MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Archidiecezja Gnieźnieńska przyjmuje Ukraińców do swoich obiektów

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Archidiecezja Gnieźnieńska
Archidiecezja Gnieźnieńska przyjmuje Ukraińców do swoich obiektów. Uchodźcy z Ukrainy, 35 osób w różnym wieku, w tym kilkanaścioro dzieci zamieszkało w dawnym budynku gnieźnieńskiego seminarium duchownego PWSD w Gnieźnie, gdzie obecnie działa Centrum Edukacyjno-Formacyjne Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Mają zapewnioną opiekę i wyżywienie.

Czteroosobowa rodzina z Kijowa zamieszkała na plebanii parafii pw. Matki Zbawiciela w Gnieźnie. Mama, dwie córki i syn. Ojciec walczy w obronie Ukrainy. Wspólnota zorganizowała zbiórkę rzeczową. Trwa również nieustanna modlitwa o pokój w Ukrainie - w każdy piątek odmawiana jest w tej intencji Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Pomoc parafii dla Ukraińców - materiał aktualizowany

W dawnym domu biskupim w Gnieźnie przy ul. Łaskiego zamieszkały rodziny z okolic Dniepropietrowska - babcia z wnuczkami, mama z dzieckiem i przyszła mama. Tak wyglądały przygotowania. Wolontariusze Caritas Gniezno czekają już na kolejne rodziny z Ukrainy.

W Archidiecezjalnym Domu Rekolekcyjnym w Rościnnie (gmina Skoki) zamieszkały 64 osoby z Ukrainy, w różnym wieku, od małych dzieci po osoby starsze. Mają zapewnioną opiekę i wyżywienie.

Trwa zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy. Lista darów będzie zmieniać się wraz z upływem czasu, aktualne zapotrzebowanie:
– artykuły żywnościowe: żółty ser w blokach, wędliny w blokach, mięso, słodycze, woda (zgrzewki), soki, napoje wszelkiego rodzaju, owoce
– ręczniki: małe i duże (kąpielowe – nie plażowe),
– artykuły papiernicze i sprzęt komputerowy : bloki, przybory szkolne, laptopy, komputery stacjonarne – dla dzieci i młodzieży
– rowerki dla dzieci, hulajnogi, rolki
– sprzęt ogrodowy: sekatory, grabie, szpadle, szypy itp. (mieszkańcy chcą zająć się parkiem)
– ofiary, pieniądze na konto podane poniżej – na wyposażenie kuchni (potrzebny blender przemysłowy, krajalnica do wędlin i serów, robot wielofunkcyjny, przemysłowa maszyna do mielenia mięsa) oraz wydatki bieżące np. opał.

Można również pomóc dokonując wpłat na konto: Archidiecezjalny Dom Rekolekcyjny w Rościnnie: 94 1020 4027 0000 1702 1544 6324 w tytule Pomoc dla Ukrainy.

Na plebanii Parafia Nawiedzenia NMP w Chodzieży zamieszkała 4-osobowa rodzina ze wschodniej części Ukrainy. Mama z córkami pokonały ponad 1700 kilometrów samochodem. Ojciec został na gospodarstwie. W parafii organizowana jest także zbiórka rzeczowa. W sobotę 12 marca w salce parafialnej odbyło się również spotkanie integracyjne z nauką języka polskiego, które poprowadziła mieszkająca w Chodzieży Ukrainka z Tarnopola. W spotkaniu wzięło udział blisko 40 obywateli Ukrainy, którzy znaleźli schronienie w Chodzieży. Swoje osobne spotkanie z malowaniem miały ich dzieci. Organizatorem była parafia Nawiedzenia NMP i miejscowy zespół Caritas. Kolejne spotkanie integracyjne w sobotę 19 marca.

Franciszkanie w Pakości od przeszło tygodnia goszczą rodziny z Ukrainy. Teraz chcą pomóc tym, którzy zostali na miejscu, w środkowo-wschodniej Ukrainie, dokąd napływa ludność z obszarów objętych walkami.

od 7 lat
Wideo

Ukraiński dron uderzył w radar w Orsku. Przeleciał aż 1800 kilometrów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto