Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Antybetonoza w centrum Gniezna - trwa realizacja projektu obywatelskiego. WIDEO

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Trwa realizacja projektu z Budżetu Obywatelskiego Miasta Gniezna. To „Antybetonoza”, czyli odbrukowywanie chodników i sadzenie drzew w ścisłym centrum miasta. Projekt „Antybetonoza, czyli drzewa w centrum Gniezna" w 2022 roku zwyciężył w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim wśród tzw. małych projektów, zdobywając aż 1871 głosów.

Antybetonoza w centrum Gniezna

Celem projektu, zgłoszonego przez radnego miejskiego Tomasza Dzionka było nasadzenie 40 drzew na ulicach: Jeziornej, Warszawskiej, Mickiewicza, Mieszka I i Łaskiego. Projekt jest obecnie realizowany.

- Widać w przestrzeni miejskiej, że tych drzew jest mało. Poszczególne sztuki też "wypadają", bo przestrzeń miejska nie jest zbyt przyjazna drzewom. Bardzo dużo ludzi zwraca uwagę na to, że powinno być więcej zieleni w centrum i faktycznie od pewnego czasu systematycznie jest jej więcej. Wniosek w ramach budżetu obywatelskiego cieszył się popularnością, dlatego był jednym z tych zwycięskich. Jestem bardzo zadowolony przede wszystkim z tego, że na ulicy Warszawskiej są te drzewa, bo tych głosów, że na Warszawskiej jest mało zieleni, było najwięcej. Trzeba pamiętać, że dużo w tym musiało być "gimnastyki" urzędników, żeby na tym wąskim chodniku objętym ochroną konserwatorską zmieścić tak solidne drzewa

- zaznacza radny Tomasz Dzionek.

- Im więcej drzew, tym lepiej. I w mieście i poza miastem. Musimy o to dbać, bo robimy to nie tylko dla siebie, ale dla następnych pokoleń. Od wielu, wielu lat więcej się wycinało niż sadziło. I nie chodzi tylko o Gniezno, ale o cały kraj, o przestrzeń leśną. Musimy o tym pamiętać, dużo o tym mówić i od słów do czynów, również sadzić. Na pewno miejsca na drzewa się znajdą, ale to pewnie w przyszłym roku

- dodaje.

- Miasto Gniezno konsekwentnie wprowadza coraz więcej zieleni na terenie Gniezna, również w centrum. Tylko w tym roku Zakład Zieleni Miejskiej posadził 70 drzew. Systematycznie również kawałek po kawałku odbrukowujemy fragmenty chodników w centrum. Tak się działo np. na ul. św. Michała, Grzybowo czy na samym Rynku. Tego właśnie oczekują mieszkańcy, co głosowanie w Budżecie Obywatelskim potwierdziło

- mówi Joanna Śmigielska, zastępczyni prezydenta Gniezna.

W ramach „Antybetonozy” na ul. Warszawskiej zostaną powiększone misy przy istniejących drzewach. Będą też nowe nasadzenia – dokładnie 14 sztuk klonu polnego „Elegant” - wraz z odbrukowaniem fragmentów chodnika. Na wysokości targowiska na pl. J. Piłsudskiego fragment chodnika zostanie odbrukowany, posadzone będą drzewa i dekoracyjne byliny: hiacynt, kocimiętka Faassena, bodziszek Rozanne, rozchodnik okazały Brillant, jak i o ozdobnych liściach: rozplenica japońska Hameln i zimozielona turzyca Morrowa Variegata. Byliny kwitnące zostały dobrane pod względem terminu kwitnienia, aby zapewnić efekt dekoracyjny przez jak najdłuższy czas sezonu wegetacyjnego. Istniejące przejście dla pieszych zostanie przesunięte, tak aby nie kolidowało z projektowaną zielenią.

O trudności napotkanej w czasie prac mówi Małgorzata Kania, kierowniczka Zakładu Zieleni Miejskiej w Gnieźnie:

- Przy ulicy Warszawskiej mamy odbruk punktowy, mamy tutaj stare płyty betonowe. Pod płytkami i warstwą ziemi odkryliśmy kolejną warstwę płytek, więc te drzewa nie miały jak się rozrastać. Jest szczególnie trudno, ale mam nadzieję, że po intensywnym podlewaniu wiosenno-letnim te drzewa będą mogły się spokojnie rozwijać

Wprowadzona zostanie również dodatkowa zieleń przy innych ulicach w centrum: ul. Jeziorna (6 lip drobnolistnych), ul. Mickiewicza (4 lipy drobnolistne i 3 klony zwyczajne), ul. Mieszka I i Łubieńskiego (2 klony polne odm. Elsrijk), ul. Łaskiego (4 klony zwyczajne), ul. św. Jana 2 klony polne odm. Elsrijk). A w misach przy ul. Mieszka I, ul. Łubieńskiego oraz św. Jana pod drzewami zostaną wprowadzone 170 krzewów gatunku śnieguliczka Chenaulta Hancock.

W sumie razem zostanie posadzonych 35 sztuk drzew, 310 sztuk krzewów oraz 480 sztuk cebul. Całkowita wartość zadania to: 140 826 zł, z czego nasadzenia przy ul Warszawskiej to koszt ponad 90 tys. zł.

Co ważne, wszystkie nasadzenia drzew wykonane zostaną do końca roku, tak by rośliny zdążyły przyzwyczaić się do nowego miejsca i ukorzenić przed wiosennym okresem wzmożonego wzrostu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto