Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie najniższe od lat. brakuje chętnych do pracy!

Redakcja
Pod koniec ubiegłego roku w Powiatowym Urzędzie Pracy zarejestrowanych było tylko 1816 osób. Rotacja zatrudnienia jest bardzo duża, a pracodawcy coraz częściej sięgają po robotników zza granicy.

W roku 2017 stopa bezrobocia wyniosła w Głogowie 9,2 proc. Jak przyznaje Sławomir Majewski, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy to najmniejsza stopa bezrobocia od 27 lat. Na koniec roku w PUP zarejestrowanych było tylko 1816 osób.

- Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Przede wszystkim to dobra sytuacja na rynku pracy w Polsce, ale też Niemczech. Swoje zrobiły też działania aktywizacyjne naszego urzędu. Wreszcie, dużo pomogła pogoda. Dzięki temu, że zimy praktycznie nie ma, wciąż dobrze funkcjonuje na przykład branża budowlana - mówi Sławomir Majewski.

Jak dodaje dyrektor urzędu, na rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników, których muszą zastępować robotnicy zza granicy. Przez cały rok 2017 zakłady pracy z naszego powiatu zgłosiły chęć zatrudnienia 1030 obcokrajowców. Głównie pracowników z Ukrainy i Białorusi. Najczęściej zatrudniani są na stanowiskach: spawaczy, kierowców, budowlańców, brukarzy i operatorów maszyn.

- Pracodawcy często skarżą się, że wśród Polaków ciężko o chętnych do pracy. To niekoniecznie jednak świadczy o tym, że ludzie nie chcą pracować. To również kwestia zarobków. Wielu pracodawców to rozumie, ale są wciąż tacy, którzy szukają wykwalifikowanych pracowników, chcąc im płacić jedynie najniższą krajową - dodaje dyrektor PUP.

Przez cały ubiegły rok na aktywizację zawodową PUP miał do dyspozycji ponad 12,5 mln zł. Dzięki tym pieniądzom zorganizowano 417 staży. W ramach akcji Praca dla młodych zatrudnienie znalazło 111 osób, a na prace interwencyjne skierowano 167 bezrobotnych. Przeprowadzono też 75 szkoleń, po których pracodawca zapewniał zatrudnienie. Dofinansowano też szkolenia 336 już pracujących osób.

Niestety, w ramach pieniędzy z PUP część wykształconych, młodych ludzi opuściło też nasze miasto. Tzw. bony na zasiedlenie odebrały w ubiegłym roku 82 osoby, które podjęły pracę m.in. we Wrocławiu i Poznaniu. Odkąd bony zostały wprowadzone, w 2015 roku, nasze miasto opuściło korzystając z tej formy dofinansowania do podjęcia pracy ponad 200 młodych ludzi.

Władze urzędu liczą na to, że tendencja niskiego bezrobocia utrzyma się również w tym roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto