Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Człowiek Roku Wielkopolski 2016 - pomóżmy naszym

Paweł Brzeźniak
Trwa drugi etap naszego plebiscytu, w którym tym razem wybierzemy Człowieka Roku Wielkopolski. W konkursie bierze udział trzech przedstawicieli naszego powiatu.

Kiedy pojawiłem się na prezentacji nowego dyrektora Muzeum Początków Państwa Polskiego, to pomyślałem sobie: „To ma być osoba, która będzie kierowała muzeum? Nie może być”. Michał Bogacki nie pasował mi do wizerunku dyrektora poważnej instytucji: dżinsy, rozpięta koszula, długie włosy, specyficzne poczucie humoru - do tego wszystkiego musieliśmy się przyzwyczajać.

Do tej pory wciąż pamiętam słowa Janusza Kubackiego-Gorweckiego, miłośnika historii Gniezna, który powiedział o Bogackim, że wygląda jak wiking, ale ma pokojowe zamiary. Coś w tym jest. I nie dość, że te zamiary są pokojowe, to jeszcze rzeczowe, sensowne i całkiem ciekawe. To, co prezentuje Muzeum Początków Państwa Polskiego jest innowacyjne, świeże i, co najważniejsze, przyciąga sporą grupę ludzi.

Ktoś teraz powie zapewne, że na efekt pracy takiej instytucji pracuje cały zespół ludzi. Zgoda, ale musi być ktoś, kto nadaje kierunek, kto ma główny wpływ na atmosferę w pracy. Tę rolę znakomicie spełnia Michał Bogacki. Klub Przyjaciół Muzeum Początków Państwa Polskiego, rodzinne niedziele, wystawy dotyczące całej historii Gniezna, nie tylko średniowiecza - to tylko część działań, które zostały zapoczątkowane lub są realizowane za nowego dyrektora. Przykład wspomnianego wcześniej Janusza Kubackiego-Gorweckiego pokazał, że każdy mieszkaniec może przyjść do muzeum, opowiedzieć o swojej kolekcji i... kto wie, może jego eksponaty znajdą się na wystawie, a to niebywałe osiągnięcie! Tak się właśnie stało w ramach ekspozycji na temat gnieźnieńskich browarów. MPPP w Gnieźnie otwiera swoje drzwi na oścież, nic nie jest w stanie ich zamknąć.

Praca wykonana przez Michała Bogackiego została doceniona przez mieszkańców, których głosy sprawiły, że został on Człowiekiem Roku 2016 w Gnieźnie. Aby zagłosować na niego w głosowaniu wojewódzki, wyślij SMS pod nr 72355 o treści CZR.134.

Waldek Stube to fotograf, laureat najważniejszego konkursu fotograficznego w Polsce Grand Press Photo, laureat Wielkopolska Press Photo w ubiegłym roku. Zaangażowany w wiele akcji charytatywnych, m.in. w pomoc dla Kornelki Kuczmy, o której stworzył fotoreportaż pokazujący historię jej choroby oraz przygotował kalendarz ścienny, który można zakupić w formie cegiełki, by pomóc w leczeniu dziewcznynki. Mocno zaangażowany był również w promowanie sprawy tzw. „Oczka Hani” - dziewczynki, która potrzebowała pieniędzy na leczenie raka oka w Stanach. Dzięki nagłaśnianiu sprawy, zebrano środki i dziecko skutecznie jest leczone. Współpracuje z fundacją Mam Marzenie, dla której bezpłatnie fotografował wręczanie nagród dla osób z naszego regionu. Uczestniczył też w społecznym projekcie Ostatnia Mila, gdzie prowadził zajęcia m.in. z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Razem z bratem prowadzi największe studio fotograficzne w Gnieźnie.

Każdy, kto zna Waldka wie, że bez większego namysłu angażuje się w akcje charytatywne. Sam miałem okazję widzieć kulisy organizacji akcji na rzecz podopiecznych fundacji Mam Marzenie. Często wystarczy jeden telefon czy spotkanie, krótki komunikat. Jeśli połączy się to z dobrą wolą i zaangażowaniem, to sukces takiej akcji jest murowany. Zapewne każdorazowe działanie charytatywne w przypadku Waldka wynika z tego, że ma dwójkę dzieci i jako rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ich zdrowie i bezpieczeństwo jest bardzo istotne.

Działalność Waldka Stube została dostrzeżona przez mieszkańców naszego powiatu, którzy przyznali mu drugie miejsce w gnieźnieńskim etapie głosowania na Człowieka Roku 2016. Aby zagłosować na niego w głosowaniu wojewódzkim, wyślij SMS pod nr 72355 o treści CZR.157.

Działalność społeczna jest także ogromnym zamiłowaniem Michała Dziela, który działa w stowarzyszeniu „Żyrafa”. To typ człowieka, który jeśli w ważnej dla siebie nie będzie mógł wejść drzwiami, to wejdzie oknem. Zrobi wszystko, aby akcja charytatywna, którą sobie zaplanował, powiodła się. Przy tym, potrafi sprawić, żeby o planowanej pomocy dowiedziało się całe Gniezno. Tak się stało w zeszłym roku za sprawą gwiazd, które przyjechały do Gniezna w ramach meczu Reprezentacji Artystów Polski z kadrą Gniezna. Do naszego miasta przyjechał m.in. Rafał Mroczek oraz Jarosław Jakimowicz. Celem było zbieranie pieniędzy na leczenie Marty Dobskiej. I choć ostatecznie Marty z nami nie ma, to do dziś w pamieci gnieźnian tkwią wzruszające sceny z akcji na jej rzecz, to właśnie wtedy Gniezno się zjednoczyło - absolutnie nie ma w tym przesady.

Sporo zasługi w tym wszystkim ma właśnie Michał Dziel, który sformalizował swoją działalność charytatywną dwa lata temu. O tym, że nie ustaje w wysiłkach na rzecz potrzebujących, możecie dowiedzieć się na stronie 6.
Michał Dziel przez długi czas był liderem naszego głosowania lokalnego, ale ostatecznie spadł na trzecie miejsce. Nie ulega jednak wątpliwości, że miejsce w czołówce, podobnie jak w pozostałych przypadkach, jest w 100% uzasadnione. Aby zagłosować na niego w głosowaniu wojewódzkim, wyślij SMS pod nr 72355 o treści CZR.33.

Głosowanie wojewódzkie (na pierwszą trójkę z głosowań lokalnych oraz nominowanych przez Kapitułę Plebiscytu spośród wszystkich kandydatów zgłoszonych do głosowań lokalnych) potrwa od 3 do 28 lutego 2017 roku do godziny 21. Nagrodą główną jest najwyższe wyróżnienie - Tulipan Głosu Wielkopolskiego - wręczane tylko w wyjątkowych okazjach i tylko wyjątkowym ludziom. Aktualne wyniki możecie śledzić TUTAJ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto