Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bitwa pod Zdziechową w ujęciu malarki Izabeli Rudzkiej

Paweł Brzeźniak
Bitwa pod Zdziechową w ujęciu malarki Izabeli Rudzkiej
Bitwa pod Zdziechową w ujęciu malarki Izabeli Rudzkiej Paweł Brzeźniak
Obraz Prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej „Zdziechowa 1918-2018” został zaprezentowany uczniom ze Zdziechowy w ramach autorskiego projektu „ Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii” dedykowanego historii Powstania Wielkopolskiego i współczesnego pejzażu w malarstwie.

Tematem obrazu Izabeli Rudzkiej dedykowanego historii walk pod Zdziechową stoczonych przez powstańców wielkopolskich 30-31 grudnia 1918 roku jest malarska, osobista rejestracja pejzażu historii, pokazanie jego ewolucji poprzez stworzenie własnej czasoprzestrzeni malarskiej, która uwzględnia zmiany obserwowanej przestrzeni w czasie i generuje refleksje na temat jej odbioru w kontekście nakładania się czasu historycznego na czas współczesny.

Zaprezentowany został„multiprzestrzenny” i kolorystyczny przekaz malarski poświęcony historii walk pod Zdziechową w grudniu 1918 roku z przypomnieniem fotografii jej głównych bohaterów i widoków Zdziechowej z tamtego czasu w połączeniu ze współczesnym pejzażem tej miejscowości malarsko zinterpretowanym przez autorkę obrazu.

Projekt Prof. UAM dr hab. Izabeli Rudzkiej „Przestrzeń i czas w malarskim przekazie historii” zakłada namalowanie sześciu obrazów w oparciu o retrospekcję i porównanie aktualnie obserwowanej przestrzeni pejzażu miejsc z ich historycznym kontekstem z zastosowaniem nowatorskiej, autorskiej techniki malarstwa strukturalnego, zabiegów optycznej transparentności w połączeniu z fotografią cyfrową i technikami collage.

Do projektu wybrano następujące miejsca, które będą inspiracjami historycznymi i wizualnymi dla autorki projektu, miejsca związane z istotnymi działaniami podczas Powstania Wielkopolskiego :
Anastazewo – potyczka 28.12.1918
Nowe Kramsko- bitwa 2-3.02.1919
Rawicz – walki 17.01.1919
Poznań – lotnisko Ławica, bitwa 6.01.1919
Zdziechowa – bitwa 29-31.12. 1918
Żnin – walki 11-12.01.1919

Miejsca te tworzyć będą autorską Przestrzeń Obserwacji Pejzażu, przestrzeń wybranych miejsc w województwach Wielkopolskim, Lubuskim i Kujawsko – Pomorskim (obszary byłego Zaboru Pruskiego).

Autorka projektu uzyskała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na rok 2018 jako wsparcie w realizacji założeń tego projektu.

Opis zdjęć wykorzystanych w obrazie I. Rudzkiej „ Zdziechowa 1918-2018” :
1. Dr Wojciech Jedlina – Jacobson (14.04 1885 -9.10.1961 ) – powstaniec wielkopolski, major, lekarz, pisarz, patriota.
Zwierzchnik powstańczego „pospolitego ruszenia” w Gnieźnie i zarządzający nieformalnie licznymi operacjami powstańców wielkopolskich w tym rejonie walk powstańczych. ( dr Jedlina –Jacobson działał poza strukturami Naczelnej Rady Ludowej) Sformułował 4 ochotnicze oddziały powstańcze ( 400 osób), które brały udział w walkach pod Zdziechową z dnia 30-31 grudnia 1918 i zaplanował trójstronne uderzenia Zdziechową i Mączniki w celu niedopuszczenia do zdobycia Gniezna przez prusaków. Autor wspomnień z Powstania Wielkopolskiego „ Z ludem Wielkopolskim przeciw zaborcom”.

2.ks. Mateusz Zabłocki - (ur. 16 sierpnia 1887 w Żurawicach, zm. 14 lub 17 października 1939 w Inowrocławiu) – polski duchowny katolicki, powstaniec wielkopolski, działacz społeczno-polityczny, starszy kapelan Wojska Polskiego, kawaler Orderu Virtuti Militari. W grudniu 1918 był jednym z organizatorów powstania, kapelanem gnieźnieńskiej Polskiej Organizacji Wojskowej zaboru pruskiego, radykalny członek Rady Ludowej. Ksiądz Zabłocki odbierał przysięgi powstańczych oddziałów. Był kapelanem 3 pułku Ułanów Wielkopolskich i garnizonu gnieźnieńskiego. Był jednym z uczestników pertraktacji z Niemcami w czasie walk pod Zdziechową 30-31 grudnia 1918 roku zakończonych wycofaniem się Niemców 31 grudnia1918 roku ze Zdziechowej do Nakła.

3. dr Wojciech Jedlina Jacobson jako lekarz 4 Pułku Strzelców Wielkopolskich, lato 1919 rok (piąty od prawej)

4. Powstańcy wielkopolscy 1919 rok

5. Zdziechowa- archiwalna pocztówka z widokiem majątku i dworu Wendorffów. Dwór Wendorffów w czasie walk pod Zdziechową 30-31.12.1918 był siedzibą sztabu oddziału pruskiego wojska.

6. Dwór Wendorffów w Zdziechowie 2018 rok.
Obecnie siedziba Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich ( Foto Izabela Rudzka)
7. Dwór Wendorffów w Zdziechowie 2018 rok.
Obecnie siedziba Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich ( Foto Izabela Rudzka)

Prof. UAM dr hab. Izabela Rudzka
[email protected]

Poznanianka, studiowała malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. W tym samym czasie studiowała tkaninę artystyczną u prof. Magdaleny Abakanowicz na ASP w Poznaniu. W 2017 roku uzyskała tytuł doktora habilitowanego sztuki na Akademii Sztuk Pięknych im. E. Gepperta we Wrocławiu. Pracuje obecnie na stanowisku profesora na Wydziale Pedagogiczno- Artystycznym w Kaliszu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Izabela Rudzka jest aktywną malarką i kuratorem sztuki. Projektuje obiekty szklane w Murano, niedaleko Wenecji we Włoszech.

Od 2000 roku współpracuje z Teatrem Ósmego Dnia jako projektantka kostiumów i scenografii
Jest autorką projektów artystycznych w Polsce, Chinach, Niemczech i we Włoszech. Założyła i prowadzi w Poznaniu przestrzeń dla myśli i sztuki Think Art- Myślenie Sztuką, niezależną przestrzeń której celem jest prezentacja indywidualnych i awangardowych postaw twórczych współczesnych artystów. W roku 2018 otrzymała stypendium twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz stypendium za wybitne osiągnięcia naukowe Rektora UAM w Poznaniu.

WYBRANE WYSTAWY INDYWIDUALNE
2018 – „Czas i jego przekazy”, malarstwo, RKŚiG „ Łaźnia”, Radom
2018 –„ Przekazy czasu”, malarstwo, Galeria Wydziału Sztuki UP, Kraków
2018- „Tekstura przestrzeni”, malarstwo, Galeria CKiS Wieża Ciśnień, Konin
2017- „ Poza czasem i przestrzenią” , malarstwo, Think Art- Myślenie Sztuką, Poznań
2017 – „Gemalt im Firmament- die Textur des Weltraumes”malarstwo, Galerie im Kastenmeiers, Drezno, Niemcy
2016- Timeless, malarstwo na jedwabiu, Uniwersytet Akif Ersoy, Burdur, Turcja
2016
Przekazy Horyzontów, malarstwo, Think Art, Poznań
2016- Przestrzeń Percepcji, malarstwo, Instytut Biologii Molekularnej i Biotechnologii, Wydział Biologii UAM, Poznań
2015- „Entrance- Between – Exit”, malarstwo i rzeźby szklane Murano, Galeria Sztuki Współczesnej Winda ,Kielce
2014- “Punkt widzenia” malarstwo i obiekty szklane Murano Glass, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kalisz
2013- “Geny Błękitu” Malarstwo i obiekty szklane Murano. Galeria CKiS Wieża Ciśnień, Konin
2012 - “Yesterday Once More. Mój 4 Wymiar”, Think Art, Poznań
2007 - “ Venice between old symbols and new expressions”(malarstwo i obiekty szklane Murano),

Berengo Collection ,Wenecja, Włochy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto