Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie w Gnieźnie najniższe od lat

Paweł Brzeźniak
Dawid Stube/Fotostube
Bezrobocie w powiecie gnieźnieńskim wynosi 7,7%, w kraju 8,2%, a w województwie wielkopolskim - 5%. Oznacza to 3849 bezrobotnych w powiecie, a z prawem do zasiłku 525 osób. W 2002 roku stopa bezrobocia wyniosła w naszym regionie 23,2%, a w 2013 roku było to 15,9% i cały czas ono systematycznie spadało.

Bezrobocie w Gnieźnie najniższe od lat

Jak zaznacza Magdalena Cieślewicz, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Gnieźnie, to sytuacja absurdalna, bowiem z jednej strony mamy do czynienia ze spadającym bezrobociem, a z drugiej strony pracodawcy nie mogą znaleźć takich pracowników, których oczekują. - Poruszyłam ten temat na Forum Gospodarczym, które miało miejsce w Gnieźnie pod koniec zeszłego roku. Jest to przede wszystkim kwestia braku pewnych umiejętności. Nie sądzę, żeby można było jakimiś jednostkowymi działaniami ten problem rozwiązać, dlatego, że to są działania na czynniku ludzkim - uważa Magdalena Cieślewicz. - Osoby długotrwale bezrobotne, a prawdę mówiąc, to jest właśnie przeważająca grupa osób, które aktywizujemy, w pewnym sensie są wykluczone z rynku pracy, są wykluczone z wielu elementów pomocowych, wykluczone z życia społecznego. Wynika to czy ze względu na jakiś deficyt występujący po ich stronie czy oddalenie fizyczne od rynku pracy, centrów edukacyjnych czy centrów szkoleniowych - dodaje.

Urzędniczka podkreśla, że zawsze stara się namawiać pracodawców, żeby doskonalili te osoby, które już mają w swoich zasobach. - Chociażby dlatego, że wtedy odpada nam etap wdrażania się do pracy. Są to osoby, które są znane w firmie, akceptują schemat pracy. To też nie jest kwestia narzucenia, bo nie jesteśmy w stanie pracodawcy narzucić pracownika i odwrotnie. Zdajmy sobie sprawę, że praca to jest proces, a nie wydarzenie jednorazowe - podkreśla M. Cieślewicz.

Zastanawiający jest także wpływ programu „500 plus”. - Zostaliśmy poproszenie przez ministerstwo o oszacowanie wpływu programu „500 plus” na sytuację na rynku pracy. Nie mamy narzędzi, które w sposób jednoznaczny mogłyby ocenić ten wpływ. Musielibyśmy przeprowadzić ankietę w stosunku do wszystkich, a głównie wobec kobiet, na ile środki z „500 plus” wpłynęły na decyzję o przedłużaniu powrotu na rynek pracy czy rzeczywistego powrotu - mówi Cieślewicz. Wiadomo jednak, że część pracodawców w powiecie gnieźnieńskim skarży się, że pewna grupa kobiet rezygnuje z pracy właśnie dlatego, że otrzymuje znaczące środki z rządowego programu wsparcia rodziny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto