Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czat medyczny: Niepożądane reakcje z lekami

Redakcja
fot. Marzena Bugała.
Zapraszamy do zapisu czatu medycznego "Niepożądane reakcje z lekami", naszym gościem był prof. Bogusław Okopień.
Moderator: Witamy na czacie prof. Okopienia.


prof_Bogusław_Okopień: Witam seredecznie!



~addicted_to_vit_C: Czy antybiotyki można łączyć z alkoholem? Tzn. czy można napić się wieczorem piwa, jeśli w południe brało się antybiotyk?


prof_Bogusław_Okopień: Nie polecam takiego rozwiązania. Aczkolwiek nie jest to bezwzględnie przeciwskazane, jeżeli zachowamy odstęp pomiędzy dawką antybiotyku, a małym piwem. Wysokoprocentowe alkohole odradzam stanowczo.



~bob: Czy lek w czopkach jest bezpieczniejszy dla zdrowia, niż tabletki?


prof_Bogusław_Okopień: Jest bezpieczniejszy dla naszego żołądka. Działa silniej i szybciej bo większa część dawki się wchłania. Natomiast porównanie czy jest bezpieczniejszy - nie można tego porównać w kwesti bezpieczeństwa ogólnego.



~tornton: Jak się objawia przedawkowanie takich leków jak np. Nurofen, czy APAP? Co zrobić, żeby zneutralizować takie przedawkowanie? Czy picie mleka pomaga?


prof_Bogusław_Okopień: Najprostszym objawem przedawkowania jest podrażnienie śluzówki żołądka i jelit, pacjent odczuwa pieczenie, nudności, zgagę, czasami wymiotuje. Rzeczywiście przy stosunkowo słabym podrażnieniu, mleko które ma zasadowy odczyn może zobojętnić kwaśną zawartość żołądka i spowodować ustąpienie dolegliwości...


prof_Bogusław_Okopień: Poważniejsze objawy przedawkowania niesterydowych leków przeciwzapalnych prowadzą do uszkodzenia wątroby. Co może skutkować bardzo silnymi bólami oraz niezdolnością wątroby do pełnienia swojej normalnej funkcji. W takim przypadku niezbędna jest fachowa pomoc lekarska...


prof_Bogusław_Okopień: Często w przypadku przedawkowania powyższych leków oraz jednoczesnego spożycia alkoholu dochodzi do uszkodzenia nerek. Co nazywamy nefropatią analgetyczną, dlatego zażywanie tych lekóww celu uśmierzenia dolegliwości związanych z nadużyciem alkoholu jest niebezpieczne.



~oszukany: czy leki można popijać napojem energetycznym?


prof_Bogusław_Okopień: Nie, dlatego, że napoje energetyczne zawierają bardzo wiele substancji chemicznych, które mogą wchodzić w interakcje z substancjami leczniczymi.



~Diary_of_draem: Co pan sądzi o hipnozie jako alternatywnym sposobie leczenia ?


prof_Bogusław_Okopień: Jestem farmalokogiem, dlatego moja wiedza na temat hipnozy jest niewielka. Uważam jednak, że każda forma leczenia w rękach wykfalifikowanego specjalisty jest warta rozważenia.



~Dafuka: Podobno witamyny pochodzące z warzyw i owoców są zdrowsze od tych przyjmowanych w tabletkach. Czy warto codziennie łykać jakieś preparaty poprawiające odporność, czy lepiej jeść więcej warzyw?


prof_Bogusław_Okopień: Zdecydowanie jeść więcej warzyw i owoców, bo witaminy tam zawarte są w kompleksach z solami mineralnymi i wieloma naturalnymi substancjami, które ich biodostępność czynią naturalnym. Natomiast w preparatach witaminowych mamy tylko czyste substancje chemiczne w niespotykanych w naturalnych warunkach dawkach co moze utrudnić ich działanie...


prof_Bogusław_Okopień: Niemniej jednak w sytuacjach głębokiego niedoboru stosujemy suplementację witamin za pomocą ich preparatów.



~Dafuka: Jakich leków, które kupimy bez recepty, nie można łączyć z innymi lekami? Czy zły dobór leków może pogorszyć stan chorego?


prof_Bogusław_Okopień: Na to pytanie nie da się odpowiedzieć. Dlatego, że bez recepty jest dostępne mnóstwo preparatów i chory nie ma wiedzy na temat ich możliwych interakcji z lekami przepisanymi przez lekarza. Dlatego bezwzględnie o wszystkich, nawet bez recepty zakupionych lekach należy poinformować swojego lekarza prowadzącego.



~bill: Dlaczego niektóre leki np. krople do oczu mają bardzo krótki termin przydatności do spożycia?


prof_Bogusław_Okopień: Dlatego, że leki te poddane są surowym rygorom kontroli mikrobiologicznej. Każde otwarcie preparatu naraża na jego skażenie bakteriami. W zasadzie dąży się do tego, aby leki okulistyczne były konfekcjonowane w jednorazowych opakowaniach.



~tornton: Dlaczego niektóre zastrzyki podaje się domięśniowo a inne dożylnie? A jeśli poda się odwrotnie to co się dzieje?


prof_Bogusław_Okopień: Droga zastrzyku warunkuje jego szybkość działania. Generalnie zastrzyki dożylne działają szybciej od zastrzyków domięśniowych. Lekarz decyduje o takiej formie podania leku gdy wymaga tego sytuacja kliniczna. Natomiast sam fakt przydatności substancji do podania domięśniowego lub dożylnego zależy od substancji dodatkowych z którymi producent kojarzy dany lek i zgodności z pH tkankowym.



~bob: Jakie grupy leków najsilniej wchodzą w nieporządaną interakcję? Jak się taka interakcja objawia?


prof_Bogusław_Okopień: Najczęściej w interakcje wchodzą niesterydowe substancje przeciwzapalne, gdyż wypierają z połączeń z białkami krwi inne substancje np. leki przeciwcukrzycowe czy leki przeciwkrzepliwe...


H

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto