Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Zarządzania Kryzysowego: Czy 1 sms o burzy wystarczył?

Łukasz Cieśliński
Tylko jeden, na kilka godzin przed nawałnicą, za to takiej treści komunikat przyszedł przez sms-owy system informowania o zagrożeniach. Potem - ani bezpośrednio przed nawałnicą, ani w trakcie, ani po nawałnicy - mieszkańcy nie otrzymali żadnego komunikatu przez sms. Żadnej informacji nie było też na stronie powiatu aż do 14 sierpnia.
Tylko jeden, na kilka godzin przed nawałnicą, za to takiej treści komunikat przyszedł przez sms-owy system informowania o zagrożeniach. Potem - ani bezpośrednio przed nawałnicą, ani w trakcie, ani po nawałnicy - mieszkańcy nie otrzymali żadnego komunikatu przez sms. Żadnej informacji nie było też na stronie powiatu aż do 14 sierpnia.
Przed nawałnicą, która przeszła 11 sierpnia nad naszym powiatem, Centrum Zarządzania Kryzysowego poprzez sms-owy system powiadamiania o zagrożeniach wysłało tylko jedną informację o burzach i silnym wietrze. Czy to mogło wystarczyć, by zabezpieczyć się przed zagrożeniem?

Przypomnijmy, że sms-owy system powiadamiania o zagrożeniach działa od kilku lat. By otrzymać informację o zagrożeniu, wystarczy wysłać sms z kodem swojej gminy. Więcej przeczytasz o tym TUTAJ. Proste prawda? A czy skuteczne? To już kwestia dyskusyjna.

Wielu mieszkańców po przejściu nawałnicy skarżyło się, że nie mieli odpowiednich informacji o tym, że grozi nam aż takie niebezpieczeństwo. Uważają, że gdyby było inaczej - mogliby zareagować i się przygotować do kataklizmu, który przeszedł nad naszym powiatem. Co prawda sms o burzy przyszedł, ale nie wykraczał on treścią poza standardowe zapowiedzi burz, zabrakło też informacji na stronie powiatu oraz w gminach, do których nie doszła informacja o tak dużym zagrożeniu.

Zabrakło też informacji tuż przed nawałnicą (np. by nie wychodzić z domów, zabezpieczyć lekkie sprzęty na ogrodach) i w trakcie nawałnicy - np. gdzie szukać pomocy, jakie drogi są nieprzejezdne, gdzie i jak długo nie będzie prądu itp. Wygląda jednak na to, że władze powiatu nie mają sobie nic do zarzucenia i uważają, że system działał sprawnie:
- Mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego na bieżąco informowani są o zagrożeniach poprzez system SISMS, którego przydatność i skuteczność oceniane są bardzo wysoko - informuje nas Radosław Gaca, Inspektor
Wydział Kultury, Sportu, Turystyki i Promocji. - Przy pomocy wiadomości tekstowej przekazywane są informacje otrzymywane przez Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (na podstawie komunikatów wydanych przez IMGW PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych Oddział w Poznaniu). Trzeba podkreślić, że system ten pełni głównie funkcję informacyjną. Nie ma możliwości dokładnego zweryfikowania i ścisłego określenia miejsca wystąpienia zagrożenia. Odbiorcy otrzymują za pośrednictwem systemu wiele informacji, z których każdą należy traktować z należytą uwagą. Pilne komunikaty dotyczące zagrożeń i ich skutków zamieszczane są również na stronach internetowych urzędu. Podobnie było w przypadku nawałnicy z dnia 11 sierpnia br - dodaje.

Czy przez ten system powiat mógłby w trakcie sytuacji kryzysowej wysłać dodatkowe komunikaty z informacjami przydatnymi dla mieszkańców? Jak zapewnia starostwo, urząd nie ma możliwości wysłania własnych wiadomości tekstowych do mieszkańców - informacje, które przychodzą przez system SMS to oficjalne komunikaty, które przychodzą z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego i są rozsyłane w niezmienionych wersjach. Taki komunikat był przesłany, jednak nikt nie mógł w tamtym momencie przewidzieć, że burza będzie aż tak gwałtowna i tragiczna w skutkach.

Starostwo zapewnia jednak, że podczas nawałnicy zebrał się sztab kryzysowy, który na bieżąco monitorował sytuację. - Podczas tragicznej w skutkach nawałnicy w dniu 11 sierpnia br. Centrum Zarządzania Kryzysowego pracowało w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. W pracach CZK uczestniczyli m. in. Beata Tarczyńska, starosta gnieźnieński, komendant KPP w Gnieźnie, zastępca komendanta KP PSP w Gnieźnie oraz p.o. dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego w Gnieźnie - dodaje Radosław Gaca.

Zobacz też: Jakie straty burza wyrządziła w powiecie?

M. Błaszczak: Uprościmy procedury i będziemy szybciej wypłacać świadczenia z funduszu klęskowego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centrum Zarządzania Kryzysowego: Czy 1 sms o burzy wystarczył? - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto