"Bez względu na wynik (...) dalej będziemy działali na rzecz naszych mieszkańców" mówił po ogłoszeniu wyników T. Tomaszewski.

Redakcja
Magdalena Smolarek
Wybory do parlamentu RP zakończone! Kandydaci na posłów i senatorów z Gniezna spotkali się podczas wieczorów wyborczych, by wspólnie przeżywać moment ogłoszenia sondażowych wyników. Zobaczcie jak cieszyła się Lewica!

"Bez względu na wynik (...) dalej będziemy działali na rzecz naszych mieszkańców" mówił po ogłoszeniu wyników T. Tomaszewski.

Wieczór wyborczy gnieźnieńskiej Lewicy odbył się w pubie OSKI na osiedlu Piastowskim w Gnieźnie. Wspólnie zebrani przedstawiciele, sympatycy i kandydaci Lewicy w wyborach parlamentarnych dyskutowali o sondażowym wyniku wyborów, o kampanii, o zdobytych mandatach.

- Kampania przebiegała dość spokojnie. Można powiedzieć, że bardziej toczyła się w przestrzeni billboardowo-gazetowej niż w debatach bezpośrednich z mieszkańcami. Nie było takiej inicjatywy też wśród np. samorządów do tego, by w każdej gminie odbyło się otwarte spotkanie z udziałem przedstawicieli wszystkich komitetów. Myślę, że to jest teraz taka bojaźń władz samorządowych, że mogę się komuś narazić, więc lepiej tego nie czynić. W takiej konkurencji dominowały trzy komitety wyborcze - PiS, Koalicja Obywatelska i Lewica, w końcówce kampanii widać też było młodych przedstawicieli Konfederacji, którzy się uaktywnili - ocenił kampanię Tadeusz Tomaszewski, kandydat Lewicy do sejmu RP.

- To co mnie jednak uderzyło podczas tej kampanii to zaangażowanie bezwzględne struktur państwa w kampanię wyborczą. Czegoś takiego nie pamiętam, a startuję w wyborach od 1991 roku. Począwszy od Państwowej Straży Pożarnej, poprzez różnego rodzaje służby, urzędników. Myślę, że czas na wprowadzenie standardów takich, jakie są w Unii Europejskiej. Tadeusz Tomaszewski, asystent europosła Millera, od 2. września jest na bezpłatnym urlopie wypoczynkowym, bo tam jest zasada: Bez względu jaką funkcję pełnisz, jeśli startujesz w wyborach, a jesteś urzędnikiem Parlamentu Europejskiego, to możesz to czynić, ale na własny koszt, w czasie urlopu. Dlatego np. wojewoda wielkopolski i inni urzędnicy, moim zdaniem, powinni być w tym czasie na urlopie, a nie wykorzystują majestat państwa i nagle się okazało m.in., że trzeba podpisywać umowy z samorządami na drogi, że trzeba przeznaczać pieniądze na karetki itd., więc to jest przesada. Myślę, że tutaj trzeba będzie jakichś uregulowań dokonać, aby jednak próbować chronić państwo przed kampanią wyborczą takiej czy innej formacji.- dodał Tadeusz Tomaszewski

- Kampania, w mojej ocenie, była przede wszystkim bardzo otwarta na ludzi. Sam nurt lewicowy jest, jak najbardziej, otwarty na ludzi. Zawiązała się bardzo szeroka koalicja, co cieszy, zarówno z partią Razem, jak i Wiosną. Poza tym listy wyborcze zostały nieco odmłodzone, tzn. na listach pojawiło się sporo nowych, młodych osób chcących aktywnie udzielać się w życiu politycznym i to jest bardzo pozytywne - mówił Marcin Jagodziński, radny Rady Miasta Gniezna, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.

- Jeżeli natomiast chodzi o samą osobę Tadeusza Tomaszewskiego to nie ukrywam, że pokładamy duże nadzieje w związku z jego osobą. Jako radny sejmiku zyskał ponad 22 tysiące głosów, co świadczy o dużym poparciu i zaufaniu dla jego osoby. Liczymy na dobry wynik, nie możemy być niczego pewni, ale wierzymy, że Lewica zdobędzie to 12% poparcie, a Tadeusz Tomaszewski wejdzie do sejmu - dodał Marcin Jagodziński.

Zobacz wieczór wyborczy Lewicy w Gnieźnie:

Wśród inicjatyw i spotkań, jakie udało się zorganizować Lewicy w czasie kampanii wyborczej było m.in. zaproszenie Trzech liderów lewicowej opozycji - Adriana Zandberga, Roberta Biedronia i Włodzimierza Czarzastego do Gniezna.

ZOBACZ: Lewicobus zawitał do Gniezna.

- Gniezno na mapie 37. okręgu to oprócz Konina najważniejsze miasto, jak również w Wielkopolsce, z różnych względów, jest jednym z ważniejszych ośrodków. Lewica prowadząc akcję bezpośrednich spotkań z wyborcami, poprzez wizyty liderów tzw. Lewicobusem docierała do wszystkich okręgów wyborczych w Polsce. W tamtym czasie Lewicobus odwiedził Poznań, Piłę, Gniezno, a następnie województwo kujawsko-pomorskie. Tak się stało, że ta sobota i godziny popołudniowe były dobrym czasem, bo było dużo ludzi na ulicach, a także w MOK odbywała się impreza festynowa. Moim zdaniem takie spotkania z wyborcami i mieszkańcami poszczególnych miast bardzo pozytywnie nakręcały kampanię - mówił Tadeusz Tomaszewski.

Humor, zebranym w pubie OSKI w Gnieźnie, popsuły jednak sondażowe wyniki. Nie tyle sam wynik Lewicy, co tak duże, bo ponad 40% poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości.

Sondażowy wynik wyborów, wg badania exit poll przeprowadzonego przed lokalami wyborczymi:
Prawo i Sprawiedliwość – 43,6 proc.,
Koalicja Obywatelska – 27,4 proc.
Lewica – 11,9 proc.,
Polskie Stronnictwo Ludowe – 9,6 proc.,
Konfederacja Wolność i Niepodległość – 6,4 proc.

Lewica może mieć jednak powód do dumy, ponieważ według wyników sondażowych zdobyła 11,9 %, co daje 43 mandaty dla przedstawicieli Lewicy w sejmie RP.

- Po pierwsze, zakładany cel, czyli powrót Lewicy do sejmu został zrealizowany! Po drugie, kiedy przed rozpoczęciem, w obecności przedstawicieli mediów, mówiłem, że wynik 12% i powyżej będzie sukcesem. Wynik ogólnopolski w granicach 12% oznacza, że w Wielkopolsce powinniśmy zdobyć ok. 15%; podobnie w naszym mieście i powiecie - mówił tuż po ogłoszeniu wyników sondażowych Tadeusz Tomaszewski.

- Oczywiście trzeba pogratulować zwycięzcy - Prawo i Sprawiedliwość obroniło pozycję lidera w parlamencie. Oznacza to, że cała opozycja chcąc być rzeczywiście alternatywą musi ze sobą współpracować, ale nie na zasadzie "antypisu", tylko na zasadzie przedstawiania nowych propozycji programowych, które oprócz państwa dobrobytu będą również kreowały państwo wolności i demokracji - kontynuował Tadeusz Tomaszewski.

- Chciałem też serdecznie podziękować za udział w wyborach wszystkim państwu. Widać, że frekwencja w tym roku będzie rekordowa. Dziękuję też za wsparcie naszej formacji w kampanii wyborczej. Po trzecie, bez względu na wynik, chcę zadeklarować, że dalej będziemy działali na rzecz naszych mieszkańców - dodał Tadeusz Tomaszewski.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie