Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Cztery poradnie Zespołu Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie bez kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia

Karolina Barełkowska
Cztery poradnie podlegające pod Zespół Opieki Zdrowotnej w Gnieźnie nie znalazły się na najnowszej liście kontraktowej Narodowego Funduszu Zdrowia. Chodzi o poradnię "K", poradnię chorób płuc i gruźlicy, poradnię urologiczną oraz reumatologii. Takim obrotem spraw bardzo zdziwiony jest dyrektor gnieźnieńskiego ZOZ-u Włodzimierz Pilarczyk.

- Będziemy tę sprawę w najbliższych dniach wyjaśniać - mówi. - Jesteśmy w posiadaniu protokołu uzgodnień, które kończyły etap negocjacji. Nie mogliśmy spodziewać się takiego obrotu sprawy. Jestem bardzo zaskoczony, że nie ma wspomnianych placówek na liście, nic nie zapowiadało takiego obrotu sprawy - dodaje dyrektor ZOZ-u.

Co to w praktyce oznacza dla pacjentów? To, że dopóki sprawa się nie wyjaśni, nie będą mogli oni w ramach umowy z NFZ (czyli najzwyczajniej w świecie za darmo) korzystać z usług tych placówek.

Czytaj także: "Szpital musi być rozbudowany"

To jednak nie koniec niemiłych "niespodzianek" dla mieszkańców powiatu gnieźnień-skiego. Od tego roku znika przychodnia onkologiczna oraz sportowa.

- Zgodnie z wymogami NFZ, lekarze w obu tych przychodniach musieliby przyjmować trzy razy w tygodniu. Jest to niemożliwe, dlatego nie negocjowaliśmy kontraktów w tych przypadkach - wyjaśnia dyrektor Włodzimierz Pilarczyk.

Jaka jest zatem alternatywa dla potrzebujących pomocy konkretnego specjalisty, którego w Gnieźnie trudno znaleźć lub do którego zazwyczaj trudno się dostać?

- Informację o poradniach specjalistycznych realizujących świadczenia od nowego roku w ramach NFZ można znaleźć na stronie internetowej Funduszu www.nfz-poznan.pl lub pod bezpłatną całodobową infolinią WOW NFZ 800 800 805 - informuje Marta Banaszak, rzecznik prasowy poznańskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Czytaj także: Nowy ultrasonograf i respirator transportowy - sprzęt kosztował 140 tysięcy złotych

Przyznaje, że aby znaleźć się na liście kontraktowej NFZ, należało spełniać określone zasady. Placówki gnieźnieńskiego ZOZ-u nie spełniły kilku z nich.
- Zgodnie z punktacją uzyskaną przez oferentów biorących udział w konkursie ogłoszonym przez WOW NFZ na tzw. specjalistkę - ambulatoryjna opieka specjalistyczna - placówki w niektórych zakresach nie uzyskały w rankingu wystarczającej liczby punktów, aby uzyskać kontrakt na świadczenie wspomnianych usług medycznych w ramach umowy z funduszem, w innych z kolei - nie spełniała wymogów. Należy podkreślić, że wspomniana punktacja odnosiła się do ściśle określonych kryteriów dotyczących przede wszystkim jakości, m.in. kwalifikacje personelu, sprzęt czy parametry architektoniczne, kompleksowości, dostępności oraz ceny - wylicza Marta Banaszak. Przyznaje, że zgodnie z obowiązującymi przepisami ZOZ ma prawo odwołać się od decyzji komisji konkursowej i zapoznać się z oceną złożonej przez niego oferty.

Czytaj także: Powiatowy Nadzór Budowlanych wstrzymał rozbudowę szpitala w Gnieźnie

- Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ po szczegółowej analizie zapotrzebowania na poszczególne świadczenia zdrowotne w województwie oraz posiadanych przez Oddział środków na leczenie pacjentów ewentualnie podejmie decyzje o ogłoszeniu postępowań uzupełniających - podkreśla rzecznik prasowy poznańskiego oddziału NFZ.

Tu możesz sprawdzić
Informację o poradniach specjalistycznych realizujących świadczenia od no-wego roku w ramach NFZ można znaleźć na stronie internetowej Funduszu www.nfz-poznan.pl lub pod bezpłatną infolinią WOW NFZ 800 800 805.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto