Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Anna Maria Wesołowska w Kiszkowie

Paweł Brzeźniak
W Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Kiszkowie, odbyło się 24 lutego zorganizowane przez Bibliotekę Publiczną, spotkanie z panią Anną Marią Wesołowską. Kiszkowski gość jest sędzią w stanie spoczynku, bohaterką popularnego programu telewizyjnego TVN-u „Sędzia Anna Maria Wesołowska”, autorką poradników prawnych, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka.

Tematem przewodnim spotkania była „Przemoc i przestępczość nieletnich”. - Świadomość i znajomość prawa to niezwykle ważne kwestie w naszym życiu i należy je wdrażać już od najmłodszych lat - uważa sędzia, która od dawna uczestniczy w procesie szerzenia świadomości prawnej dzieci i młodzieży.

Pani Wesołowska uświadamiała młodych ludzi, gdzie istnieją granice między głupstwem a przestępstwem, żartem a wykroczeniem. Przyczyny tego stanu upatruje w zacierających się młodzieży granicach między tym, co jest dobre, a co złe. Przytaczała także wiele przykładów zaczerpniętych z pracy sędziowskiej, przedstawiała konsekwencje łamania prawa przez młodych ludzi. Wśród omówionych zagadnień znalazły się takie jak: wyśmiewanie, kopanie, bicie, niszczenie mienia, rozbój, demoralizacja, podrabianie dokumentów, zbyt wczesna inicjacja seksualna.

Sędzia wiele uwagi poświęciła także problemowi cyberprzemocy wśród młodzieży. Cyberprzestrzeń, z której korzystają już 3-4 latki, niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Napotykają na nie dzieci i często nie są tego zupełnie świadome. Nawiązywane przez nie znajomości mogą skończyć się tragicznie i wielokrotnie tak się dzieje. Zachęcała dzieci do rozmów z dorosłymi i proszenia o pomoc w sytuacjach trudnych. Uwrażliwiała na konieczność reagowania na krzywdę drugiej osoby.

Anna Maria Wesołowska podkreślała, jak bardzo ją boli widok młodych ludzi na ławie oskarżonych. Zwróciła także uwagę, że niezbędna jest profilaktyka i edukacja prawna od najmłodszych lat.

Uczniowie podczas wizyty Anny Marii Wesołowskiej mogli dowiedzieć się również o pracy sędziego, pracy w sądzie a także o wymaganiach tego zawodu i ścieżce edukacyjnej. Ekscytującym momentem była możliwość przymierzenia togi sędziowskiej i wziąć do ręki łańcuch, by choć przez chwilę odczuć powagę funkcji sędziego.

Spotkanie na pewno u większości uczniów wzbudziło refleksje jak łatwo popaść w kłopoty i jak trudno później wyjść na prostą, wiec warto przemyśleć każdy krok, by nie żałować pochopnych decyzji.

Na koniec spotkania była możliwość otrzymania autografu i zrobienia z gościem zdjęcia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto