Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Mieleszyn

Daria Przybysz
Daria Przybysz
Udostępnij:
Na łamach albumu "Strażacy - idą stąd, skąd inni uciekają" zaprezentowały się jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w gminy Mieleszyn.

Ochotnicza Straż Pożarna w Karniszewie

Działalność zorganizowanej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Karniszewie z przekazów historycznych datuje się na rok 1930. Wówczas jednostka składała się z 14 druhów, z czego 11 narodowości niemieckiej oraz 3 Polaków tworzących zarząd jednostki. Niestety, dokładnej daty powołania jednostki nie można określić ze względu na zagubione dokumenty w okresie II wojny światowej. Prawdopodobnie - jak wynika z przekazów ustnych - jednostka została powołana w drugim dziesięcioleciu XX wieku.

W czasach powojennych jednostka wykorzystywała do swoich działań sikawkę konną, którą posiada do dziś. W kolejnych latach z Komendy Rejonowej Straży Pożarnej w Gnieźnie otrzymała przyczepę pożarniczą wyposażoną w motopompę, początkowo leopolia PO-2, a następnie Polonia PO-3 oraz niezbędną armaturę wodną i węże. Pierwszym samochodem w historii jednostki był samochód marki Żuk A15 GLM 8 pozyskany pod koniec lat 80. XX wieku.

Druhowie na przestrzeni lat osiągali bardzo dobre wyniki w zawodach sportowo-pożarniczych na szczeblu powiatowym i wojewódzkim. W 1980 roku została zainicjowana budowa nowej remizy OSP wyposażonej w dwa boksy garażowe oraz salę szkoleniową, która służy do dziś.

W roku 2001 do jednostki trafił średni samochód ratowniczo-gaśniczy Jelcz 003 GBAM 2/8+8 na podwoziu Stara A26 przekazany z OSP Mieleszyn. Od tego momentu strażacy w Karniszewie dysponowali dwoma samochodami gaśniczymi aż do chwili wycofania samochodu GLM Żuk. W 2005 roku dokonano modernizacji posiadanego samochodu poprzez zmianę podwozia z stara A26 na dieslowego Stara 200, który służył do 2018 roku.

OSP w Karniszewie posiada w swoich strukturach Jednostkę Operacyjno-Techniczną, w której skład wchodzi 26 strażaków ratowników uprawnionych do brania czynnego udziału w działaniach ratowniczo-gaśniczych. Strażacy dysponują średnim samochodem ratowniczo-gaśniczym marki Star 266 GBA 2,5/16, jest to pojazd o trakcji terenowej, wyposażony w niezbędny sprzęt do prowadzenia samodzielnych działań ratowniczo-gaśniczych oraz środki alarmowania pozwalające utrzymać wysoką gotowość do prowadzenia działań. Druhowie otrzymali go w 2018 roku.

Jednostka dzięki staraniom zarządu oraz druhów od dłuższego czasu przechodzi proces modernizacji oraz zwiększania potencjału bojowego osiągając zdolności, których do tej pory nigdy nie posiadała.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mieleszynie

Ochotnicza Straż Pożarna w Mieleszynie istnieje od 1891 roku, w swych szeregach liczyła wówczas 17 druhów. Pierwszym naczelnikiem był Stanisław Hornberger. Na wyposażeniu druhowie mieli węże, sikawkę, drabinę, a także strażacki wóz beczkowy. W historię lat międzywojennych strażackiej organizacji z opowiadań i fotografii wpisały się dwa nazwiska - Komendanta Straży Jana Moskala i Jana Górczyńskiego, który użyczał własnego konia.

Kolejnym ważnym wydarzeniem w historii jednostki było otrzymanie samochodu strażackiego Star 20 w 1962 roku. W roku 1974 mieszkańcy wsi Mieleszyn, Przysieka i Borzątew ufundowali druhom sztandar. W 1980 roku została oddana do użytku nowa remiza strażacka, która służy do dziś. W 1991 roku hucznie obchodzono 100-lecie OSP Mieleszyn, prezesem jednostki był wówczas Jerzy Bronich, który funkcję pełnił od 1990 roku.

W 1995 roku jednostka OSP Mieleszyn została włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, a w 2001 roku odznaczona Złotym Znakiem Związku OSP RP w 110 rocznicę powstania. W tym samym roku druhowie otrzymali unowocześniony wóz bojowy typu Jelcz. Natomiast do końca listopada 2022 roku mają otrzymać samochód bojowy.

W 2016 roku na terenie campingu w Borzątwi odbył się wyjątkowy jubileusz 125-lecia OSP Mieleszyn i 85-lecia OSP Łopienno. W uroczystościach, oprócz strażaków z gminy Mieleszyn, wzięli udział także druhowie z OSP Ośno (gm. Janowiec Wielkopolski), OSP Kłodzin (gm. Mieścisko) oraz OSP Kłecko.

- Możemy być dumni, że w Mieleszynie i Łopiennie mamy jednostki z tak długim rodowodem, które tak służą naszym mieszkańcom. To są jednostki wiodące w powiecie gnieźnieńskim - mówili uczestnicy uroczystości.

Spotkanie było okazją do wręczenia pucharów dla lokalnych OSP i odznaczeń dla wyróżniających się strażaków. Nagrody dla druhów wręczali zaproszeni na spotkanie: starosta Beata Tarczyńska, Jacek Kowalski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Gnieźnie, a także Bartosz Klich z PSP w Gnieźnie. Podczas uroczystości przypomniano historię obu wyjątkowych jednostek.

