Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg Lechitów 2022. Zawodnicy dobiegli na metę na Placu św. Wojciecha

Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Mikołaj Stopczyński
Z Ostrowa Lednickiego do Gniezna. 1650 uczestników pokonało trasę tegorocznego Biegu Lechitów, najstarszego półmaratonu w Polsce. Tym razem puchar pozostanie w Pierwszej Stolicy.

Bieg Lechitów

W 1000 roku Otton III miał pokonać trasę z piastowskiego grodu na Ostrowie Lednickim do grobu Świętego Wojciecha na katedralnym wzgórzu. Idea tej pieszej wędrówki powróciła w 1978 roku jako Bieg Lechitów, który oficjalnie można określać mianem najstarszego polskiego półmaratonu. Od tego momentu impreza odbywa się rok rocznie, za każdym razem gromadząc ogromne liczby uczestników.

Bieg Lechitów 2022 - zdjęcia biegaczy na trasie

Bieg Lechitów 2022. Za nami Piątka Lechitów i biegi młodzieżowe

Bieg Lechitów 2022. Zawodnicy dobiegli na metę na Placu św. Wojciecha

Czterdziesta piąta edycja odbyła się przy wietrznej i chłodnej pogodzie. Nie przeszkodziło to jednak 1650 zawodnikom, którzy wyruszyli z Ostrowa Lednickiego i pokonali dwudziestokilometrowy dystans pod gnieźnieńską katedrę. Na Placu Świętego Wojciecha czekały na zawodników ciepłe posiłki, słowiańskie namioty, a przede wszystkim upragniona linia mety. W tym roku jako pierwszy przekroczył ją gnieźnianin Bartosz Aleksandrowicz, a wśród kobiet kolejny rok z rzędu górowała Monika Brzozowska. Linię mety przekraczali lokalni biegacze, przyjezdni zawodnicy, młodzi adepci oraz dużo starsi zawodnicy.

- Czuję się świetnie. Jest to na pewno wyjątkowy bieg. Pozostało nas jeszcze tylko trzech, którzy mają zaliczone je wszystkie. Bardzo cieszę się, że udało się dokończyć. Było wyjątkowo z wiatrem, bo chyba dopiero szósty raz na te czterdzieści pięć biegów. W tym roku mam bardzo udany sezon

- mówił Stefan Dobak, jeden z tak zwanych "wiernych lechitów", którzy do tej pory brali udział we wszystkich edycjach wydarzenia.

Jak co roku odbyły się także biegi młodzieżowe oraz Staropolskie Igrce Małych Lechitów czyli specjalna strefa aktywności dla przedszkolaków, która znajdowała się przy Placu św. Wojciecha. Juniorzy, w zależności od kategorii wiekowej, startowali na dystansach 400, 600, 800 i 1000 metrów. Najmłodsi pokonywali dystanse przy dopingu i pomocy opiekunów, starsi rywalizowali już o zwycięstwo. Biegi odbywały się w dziesięciominutowych odstępach, a po zakończeniu każdego z nich odbywała się ceremonia dekoracyjna. Po zakończonym wyścigu ażdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal oraz prowiant w postaci wody i drożdżówki.

Bieg Lechitów 2022. Zawodnicy dobiegli na metę na Placu św. Wojciecha

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto