Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Andrzej Grzyb, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego gościł w Gnieźnie

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Andrzej Grzyb, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego gościł w Gnieźnie
Andrzej Grzyb, europoseł Polskiego Stronnictwa Ludowego gościł w Gnieźnie Paweł Brzeźniak
W poniedziałkowe wczesne popołudnie w hotelu Ibis Styles w Gnieźnie odbyło się spotkanie działaczy i sympatyków Polskiego Stronnictwa Ludowego z europosłem wywodzącym się z tej partii, Andrzejem Grzybem.

Andrzej Grzyb przez ostatnie kilka lat reprezentował Wielkopolskę w Parlamencie Europejskim i ponownie ubiega się o mandat. Do tej pory zajmował się m.in. prawami człowieka, w tym wolnością wyznania. - Chodzi o to, żeby nie zdarzały się takie sytuacje, jak na Sri Lance, gdzie kilkaset osób zginęło dlatego, że są wierzącymi. Grupa prześladowanych chrześcijań jest największą grupą w skali świata, to jest około 250 mln osób. Rekomendacje zmierzają do tego, że ma być specjalny wysłannik ze specjalnymi uprawnieniami ze strony Unii Europejskiej powołany przez Komisję Europejską; wszystkie instytucje, łącznie z parlamentem, mają się tym zajmować - mówił Andrzej Grzyb.

Drugim obszarem działalności europosła są kwestie finansowania polityk wspólnotowych, a szczególnie energetyki, w tym bezpieczeństwa dostaw energii i transformacji energetycznej, "która jest niezmiernie ważna dla Polski". - Chodzi o to, aby zmiany w Polsce były możliwe w kierunku odnawialnych źródeł energii. W nowym okresie finansowania od 2021 roku Polska będzie miała do dyspozycji z odpisów handlu emisjami ponad 12 mld euro na inwestycje, w szczególności w czystą energetykę. Myślę, że cały region wielkopolski mógłby z tego skorzystać, szczególnie wschodnia część naszego województwa - mówi A. Grzyb, wymieniając m.in. takie miejscowości, jak Turek czy Konin.

Andrzej Grzyb przyznał, że jesteśmy po decyzji Parlamentu Europejskiego w sprawie nowego budżetu po roku 2020. - Chcemy, aby nie był on niższy niż ten budżet, który finansował politykę rolną. Powinna to być polityka, która po 15 latach wreszcie doprowadza do wyrównania płatności bezpośrednich. Chodzi o to, aby ten historyczny podział, który został utrwalony przez ostatnie perspektywy finansowe, zakończył się. Obecnie Polska jest na poziomie średniej unijnej w tym zakresie. Są pewne różnice pomiędzy krajami, które miały najwyższą produkcję, w szczególności roślinną - przyznaje A. Grzyb, który zaznacza, że polskie rolnictwo mieści się pośród największymi producentami, jakimi są Francja i Niemcy. - Jeśli Polska, Niemcy i Francja zdołają się porozumieć, to są główną siłą napędową, jeśli chodzi o przyszłą wspólnotową politykę rolną po 2020 roku. Istotną pozycję ma oczywiście Hiszpania czy Włochy, ale specyfika produkcji jest diametralnie różna. Towarowe, ciężkie, tradycyjne rolnictwo to wspomniane przeze mnie na początku trzy kraje. Tam, gdzie jest produkcja mleka, mięsa, a nie oliwki, cytrusy, pomidory czy inne warzywa. Polska, Niemcy i Francja determinują, jaki ma być kształt rolnictwa. Chcielibyśmy, żeby kontynuowane było wsparcie rozwoju obszarów wiejskich. W zakresie infrastrukturalnym wieś jest jeszcze z dużymi potrzebami w stosunku do polskich miast, nawet tych, które są centrami gminnymi czy powiatowymi - dodaje.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się w naszym kraju 26 maja.

Andrzej Grzyb
Urodzony 23 sierpnia 1956 roku w Siedlikowie, gdzie do dziś mieszka z rodziną. Absolwent: Liceum Ogólnokształcącego w Ostrzeszowie, Wydziału Ogrodniczego Akademii Rolniczej – studia interdyscyplinarne prowadzone również na wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Absolwent Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Tytuł doktorski obroniony na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu – rozprawa doktorska nt. współczesnych problemów biogospodarki w świetle doświadczeń wybranych krajów Unii Europejskiej. Obok działalności politycznej zaangażowany w tematykę regionalizmów kulturowych i kulinarnych. Żonaty, dwóch synów.

Parlament Europejski: Współprzewodniczący Parlamentarnego Komitetu Stowarzyszenia Sejm RP – Parlament Europejski 1996 – 1997, Obserwator w PE 2003-2004 i Poseł do PE 1 maja 2004 – 19 lipca 2004 oraz od 2009 r. (VII kadencja PE) i od 2014 r. (VIII kadencja PE). Wiceprzewodniczący Podkomisji Praw Człowieka PE, koordynator Grupy Europejskiej Partii Ludowej ds. Praw Człowieka, Wice, a od 2014r Współprzewodniczący polskiej delegacji w Grupie Europejskiej Partii Ludowej. Przewodniczący Klubu PSL w Parlamencie Europejskim.

Sejm RP: Poseł na Sejm 1989-1991, 1993-1997, 2001-2009. Wiceprzewodniczący Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych 1993-1996. Przewodniczący Sejmowej Komisji Integracji Europejskiej – później Przewodniczący Sejmowej Komisji do Spraw UE, Członek Komisji Spraw Zagranicznych, Członek delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy 2001-2007, Członek Parlamentarnego Zespołu Strażaków 2007-2009. W 2008 roku uznany w rankingu „Polityki” za jednego z 10 najlepszych i najbardziej pracowitych posłów. Doceniono go m.in. „…za spokój i próby szukania rozwiązań kompromisowych”.

Samorząd: Radny Rady Miejskiej w Ostrzeszowie 1990-1994, Radny Rady Powiatu Ostrzeszowskiego 1999-2001, Starosta Ostrzeszowski 1999-2001, Wiceprezes Związku Powiatów Polskich 2000-2003, członek Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych Europy 2000-2003, Członek Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Ostrzeszowie (od 1996 r.) oraz wielu innych stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Polskie Stronnictwo Ludowe:
Prezes Zarządu Wojewódzkiego PSL Województwa Wielkopolskiego od 2005, Członek Rady Naczelnej od 1994, Wiceprzewodniczący Rady Naczelnej 1998-2003, Członek Naczelnego Komitetu Wykonawczego, Zastępca Sekretarza Naczelnego Komitetu Wykonawczego 1994-1998.

Inne: Członek Rady Programowej Fundacji Solidarności Międzynarodowej, Przedstawiciel PE w Radzie Zarządzającej Europejskiej Fundacji na rzecz Demokracji (European Endowment for Democracy).
za: andrzejgrzyb.eu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto