Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atrakcja powiatu gnieźnieńskiego - wieża widokowa w Dusznie spłonęła doszczętnie!

Redakcja
Tylko cztery słupy konstrukcyjne pozostały po pożarze wieży widokowej w Dusznie. Ogień strawił konstrukcję dziś w nocy.

Na miejsce akcji pierwsze dotarły dwa wozy gaśnicze OSP Trzemeszno. - Gdy strażacy dotarli na miejsce zastali całą konstrukcję w ogniu - relacjonuje st. kapitan Bartosz Klich, z-ca komendanta Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Gnieźnie. - Przystąpili do działań gaśniczych i zabezpieczyli teren, gdyż wieża mogła w każdej chwili runąć. W międzyczasie dotarły na miejsce dwa kolejne wozy gaśnicze z Gniezna.

Niestety, strażakom nie udało się uratować konstrukcji. Po pożarze zostały tylko cztery słupy. Reszta - łącznie z krytym blachodachówką dachem, runęła na ziemię. Przyczyny pożaru ustala policji. Nie jest wykluczone, że przyczyną pożaru było podpalenie.

- Jesteśmy zaszokowani tą sytuacją. Rodzi się pytanie, komu to mogło przeszkadzać, jak można było wymyślić taką formę zabawy, by zniszczyć coś, co wszystkim służyło - komentuje Robert Adrzejewski, wicestarosta gnieźnieński tuż przed wyjazdem do Duszna.

Niemniej wstrząśnięta jest Agnieszka Rzempała-Chmielewska, dyrektor wydziału promocji i rozwoju Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, która zajmowała się projektem zbudowania wieży.
- To przedsięwzięcie realizowaliśmy od początku istnienia samorządu powiatowego - mówi. - Pomysłodawcą był świętej pamięci Bogusław Rzyski, nieżyjący już przewodniczący Lokalnej Organizacji Turystycznej "Szlak Piastowski". Ilekroć byłam na miejscu, zawsze było tam dużo przyjezdnych. Szkoda, że tak się stało i tego punktu już nie ma.

Położona na Wale Wydartowskim (167 m n.p.m.) będącym najwyższym wzniesieniem Wysoczyzny Gnieźnieńskiej, wieża widokowa w Dusznie była jedną z atrakcji turystycznych powiatu gnieźnieńskiego. Jej początki sięgają czasów II wojny światowej. - W 1942 roku Niemcy wybudowali tutaj drewnianą wieżę obserwacyjną o wysokości 70 m. - czytamy na stronie internetowej gnieźnieńskiego starostwa. - Wieża spłonęła w 1956 roku od uderzenia pioruna. Niedługo po tym zdarzeniu wojsko wybudowało nową wieżę, również drewnianą o wysokości 50 m. Wieża ta została w późniejszym czasie zastąpiona konstrukcją metalową o wysokości 25 metrów. Ostatnia wieża została rozebrana w latach 60 – tych XX wieku. Przy dobrej widoczności rozciąga się rozległy widok: w kierunku zachodnim widoczne zabudowania Gniezna i Trzemeszna, w kierunku północno-wschodnim widoczna panorama Mogilna, w kierunku południowo-wschodnim kominy elektrowni w Pątnowie.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto