Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co trzeci Polak nigdy nie pytał szefa o awans i podwyżkę

Maciej Mituła
Maciej Mituła
Jak wynika z badania firmy rekrutacyjnej Devire, Polacy niechętnie proszą szefa o podwyżkę. Co ciekawe to pracownicy mniejszych województw częściej walczą o wyższe wynagrodzenie, niż specjaliści i managerowie w Warszawie.

Według badania firmy Devire „Rynek Zmiany Pracy” na decyzje zawodowe pracowników wpływają przede wszystkim zarobki (65% odpowiedzi) oraz możliwość rozwoju (66%). W sytuacji, kiedy obie kwestie nie są satysfakcjonujące, dochodzi najczęściej do złożenia przez pracownika wypowiedzenia umowy. Dla przełożonych często jest to spore zaskoczenie, zwłaszcza kiedy zatrudniony nigdy nie pytał o awans czy podwyżkę.

Warto przeczytać:

Wszystko za sprawą rosnącej świadomości na temat możliwości zawodowych na rynku pracy. Pracownicy są bardziej odważni i chętni do zmian, choćby dlatego, że aż 9 na 10 kandydatów otrzymuje zaproszenie do udziału w procesie rekrutacyjnym. Coraz częściej pracownicy nie podejmują nawet próby negocjacji aktualnych warunków zatrudnienia. Jak wynika z badania, 35% ankietowanych przyznało, że nigdy nie pytało szefa o lepsze warunki.

- Pytanie o podwyżkę czy awans to proces renegocjacji warunków umowy. Wymaga on zaangażowania i chęci obu stron. Nie każdy pracownik chce lub potrafi się do tego przygotować, dlatego też mając świadomość sytuacji na rynku pracy podejmuje decyzję o zmianie pracodawcy bez wcześniejszego sygnalizowania swoich zamiarów. Dla części badanych osób może to być bardziej komfortowe rozwiązanie i skuteczniejszy sposób na osiągnięcie swoich celów. Skuteczniejszy zwłaszcza w organizacjach, gdzie perspektywy rozwoju nie są określone, a rozmowa o podwyżce to wciąż temat tabu – ocenia Robert Błażyca, dyrektor ds. relacji z klientami w Devire.

O lepsze warunki finansowe i wyższe stanowisko pytają najczęściej mieszkańcy województw: lubelskiego, lubuskiego (po 77% wskazań), łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego (po 74% wskazań).

Taka postawa wynika z dużo mniejszej liczby dostępnych ofert pracy w porównaniu z bardziej rozwiniętymi regionami (Śląsk, Mazowsze, Wielkopolska). Najlepiej obrazują to liczby. Aktualnie w województwie świętokrzyskim dostępnych jest ponad 700 ofert pracy, natomiast w województwie mazowieckim takich ogłoszeń jest ponad 11 tysięcy. Dlatego, tam gdzie pracownicy nie mają dużego wyboru, chętniej decydują się porozmawiać z szefem o podwyżce wynagrodzenia.

- W dużych ośrodkach takich jak Warszawa czy Kraków, szeroki wachlarz ofert pracy przekłada się na mniejszą konkurencyjność wśród kandydatów. Potwierdzeniem są dane, z których jasno wynika, że w dużych miastach rzadziej rozmawiamy o awansie lub podwyżce – dodaje Robert Błażyca z Devire.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Co trzeci Polak nigdy nie pytał szefa o awans i podwyżkę - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto