Spis treści
Wyższe ceny energii i paliw to droższa żywność
Rok mija odkąd Polacy mają do czynienia z wysokimi cenami paliw i energii. Podwyżki na stacjach benzynowych, gdzie za litr ON trochę ponad rok temu można było zapłacić 5-6 złotych bezpośrednio przełożyły się na podwyżki cen warzyw i owoców. Ma to związek nie tylko z większymi kosztami utrzymania gospodarstw produkcyjnych, ale i z dużymi kosztami transportu produktów.
Drogo jest nie tylko w marketach, ale i na targowiskach! Choć i tak ceny są nieco bardziej atrakcyjne niż w wielkopowierzchniowych sklepach, klienci nadal z sentymentem mogą wspominać ubiegłe lata.
Czy przeciętnego Polaka stać na pomidora?
W tym roku rekordowe ceny mają pomidory. Te lubiane przez Polaków warzywa kosztują nawet 35 złotych za kilogram! To oznacza, że za jednego średniej wielkości pomidora malinowego trzeba zapłacić 5-6 złotych! To dużo, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że aktualna minimalna stawka za godzinę pracy wynosi netto...19 złotych. Przypomnijmy, że latem polskie odmiany na targu sprzedawano za 6-8 zł/za kilogram.
Zaskakują też jabłka. Choć polska od lat znana jest z rozwiniętego sadownictwa, to ceny tych lubiany owoców są wyższe niż rok temu. Oczywiście, najpewniej winne tego są niebotycznie drogie koszty utrzymania gospodarstw i sadów, związane bezpośrednio z kosztami paliw i energii elektrycznej, która potrzebna jest do funkcjonowania tego biznesu. Sadownicy zwracają też uwagę na kolejny, poważny problem: brak pracowników! Odkąd w Polsce działa 500+, pracowników dorywczych jest znacznie mniej. Dlatego tego typu biznesmeni zmuszeni są do podniesienia stawek za roboczogodzinę, co w sposób oczywisty przekłada się na ceny finalne owoców. Obecnie ceny jabłek to ok 4-5 złotych za kilogram w sklepach. Na szczęście na targu gnieźnieńskim przy ulicy Warszawskiej jest nieco taniej. Już za 2-3 złote nabyć można czerwone jabłka z polskiej ziemi.
Truskawki dobrem luksusowym. Rekordowo drogie!
Krew w żyłach mrożą też ceny… truskawek! Choć jak zwykle zimą cena kilograma tych soczystych owoców jest wysoka, to kiedyś wynosiła ona trochę mniej niż obecnie. Wiadomo w sumie, że truskawki w Polsce o tej porze roku nie rosną, więc trzeba je importować – z Hiszpanii lub Grecji. Import z kolei w dobie kryzysu gospodarczego wiążę się z niebotycznymi kosztami. To wszystko składa się na wysoką cenę truskawek, które powoli w Polsce zyskują status dobra luksusowego!
Wyniszczony owczarek z dredami z odchodów odebrany przez TOZ...
W marketach można spotkać truskawki w pojemniczku 250 i 500 gram. Ich cena waha się od 16-20 złotych. Na gnieźnieńskim targowisku przy ul. Warszawskiej 0,5 kilograma tych owoców to koszt 18 do 20 złotych w zależności od kraju pochodzenia. Sprzedawcy zapewniają jednak, że truskawki kupione na płycie targowiska w Gnieźnie są bardzo słodkie.
Inne ceny na targu
:
- jabłka 2-4 zł/kg
- młoda kapusta 9 zł/szt
- ziemniaki 25 kg worek 25 zł
- kapusta polska 5,50 zł/szt
- buraki 3 zł/kg
- brukselka 9 zł/kg
- brokuł 9 zł/szt
- kapusta włoska 12 zł/szt
- kapusta czerwona 6 zł/szt
- seler naciowy 6 zł/szt
- rzodkiewka pęczek 4 zł
- szczypiorek pęczek 3 zł
- ogórek 25 zł/kg
- papryka 28 zł/kg
- cukinia 16 zł/kg
- kalafior 14 zł/szt
- cebula czerwona 5,50 zł/kg
Zobacz też:
Targowisko Gniezno. Nie zgadniecie ile kosztują truskawki! [FOTO]
Ceny warzyw i owoców na targu. Nie zgadniecie ile kosztują t...
iPolitycznie - Jeśli KE nas nie posłucha, będziemy żądać rekompensat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?