Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Capoeira Gniezno: Zobacz jak trenują!

jan
Centrum Capoeira Gniezno
Centrum Capoeira Gniezno Dawid Stube/Agencja Fotostube
Skorzystaliśmy z zaproszenia i postanowiliśmy uczestniczyć w treningu Capoeira w Gnieźnie. Sprawdź jak nam poszło!

Centrum Capoeira Gniezno: Zobacz jak trenują!

Sztuki walki w naszym kraju stają coraz popularniejsze. Telewizyjne transmisje walk MMA biją rekordy popularności, a na ring wychodzą już nawet celebryci. W dążeniu do trenowania modnych teraz sportów po drodze ginie to, co w sporcie najważniejsze – prawdziwa pasja. Takiej pasji na pewno nie brakuje członkom działającej w Gnieźnie Akademii Capoeira prowadzonej przez Krzysztofa Moszyka.

Czy tak naprawdę jest kojarzona często z tańcem Capoeira? – Muszę zacząć od tego, że nie jest to taniec. Capoeira jest to sztuka walki, która pochodzi z Brazylii, ale jej korzenie sięgają aż Afryki. Należy jednak pamiętać, że Capoeira to coś więcej niż sport. Jej bardzo ważnym i nieodłącznym elementem jest muzyka. Pieśni odgrywają bardzo ważną rolę, ponieważ możemy się w nich dosłuchać historii capoeira, jej trudnych początków z czasów niewolnictwa. Każdy trenujący tę sztukę walki uczy się języka portugalskiego i na pewnym etapie trenowania znajomość języka jest niezbędna do dalszego rozwoju w Capoeira – tłumaczy K. Moszyk.

O działającej w Gnieźnie Akademii słyszeliśmy już z kilku źródeł. Zaciekawieni postanowiliśmy skorzystać z zaproszenia i wziąć udział w jednym z treningów. Pierwszym, co rzuciło się w oczy była niesamowicie otwarta, wręcz rodzinna atmosfera panująca na sali. Widać, że grupa pasjonatów Capoeira ma do siebie wielki szacunek i czerpie przyjemność ze wspólnych treningów. Wspomniana rodzinna atmosfera nie koliduje jednak z żelazną dyscypliną. Już podczas rozgrzewki kilka osób ukaranych zostało dodatkową serią pompek, gdy okazało się, że nie potrafią liczyć po portugalsku. Początkujący adepci, którzy zmuszani są do dużego wysiłku oraz regularnie karani za nieznajomość podstawowych zasad i komend w obcym języku nie mają jednak zamiaru rezygnować. Wszystko to za sprawą charyzmatycznej postawy założyciela grupy – Krzysztofa Moszyka, który skutecznie zmobilizował mnie do wysiłku.

Uczestnicząc w treningu zastanawiałem się jak wywodzący się z innego kontynentu sport dotarł do Gniezna. –Osobiście Capoeira trenuję już ponad 18 lat, a w roli trenera występuję już jakieś 8-9 lat. Moje początkibyły zupełnie inne niż wszystkich osób przychodzących teraz na treningi. Wcześniej nikt tak naprawdę nie miał większego pojęcia czym jest Capoeira i jak ją trenować. Istniała tylko grupa pasjonatów do której dołączyłem. Od tego momentu wiedziałem, że właśnie to chcę robić w życiu. I tak zostało. Trenuję, prowadzę treningi, mam kilka sekcji w Polsce, swoich instruktorów , ale też sam ciągle się rozwijam podróżując i zdobywając doświadczenie. Obecnie posiadam ostatni stopień instruktorski i jestem odpowiedzialny za działanie i rozwój Uncao Capoeira w Polsce i Europie – informuje K. Moszyk.

Aktualnie grupa w Gnieźnie liczy około 50 osób i są to osoby w różnym wieku: zarówno dorośli, jak i dzieci. – Straramy się brać udział w zwodach i warsztatach organizowanych w Polsce i za granicą. Pochwalić się możemy mi.in. jednym srebrnym i dwoma złotymi medalami zdobytymi na mistrzostwach Capoeira w Szczecinie na początku tego roku. Posiadamy też w grupie tytuł Mistrza i Wicemistrza Europy z 2009 roku zdobyte w Pradze (Czechy) oraz specjalnym wyróżnieniem na zawodach w USA w 2013 za prezentowanie niesamowitej postawy i przygotowania treningowego, za co jako jedni zostaliśmy nagrodzeni wyższymi stopniami w Capoeira – wspomina K. Moszyk.

Muszę przyznać, że nie wiedząc nic o Capoeira na treningu zaskoczyła mnie sprawność fizyczna uczestników treningów. Zaawansowani zawodnicy oprócz atletycznych sylwetek pochwalić się mogą dużą wytrzymałością oraz sprawnością. Dopiero na treningu widzimy to, czego nie widać podczas pokazów grupy. Sparingi doświadczonych zawodników mogą wywoływać strach na twarzach początkujących. Salta, gwiazdy oraz niesamowicie szybkie kopnięcia wycelowane w głowę przeciwnika spowodowały, że już wiem dlaczego pytanie o to, czy Capoeira jest tańcem wywołało tylko uśmiech na twarzach trenujących. Widząc jak silne ciosy najbardziej doświadczonych zawodników o centymetry mijają niczym nieosłonięte twarze przeciwników zacząłem zastanawiać się nad swoim bezpieczeństwem. Capoeira to walka i aby pokonać przeciwnika wyprowadzone ciosy muszą być skuteczne.

- Warto jednak pamiętać, że na treningach liczy się precyzja oraz technika. Używamy siły, ale nie ma w tym agresji. Jeśli chodzi o kontuzje to podczas podczas samych treningów jeszcze nic się nie stało, wystarczy tylko stosować się do moich poleceń. Natomiast jeśli chodzi o sparingi, czy zawody to tu już jest inna sprawa. Nie zapominajmy jednak, że Capoeira nie jest bardziej ryzykowna dla zdrowia niż inne sporty. Osobiście staram się się swoich zawodników przygotować jak najlepiej, bo częste kontuzje na treningach to wina złego przygotowania – tłumaczy K. Moszyk.

Trening Capoeira był dla mnie cennym doświadczeniem. Na spotkaniach można uczyć się nie tylko sztuki walki, ale także poznawać inną kulturę, muzykę oraz język. – Wszystkich, którzy chcieliby spróbować swoich sił zapraszamy na treningi, które odbywają się w Centrum Treningowym Capoeira Gniezno ul.Artyleryjska 1 (tel 609-279-772) – podkreśla K. Moszyk, założyciel grupy, instruktor Capoeira.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto