas przyznany zaledwie kilkunastu osobom, które w sposób wybitny zasłużyły się dla promocji Polski we Włoszech i w tym doceniono naszą gnieźniankę Agnieszkę Zawisze, z czego jesteśmy bardzo dumni i uradowani. Książki Agnieszki są w szkołach polonijnych w Ameryce Południowej i Północnej, w Australii i w Azji, oczywiście też w Europie. Wielkim wyróżnieniem jest fakt, że książki są też w Polskim Muzeum w Ameryce (The Polish Museum of America) w Chicago, założone w 1935 roku – osobiście przekazała je tam Małgorzata Tomczak. Jako Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych gratulujemy wszystkim nagrodzonym i życzymy dużo siły oraz motywacji do dalszego aktywnego działania. Dziękujemy Wam, że kochacie Polskę i sławicie jej dobre imię.

Klub Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie składa serdeczne podziękowania i gratulacje na ręce organizatorów Związkowi Polaków w Kalabrii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto