Bezpieczeństwo w sieci to ważny temat dla TikToka. Platforma organizuje warsztaty edukacyjne dla nastolatków i rodziców

Materiał powstał we współpracy z TikTok
Udostępnij:
Czy Twoje dziecko chroni swoją prywatność w Internecie? Zna mechanizmy, które umożliwiają bezpieczne korzystanie z sieci? A czy Ty, jako rodzic, wiesz jak wspierać swoją pociechę w odkrywaniu rzeczywistości online? Jeśli zapaliła Ci się czerwona lampka, ponieważ nie znasz odpowiedzi na wszystkie te pytania, pomoże Ci platforma TikTok, która ruszyła ze swoimi warsztatami dla nastolatków i opiekunów.

TikTok wie – samemu będąc tego najlepszym dowodem – że dzisiejszy cyfrowy świat rozwija się bardzo szybko i wciąż pojawiają się nowe trendy technologiczne. Nie każdy ma czas i okazję, by śledzić je na bieżąco, a zdecydowanie warto mieć aktualną wiedzę, by w odpowiedzialny sposób korzystać Internetu. Platforma wie, jak wspierać edukację cyfrową nastolatków i ich opiekunów, dlatego wystartowała ze specjalnymi warsztatami, które pokażą jak korzystać z sieci. Wraz z ekspertami Stowarzyszenia Cyfrowy Dialog, dzieli się wskazówkami, na co szczególnie zwracać uwagę podczas swoich działań online, by być świadomym cyfrowym obywatelem. Nastolatkowie w wieku 13-16 lat poznają podczas zajęć mechanizmy zapewniające bezpieczeństwo, a interaktywny charakter warsztatów pozwoli im dzielić się swoimi wnioskami i spostrzeżeniami dotyczącymi tego, w jaki sposób na co dzień eksplorują Internet.

„Cyfrowy świat zmienia się niezwykle dynamicznie i czasem trudno jest nam nadążyć za nowymi technologiami. W tym pędzie za byciem na bieżąco z najnowszymi trendami i chęci korzystania ze wszystkich zalet, jakie daje nam Internet, nietrudno zapomnieć o najważniejszej kwestii – bezpieczeństwie. Poprzez nasze warsztaty dla nastolatków, nauczycieli i rodziców, które organizujemy wspólnie z TikTokiem, przekażemy młodzieży niezbędną dawkę wiedzy o tym, jak bezpiecznie korzystać z sieci, a ich opiekunowie dowiedzą się w jaki sposób skutecznie wspierać nastolatków w odpowiedzialnym poruszaniu się po Internecie” – mówi Barbara Krywoszejew, Wiceprezeska Zarządu Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog.
Wychowanie nastolatków w coraz bardziej zdigitalizowanym świecie może być trudne, dlatego platforma wspiera także ich opiekunów w zakresie edukacji cyfrowej. Z tą myślą w październiku zorganizowane zostały specjalne warsztaty dla rodziców. Podczas zajęć dowiedzieli się, jak wspierać swoje pociechy w odpowiedzialnym korzystaniu z Internetu, a także jak pomagać im w twórczym wykorzystywaniu sieci. Do tej pory materiał LIVE, opublikowany na profilu Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog obejrzało już setki osób, a całe nagranie dostępne jest pod linkiem.

„Bezpieczeństwo użytkowników TikToka to nasz priorytet. Stale wdrażamy nowe narzędzia i edukujemy nastolatków i ich opiekunów w tak ważnych tematach jak cyberbezpieczeństwo. Nasza najnowsza kampania jest doskonałym pretekstem do podjęcia rozmowy z młodzieżą o ich obecności w Internecie i zwiększenia jej świadomości w tym obszarze. Wierzę, że akcja zachęci naszych użytkowników do bliższego przyjrzenia się swoim codziennym działaniom w sieci i przekaże najważniejsze informacje o tym, jak chronić siebie i swoją prywatność” – mówi Sylwia Chada, General Manager TikTok w Polsce i Europie Centralnej.

Poradnik opiekuna, czyli jak rozmawiać ze swoim nastolatkiem i edukować go w zakresie korzystania z Internetu

Szczera rodzinna rozmowa na temat obecności w Internecie to najlepszy sposób, by nastolatek świadomie zadbał o własne bezpieczeństwo. Ale jak się do niej odpowiednio przygotować? Sięgając po Poradnik opiekuna TikToka, który zawiera informacje na temat typowych zagrożeń w Internecie i pomaga opiekunom zrozumieć potrzeby ich pociech. Firma, razem z młodzieżą i ekspertami ds. bezpieczeństwa młodzieży w Internecie z organizacji Internet Matters, opracowała porady dla rodziców. Oto ich główne przesłania:

  • „Pomóżcie mi zrozumieć zasady” – nastolatkowie cenią sobie wsparcie zaufanej osoby dorosłej podczas zakładania konta na platformie internetowej.
  • „Miejcie czas na rozmowę” – młodzież chce, by zaufane osoby dorosłe interesowały się ich życiem w Internecie i wiedziały, jak jest to dla nich ważne
  • „Nie panikujcie, gdy coś pójdzie nie tak” - gdy nastolatek dzieli się z Tobą jakimś problemem, zwróć uwagę na swoją reakcję. Złość spowoduje, że następnym razem nastolatek nie poprosi już o pomoc.
  • „Zaufajcie mi” - nastolatkowie rozumieją, że na zaufanie trzeba sobie zapracować, ale jeśli Twoja pociecha wie, jak bezpiecznie poruszać się po wirtualnych platformach i przyjdzie do Ciebie, gdy coś pójdzie nie tak, to stworzyliście świetny fundament do budowania zaufania.
  • „Szanujcie moją prywatność” - mogą istnieć ważne powody, dla których obserwowanie konta nastolatka jest dla Ciebie istotne. Jeśli tak, Twoja nastoletnia pociecha będzie chciała je zrozumieć i poznać sposoby na zbudowanie zaufania. Zastanów się, czy Twoje dziecko nie wolałoby, żeby w sieci obserwował je ktoś inny zamiast Ciebie, np. przyjaciel czy inna osoba z rodziny.

Jak postępować w przypadku wyzwań online i fałszywych treści w Internecie?

Aby zapewnić jeszcze większe bezpieczeństwo swoim użytkownikom, TikTok postanowił lepiej zrozumieć kwestie dotyczące dołączania młodzieży do wyzwań online oraz rozprzestrzeniania fałszywych treści. Platforma przeprowadziła ankietę wśród nastolatków, rodziców i nauczycieli, aby poznać ich doświadczenia związane z popularnymi challengami czy oszustwami internetowymi.

Zobacz najważniejsze wnioski z badania:

Rodzicu, zastanawiasz się co Ty lub Twój nastolatek powinniście zrobić, gdy zobaczycie wyzwanie lub fałszywe treści w Internecie? Poznaj porady TikToka:

  • STOP: Zatrzymaj się na chwilę.
  • Zastanów się: Czy to bezpieczne? Czy jest szkodliwe? Czy jest prawdziwe? Jeśli nie masz pewności, skonsultuj się z osobą dorosłą lub przyjaciółmi, albo poszukaj więcej informacji w wiarygodnych źródłach w Internecie.
  • DECYZJA: Jeśli jest to ryzykowne lub szkodliwe, albo nie jesteś pewien, czy takie jest, nie rób tego. Nie warto narażać siebie lub innych na ryzyko.
  • DZIAŁAJ: Zgłaszaj szkodliwe wyzwania lub oszustwa w aplikacji. Nie udostępniaj ich.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat narzędzi, jakie TikTok wprowadza, by chronić swoją społeczność oraz zapoznać się z wszystkimi materiałami edukacyjnymi platformy? Znajdziesz je w Centrum Bezpieczeństwa TikToka dostępnym pod linkiem: https://www.tiktok.com/safety/pl-pl/

Materiał oryginalny: Bezpieczeństwo w sieci to ważny temat dla TikToka. Platforma organizuje warsztaty edukacyjne dla nastolatków i rodziców - Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie