Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ANS Gniezno. Studenci rozpoczęli nowy rok akademicki

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Zosia Gralak, Nikola Bryk, Paweł Brzeźniak
ANS Gniezno. Studenci rozpoczęli nowy rok akademicki. Była to pierwsza inauguracja pod nazwą Akademii Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie i piąta wspólna uroczystość uczelni zrzeszonych w ramach Związku Wielkopolskich Publicznych Uczelni Zawodowych.

ANS Gniezno. Studenci rozpoczęli nowy rok akademicki

Decyzją Ministra Edukacji i Nauki z dniem 1 maja 2022 roku gnieźnieńska uczelnia zmieniła nazwę na Akademia Nauk Stosowanych im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie Uczelnia Państwowa.

W uroczystości udział wziął Poznański Chór Kameralny "Fermata". Kilka słów do zebranych przekazał prof. dr hab. n. med. Paweł Chęciński, rektor ANS w Gnieźnie.

ANS Gniezno. Studenci rozpoczęli nowy rok akademicki

Rektor poinformował, że gnieźnieńska uczelnia uzyskała zgodę Ministerstwa Zdrowia na otwarcie studiów magisterskich pielęgniarskich - w tej sprawie władze oczekują tylko na decyzję Ministra Edukacji i Nauki. -

- Na 166 możliwych punktów, jakie komisja akredytacyjna przyznawała, dostaliśmy 166. Dlatego bardzo się cieszymy. Rozpoczynamy zaplanowane remonty na obiektach kampusu przy ulicy Wrzesińskiej. Mamy tę możliwość m.in. dzięki panu prezydentowi Tomaszowi Budaszowi. Szkoda, że ceny tak szybko idą w górę. Martwimy się nie tylko o temperaturę w naszych salach wykładowych, i czy w ogóle będziemy mogli prowadzić zajęcia, czy będzie nas na to stać, ale również martwimy się o koszty związane z remontami. Rozmawiamy również o ściślejszej współpracy ze szpitalem powiatowym w Gnieźnie. Mamy takie nieskromne zamiary, aby szpital ten stał się szpitalem akademickim. Ale to jest pewna perspektywa i w tej sprawie muszą się jeszcze odbyć ważne rozmowy. Po raz piąty z rzędu od ministra Czarnka otrzymaliśmy milion złotych dotacji na działalność naszej uczelni. Zdajemy sobie sprawę, że czeka nas ciężki okres. Ja i moi współpracownicy jesteśmy optymistami i wierzymy, że mimo tych piętrzących się trudności poradzimy sobie i będziemy mogli kontynuować naukę w naszej uczelni w bezpośrednim kontakcie

- powiedział prof. Paweł Chęciński.

Duże nadzieje wiążą się z planami powstania na ANS w Gnieźnie wydziału lekarskiego. Z pewnością byłaby to przełomowa decyzja w kontekście studiowania w naszym mieście. O planach z tym związanych poinformował poseł Zbigniew Dolata, który zapewnił władze uczelni o potrzebnym wsparciu w działaniach związanych z tą inicjatywą. Z pewnością jest to jednak plan na najbliższe lata.

Po immatrykulacji studentów I roku nadszedł czas na wykład inauguracyjny pt.: „Co dalej z Ukrainą?...”, który wygłosił mgr inż. Maciej Matysiak, płk. rez., p.o. dyrektora Instytutu Nauk Technicznych w ANS Gniezno, zastępca szefa Służby Kontrwywiadu Wojskowego w latach 2014-2016. Na zakończenie Poznański Chór Kameralny "Fermata" zaśpiewał Gaudeamus igitur.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto