Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Aktywiści i aktywistki osiągnęli symboliczne zwycięstwo: Po godzinie 11 kopalnia Tomisławice wyłączyła taśmociąg.

Krzysztof Nowak
Krzysztof Nowak

Regularnie dochodzą informacje o kolejnych represjonowanych osobach. Do tej pory udało nam się ustalić , że około 15 osób zostało zatrzymanych przez policję. , Nie wiemy czy zostaną przewiezione na komisariat policji, ani na który. Nie podano także do tej pory oficjalnego powodu zatrzymania. Funkcjonariusz dowodzący akcją odmówił wylegitymowania się oraz nie podał przyczyn podjęcia czynności wobec osób biorących udział w akcji. Na miejscu .

"Z tego co wiemy policja zachowuje się w sposób bardzo brutalny. Użyto gazu łzawiącego. Mamy potwierdzenie o przynajmniej dwóch osobach, które zostały brutalnie skute i położone na ziemi. Wiele osób zostało otoczonych i zatrzymanych w policyjnym kotle. W jednej z grup trwają negocjacje z policyjnymi negocjatorami.
Dostaliśmy też informację, że policja usiłuje wlepiać mandaty za przejście przez drogę w miejscu niedozwolonym w wysokości 50 zł, choć te wykroczenie stanowi kwestię drugorzędną. Niektóre osoby są wypuszczane po odmowie przyjęcia mandatu" - mówią prawnicy Obozu.

"Tą akcją wyrażamy sprzeciw dla poszerzania kopalni w regionie. Odkrywka nie może postąpić ani kroku dalej. Kryzys klimatyczny dzieje się teraz i musimy działać bez zwłoki. Nie będziemy czekać, aż partie polityczne dokonają wyboru, który będzie odpowiadał ich krótkoterminowym interesom. Zdecydowaliśmy się na akt obywatelskiego nieposłuszeństwa, bo dotychczasowe strategie ochrony klimatu nie wystarczają. Żyjemy w czasach klimatycznej katastrofy. Mamy 11 lat na całkowite odejście od paliw kopalnych - i musimy zdać sobie z tego sprawę wszyscy” - mówi Diana Zawilec z Obozu dla Klimatu.

Według wstępnych informacji, ponad 30 osób udało się dokonać aktu obywatelskiego nieposłuszeństwa i weszło na teren kopalni odkrywkowej. Uczestnicy uzasadniają tę formę protestu wyczerpaniem dróg prawnych na rzecz ochrony zasobów wodnych i klimatu przed działalnością kopalni Tomisławice. Blisko 11 lat temu mieszkańcy zaskarżyli decyzję środowiskową zezwalającą na budowę kopalni zarówno w sądach krajowych, a także do Komisji Europejskiej. Zarzuty społeczności lokalnej, że całkowicie zbagatelizowano zagrożenia dla środowiska i regionalnych zasobów wodnych KE potwierdziła dwa lata temu, ale nie podjęła w tej sprawie żadnych działań. Z dokumentów KE wynika, że władze polskie zdają sobie sprawę, że działalność kopalni odkrywkowych obniża poziom wód podziemnych i prowadzi do zaburzenia równowagi hydrologicznej, jednak po 10 latach procesów Samorządowe Kolegium Odwoławcze pół roku temu podtrzymało zgodę na powstanie kopalni, a Wody Polskie przez 15 miesięcy pozwalały eksploatować zasoby wodne bez ważnego pozwolenia wodnoprawnego w jednym z najmocniej dotkniętych przez suszę regionów Polski.

Bez większych przeszkód odbyło się zgromadzenie w Kleczewie, organizowane przez Młodzieżowy Strajk Klimatyczny."Te siły policyjne, które zostały sprowadzone za nasze pieniądze, nie powstrzymają nas przed osiągnięciem naszego celu, którym jest, aby Polska odeszła od węgla do 2030 roku" - powiedział prowadzący zgromadzenie aktywista MSK.

Przebieg akcji godzina po godzinie na Facebooku
https://www.facebook.com/obozdlaklimatu
oraz na Twitterze Obozu https://twitter.com/obozdlaklimatu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na konin.naszemiasto.pl Nasze Miasto