W 2021 roku odbyły się kolejne wybory do zarządu jednostki. W tym samym roku druhowie obchodzili 130-lecie. Uroczystości rozpoczęły się od mszy świętej w kościele w Popowie-Ignacewie. Następnie przez Mieleszyn przeszedł uroczysty przemarsz w akompaniamencie orkiestry dętej, poprowadził go naczelnik jednostki. Po dotarciu na plac przed remizą rozpoczął się uroczysty apel, wysłuchano historii jednostki, uczczono pamięć wszystkich druhów, a także odznaczono zasłużonych dla jednostki strażaków i przyjaciół. Po części oficjalnej strażacy zaprosili na wspólną biesiadę przy tradycyjnym strażackim stole, nie zabrakło grochówki i kiełbaski.

Na co dzień strażacy z Mieleszyna biorą udział w akcjach ratujących ludzkie mienie, zdrowie, a przede wszystkim życie. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W grudniu 2021 roku, niedzielne przedpołudnie mogło okazać się tragiczne dla mężczyzny, który wszedł na zamarznięte jezioro Dziadkowskie w miejscowości Kowalewo. Pod mężczyzną zarwał się lód i wpadł do wody. Znajdująca się w pobliżu osoba postronna usłyszała nawoływanie poszkodowanego i samodzielnie wydobyła go z jeziora, a następnie wezwała służby ratunkowe. Strażacy zostali zadysponowani w ramach izolowanego zdarzenia ratownictwa medycznego (IZRM) w celu zabezpieczenia osoby poszkodowanej przed nadmiernym wychłodzeniem. Na miejsce zdarzenia przybyły zastępy Ochotniczych Straży Pożarnych z Mieleszyna i Mielna. Po dojeździe na miejscu zdarzenia zastano Zespół Ratownictwa Medycznego, który zajmował się osobą poszkodowaną. Następnie została ona przetransportowana do szpitala.

Doliczając do tego wypadki, kolizje, pożary sadzy w kominie czy wezwania do os, to powstaje spora liczba zdarzeń, do których strażacy są wzywani. I choć do niektórych zdarzeń wezwanie strażaków nie jest niezbędne, to druhowie i tak gotowi są poświęcić swój wolny czas, siły i umiejętności, aby pomagać i chronić.

Część druhów z OSP w Gminie Mieleszyn to także strażacy zawodowi - w tej chwili jest ich co najmniej sześciu. Dzięki temu, przekazywanie doświadczeń i wiedzy młodszym kolegom może odbywać się na jeszcze lepszym poziomie. Przez teren gminy przebiega droga ekspresowa S5, co jest szczególnym wyzwaniem dla strażaków z Mielna ze względu na liczne wypadki drogowe. Ich rozmiary i poziom skomplikowania bywa znaczący, co tylko motywuje druhów do wytężonej pracy i podnoszenia swoich kwalifikacji. W tym przypadku ważna jest zarówno kwestia ratownictwa, jak i obsługi sprzętu hydraulicznego.

Kolejnym aspektem są rozległe tereny leśne gminy Mieleszyn. Sucha gleba jest przyczyną wielu pożarów w lesie. W takich sytuacjach najbardziej potrzebny jest pojazd znajdujący się w dyspozycji OSP Karniszewo, jest to samochód ratowniczo-gaśniczy marki Star 266 GBA 2,5/16 o trakcji terenowej, posiadający napęd na wszystkie trzy osie. Druhowie z Mieleszyna posiadają sprzęt na bardzo wysokim poziomie.

Społeczność strażacka w Gminie Mieleszyn może się pochwalić tym, że jeden z druhów posiada Złoty Znak Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, jest to najwyższe odznaczenie za wieloletnie poświęcenie na rzecz mieszkańców.

Druhowie z Mieleszyna tworzą wielką rodzinę, której motto brzmi: „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek”.

Ochotnicza Straż Pożarna w Mielnie

OSP w Mielnie powstała w 1965 roku jako Ochotnicza Straż Pożarna Zakładu Rolnego PGR. Zabezpieczała nie tylko zakład, ale również okoliczne wsie. Jednostka umieszczona jest na terenach leśnych, w bliskim sąsiedztwie drogi szybkiego ruchu, drogi ekspresowej S5. Po gorszym okresie w historii jednostki, od kilku lat prężnie się rozwija czynnie biorąc udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych i ćwiczeniach. Intensywnie również inicjuje życie społeczne i kulturalne we wsi.

Jednostka składa się z 24 dobrze wyszkolonych młodych strażaków, nieustannie starających się podnosić swoje kwalifikacje. W 2020 roku powołano Młodzieżową Drużynę Pożarniczą. Dzięki tej inicjatywie młodzi ludzie uczą się pomagania innym i działania aktywnie na rzecz lokalnej społeczności. OSP Mielno, jak wiele innych jednostek, w powiecie gnieźnieńskim, aktywnie angażuje się w akcję charytatywną na rzecz dh. Tomasza Schillaka z OSP Trzemeszno, który cierpi na czerniaka złośliwego. Strażacy z Mielna nie tylko wzięli udział w charytatywnym pikniku strażackim, ale także przyłączyli się do challenge’u „Piątka dla Tomasza”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Ten rok szkolny był trudny, ale lepszy od ubiegłego

Wideo

Materiał oryginalny: Album Ochotnicza Straż Pożarna. Jednostki z gminy Mieleszyn - Głos Wielkopolski

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie