Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Członkowie Rady Miasta apelują do „Dziekanki”: wypowiedzenie umowy można jeszcze cofnąć, a oddziały przekazać cesją

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Niepewne są losy oddziałów udarowego i neurologicznego w Gnieźnie. Członkowie Rady Miasta Gniezna zaapelowali do dyrektora szpitala wojewódzkiego. Możliwe jest bowiem cofnięcie wypowiedzenia oraz przekazanie cesją kontraktów.

Przypomnijmy, cała sprawa z „udarówką” i neurologią ciągnie się już od stycznia. Wtedy wyszło na jaw, że szpital „Dziekanka” nie chce już prowadzić oddziałów neurologicznego i udarowego. Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego, Paulina Stochniałek, zaproponowała szpitalowi powiatowemu wymianę – oddanie oddziałów neurologii i leczenia udarów cesją, w zamian za przekazanie do „Dziekanki” Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Taka propozycja spotkała się z oburzeniem pracowników ZOL-u i rodzin pensjonariuszy. Ostateczną decyzję podjęła rada powiatu na sesji 25 lutego. Nie wyrażono wówczas woli na na przekazanie zakładu w ręce szpitala wojewódzkiego.

Już 26 lutego, czyli dzień po po sesji rady powiatu dyrekcja „Dziekanki” wypowiedziała umowę z NFZ na świadczenie wszystkich usług w zakresie somatyki, czyli m. in. Neurologię, „udarówkę”, rehabilitację, geriatrię, a nawet – jak informują pacjenci – reumatologię. Według nieoficjalnych informacji już tego samego dnia dyrekcja szpitala we Wrześni miała podjąć próby rozmowy z personelem oddziałów z „Dziekanki”. Wszystko wskazuje na to, że szpital wojewódzki wystartuje w konkursie na organizację części z tych oddziałów. Szpital powiatowy z kolei, wyślę swoją ofertę na zorganizowanie oddziałów udarowego, neurologicznego, a być może geriatrii i neurologii.

„Udarówkę” wspierają członkowie Rady Miasta Gniezna

Wsparcie w trudnej dla gnieźnian sytuacji wykazała też rada miasta. Radni wystosowali apel zaadresowany do Dyrektora szpitala wojewódzkiego, Marka Czaplickiego, Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Radni Rady Miasta Gniezna, członkowie Klubu Radnych Koalicja dla Pierwszej Stolicy,
zwracamy się z apelem do Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Dyrektora Wojewódzkiego
Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie i Narodowego Funduszu Zdrowia o podjęcie działań mających na celu utrzymanie oddziałów neurologicznego i leczenia udarów w gnieźnieńskich placówkach służby zdrowia”

– czytamy w apelu.

„Od wielu lat Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie zapewnia mieszkańcom powiatu gnieźnieńskiego opiekę medyczną na oddziałach neurologicznym i leczenia udarów. Nasze miasto jest dumne z faktu posiadania takiej placówki medycznej, której historia funkcjonowania sięga 1894 roku. Pracownicy tego Szpitala, w znacznej mierze będący gnieźnianami, świadczą opiekę na rzecz pacjentów z terenów całego województwa wielkopolskiego. Dlatego niezrozumiałym jest dla nas fakt wypowiedzenia przez Dyrektora Wojewódzkiego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych „Dziekanka” im. Aleksandra Piotrowskiego w Gnieźnie prowadzenia oddziałów neurologii i leczenia udarów. Likwidacja tych oddziałów spowoduje znaczące pogorszenie świadczonych usług medycznych na terenie subregionu gnieźnieńskiego i poważnie ograniczy dostęp mieszkańców do specjalistycznej opieki medycznej. Wobec kompleksowej rozbudowy Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie Dyrekcja tego Szpitala gotowa jest do przejęcia w/w oddziałów wraz z całym personelem medycznym”.

Dyrektor „Dziekanki” może cofnąć wypowiedzenie?

Dalej, radni zwracają się do Marszałka Województwa Wielkopolskiego z prośbą o interwencję u dyrektora „Dziekanki”. Wedle słów autorów listów, możliwe bowiem jest wycofanie wniosku wypowiadającego prowadzenie oddziałów i podpisanie porozumienia cesji na rzecz Szpitala Pomnik Chrztu Polski. Byłoby wówczas konieczne unieważnienie konkursu przez Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia Oddział w Poznaniu i akceptacja cesji między obydwoma szpitalami. Jak podkreślają radni, pozytywne załatwienie tych spraw leży w interesie nie tylko mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego, ale i całego subregionu.

Protestują też członkowie Rady Społecznej „Dziekanki”

Niezadowolenie z szybkiego wypowiedzenia umowy wyraziła 15 marca Rada Społeczna szpitala dla nerwowo i psychicznie chorych. Jej członkowie wykazali oburzenie tą sytuacją. Radosław Sobkowiak, Dariusz Zamiar i Tadeusz Purol, wysłali 13 marca pismo do Małgorzaty Waszak-Klepki, przewodniczącej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, w którym rezygnują z członkostwa w Radzie.

W piśmie zaznaczyli, że ich rezygnacja związana jest z marginalizacją roli rady i brakiem możliwości pełnego wykorzystania funkcji doradczych i opiniotwórczych tego organu. Z funkcji członka Rady Społecznej szpitala zrezygnował też Tomasz Budasz, prezydent Gniezna, jednocześnie podkreślając, że niezasięgnięcie opinii rady w przypadku wypowiedzenia umowy z NFZ być może jest niezgodne z przepisami. Zadeklarował też wsparcie w postaci 100 tys. zł dla Szpitala Pomnik Chrztu Polski w celu wsparcia zorganizowania oddziałów leczenia udarów i neurologicznego w powiatowym szpitalu.

Rada Miasta apeluje do „Dziekanki”: wypowiedzenie umowy można jeszcze cofnąć, a oddziały przekazać cesją

[g] xx [/g]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto