Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Budowa domu trwa cztery lata, mieszkań – o połowę krócej. Najdłużej w południowo-wschodniej Polsce

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Polacy chętnie budują domy nawet mimo stale rosnących kosztów budowy.
Polacy chętnie budują domy nawet mimo stale rosnących kosztów budowy. pixabay.com
GUS sprawdził, jak długo trwa budowa domów i mieszkań. Osoby kupujące „dziurę w ziemi” muszą czekać na wymarzone M prawie dwa lata.

Budowa domu w 2019 r. trwała w naszym kraju średnio 47,7 miesiąca, czyli blisko cztery lata – wyliczył Główny Urząd Statystyczny. O połowę mniej czasu potrzebowali deweloperzy na wybudowanie mieszkań. Ogółem średni czas budowy stale się w Polsce skraca, m.in. dzięki rozwojowi technologii.

Budowa domu trwa niemal cztery lata, ale idzie coraz szybciej

Przymierzając się do budowy domu, warto uzbroić się w cierpliwość. Według danych GUS w 2019 r. przeciętny polski inwestor potrzebował 47,7 miesiąca, żeby wykonać wszystkie prace – tyle czasu upływało średnio od dnia rozpoczęcia budowy do momentu oddania domu do użytkowania. Polaków tak długi czas budowy najwyraźniej nie odstrasza, bo domów jednorodzinnych powstaje w naszym kraju bardzo dużo.

– W 2019 r. oddano do użytkowania w Polsce 85 708 nowych budynków mieszkalnych (o 8,1 proc. więcej niż rok wcześniej), z czego 96,6 proc. stanowiły budynki jednorodzinne – czytamy w raporcie GUS.

Inwestorów nie odstraszały także niemałe koszty budowy. Według ankiety przeprowadzonej przez Oferteo.pl średni koszt budowy domu wyniósł w 2019 r. aż 532 tys. zł – o 70 tys. zł więcej niż rok wcześniej.

Według danych GUS najwięcej budynków jednorodzinnych powstawało w województwach śląskim i świętokrzyskim. Udział mieszkań w budynkach wielorodzinnych był z kolei najwyższy w województwach:

  • zachodniopomorskim (67,9 proc.),
  • dolnośląskim (67,5 proc.),
  • mazowieckim (67,1 proc.).

Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, dobrą wieścią jest to, że średni czas potrzebny na ich budowę stale w Polsce spada. Podczas gdy w 2013 r. budowa domu trwała przeciętnie 57,9 miesiąca, w 2019 r. było to już 47,7 miesiąca, czyli o ponad 10 miesięcy mniej. Jak wskazują eksperci serwisu RynekPierwotny.pl, ma na to wpływ m.in. rozwój technologii oraz coraz częstsze finansowanie budowy kredytem (według Oferteo.pl – 57 proc. domów wybudowanych w 2019 r.).

[QUIZ] W jakim domu powinieneś zamieszkać?

Budowa mieszkań oczami GUS. Na „dziurę w ziemi” poczekasz dwa lata

GUS przyjrzał się także budownictwu wielorodzinnemu. Zajmują się nim w Polsce głównie deweloperzy, którzy w 2019 r. odpowiadali za 92 proc. wszystkich budynków wielorodzinnych oddanych do użytkowania. Wybudowanie takiego obiektu trwało w ubiegłym roku średnio 23,3 miesiąca, czyli prawie dwa lata. Mniej więcej takiego czasu oczekiwania muszą się więc spodziewać osoby dokonujące zakupu mieszkania na etapie „dziury w ziemi”.

Podobnie jak budowa domu jednorodzinnego, również budowa mieszkań trwa dziś krócej niż parę lat temu. Według GUS w ostatnim czasie wyglądało to następująco:

  • 2013 r. – 24,9 miesiąca,
  • 2014 r. – 24,8 miesiąca,
  • 2015 r. – 22,4 miesiąca,
  • 2016 r. – 21,8 miesiąca,
  • 2017 r. – 22,3 miesiąca,
  • 2018 r. – 22,2 miesiąca,
  • 2019 r. – 23,3 miesiąca.

Co ciekawe, pod względem tempa budowy domów i mieszkań (ujętych łącznie) zaobserwowano duże różnice między poszczególnymi województwami. Okazuje się, że mieszkańcy południowo-wschodniej Polski potrzebowali około dwa razy więcej czasu na budowę niż mieszkańcy Warmii i Mazur czy Wielkopolski.

Jak czytamy w raporcie GUS:

– W 2019 r. najkrótsze średnie czasy budowy odnotowano w województwach: dolnośląskim (29,9 miesiąca), wielkopolskim (30,5) i zachodniopomorskim (31,3), a miało to związek z wysokim udziałem w tych województwach budownictwa wielorodzinnego.

Innymi słowy, wymienione województwa wypadły tak dobrze nie dzięki rekordowo szybkim budowom, tylko dlatego, że powstało w nich więcej mieszkań niż domów (których czas budowy jest dłuższy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Budowa domu trwa cztery lata, mieszkań – o połowę krócej. Najdłużej w południowo-wschodniej Polsce - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto