Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Akcja PEC w Gnieźnie: "Niska emisja to wysokie ryzyko"

informacja prasowa
Polski Klub Ekologiczny Koło w Gnieźnie we współpracy z Przedsiębiorstwem Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o. rozpoczyna akcję informacyjną „Niska emisja to wysokie ryzyko” w okresie od września do grudnia 2012 r. Celem kampanii jest ograniczenie niskiej emisji poprzez zwiększenia świadomości negatywnych skutków tego zjawiska oraz wskazanie najlepszych alternatywnych sposobów ogrzewania.

Niska emisja to emisja pyłów pm 10 i szkodliwych gazów pochodzących z domowych kotłowni węglowych i pieców grzewczych, w których spala się śmieci, a spalanie węgla odbywa siê w nieefektywny sposób.

To wysokie ryzyko - podczas spalania œmieci w domowych instalacjach powstają trujące związki chemiczne, które przenikają do organizmu człowieka powodując szereg różnych chorób takich jak: bóle głowy, podrażnienia błon śluzowych, alergie, choroby układu oddechowego i krążenia, niedotlenienie, bezpłodność, a nawet nowotwory. Podobne schorzenia występują kiedy spalamy węgiel złej jakości (o niskich parametrach grzewczych). Wydzielają się wtedy duże ilości pyłów pm 10, które dostają się do organizmu człowieka.

O problemie spalanie œmieci w piecach i kotłach c.o. to problem w centrach i na przedmieściach większości polskich miast. Stwarza to poważne zagrożenie zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Coraz więcej osób zapada na choroby górnych dróg oddechowych. Na nowotwory krtani i płuc chorują osoby, które nigdy nie paliły papierosów. To nie przypadek. Jednym z powodów jest tzw. niska emisja.

Skala problemu – problem dotyczy budynków ogrzewanych za pomocą węglowych kotłów c.o. i pieców kaflowych zlokalizowanych w centrum miasta oraz na osiedlach domków jednorodzinnych. Szczególnym problemem są piece kaflowe, w których daje siê spaliæ wszystko, a które jednocześni pracują przy bardzo niskiej sprawności

Jak rozwiązać ten problem? Sprawa jest prosta. Wystarczy podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej, lub jeżeli nie ma takiej możliwości, korzystać z gazu ziemnego, gazu płynnego, prądu oraz alternatywnych źródeł energii. Ciepło z miejskiej sieci ciepłowniczej jest bardzo popularnym rozwiązaniem w polskich domach – korzysta już z niego połowa mieszkańców Gniezna.

CIEPŁO SYSTEMOWE ALTERNATYWĄ DLA NISKIEJ EMISJI
Do tej pory problem niskiej emisji omawiany był podczas II Drzwi Otwartych na terenie ciepłowni C-13 przy ul. Spichrzowej 18. O ryzyku jakie niesie niska emisja można było usłyszeć na antenie Radio Gniezno oraz obejrzeć specjalnie przygotowany na tą okoliczność klip telewizyjny emitowany w TV Gniezno. Wśród mieszkańców Gniezna rozdystrybuowano 15 000 ulotek oraz przekazano 100 plakatów gnieźnieńskim urzędom i instytucjom. Odbyła się konferencja z zarządcami nieruchomości, właścicielami wspólnot, deweloperami oraz pozostałymi osobami zainteresowanymi problemem niskiej emisji. Na antenie Radio Gniezno przeprowadzono konkurs wiedzy o niskiej emisji. Obecnie trwa konkurs plastyczno – fotograficzny pt. „Niska emisja – jak to widzimy” przeznaczony dla uczniów i studentów. Wystawa najlepszych prac odbędzie siê w grudniu na terenie Kolegium Europejskiego w Gnieźnie. Główną nagrodą w konkursie jest aparat fotograficzny o wartoœci 1 000 zł. Relacje z przebiegu akcji zobaczyć można na stronie internetowej PEC w Gnieźnie Sp. z o.o. pod adresem www.pec.gniezno.pl .

Twoje zdrowie przed niską emisją uchroni między innymi dostawca Ciepła systemowego : Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Gnieźnie Sp. z o.o.
ul. Staszica 13, 62-200 Gniezno
Biuro Obsługi Klienta, tel. (61) 428 45 62

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Akcja PEC w Gnieźnie: "Niska emisja to wysokie ryzyko" - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto