Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czyste powietrze dla Gniezna: oddychać, nie truć się

Paweł Brzeźniak
mat. Czyste Powietrze dla Gniezna na Facebooku
Wprowadzenie zakazu palenia w piecach paliwami stałymi z uwzględnieniem kilkuletniego okresu przejściowego, zwiększenie kontroli tego, czym palą posiadacze pieców; intensywne rozbudowanie miejskiej sieci ciepłowniczej; informowanie mieszkańców o jakości powietrza w danym dniu; ograniczenia ruchu samochodowego w centrum oraz zwiększenie ilości miejskiej zieleni - oto postulaty przedstawione przez grupę „Czyste powietrze dla Gniezna”, która od pewnego czasu istnieje na Facebooku.

Czyste powietrze dla Gniezna: oddychać, nie truć się

Kilka tygodni pisaliśmy, jak dużym zagrożeniem dla naszego organizmu jest pył PM10 unoszący się w powietrzu. Może on powodować wiele schorzeń, w tym nowotwory. Niestety, na przykładzie stacji pomiarowej przy ul. Paczkowskiego widać jak na dłoni, że w naszym mieście dopuszczalny poziom tego pyłu był wielokrotnie przekraczany.

Na Facebooku skrzyknęła się grupa mieszkańców, którym jakość powietrza nie jest obojętna. Miejscy urzędnicy otrzymali od nich postulaty, z których jeden dotyczy kontroli tego, czym palimy w piecach. - Obecnie interwencje straży miejskiej nie zawsze są możliwe na czas i niekiedy ograniczają się do pouczenia „truciciela”. Celowe wydaje się tu również zaangażowanie kominiarzy w akcję kontroli i podjęcie szerszych działań edukacyjnych. W sytuacji stwierdzenia palenia niedozwolonymi substancjami kara powinna być nieunikniona - podkreśla grupa mieszkańców.

- Chcielibyśmy, aby było więcej takich ludzi. Być może wtedy prościej byłoby nam wprowadzać pewne zmiany na rzecz poprawy jakości powietrza. Dobrą informacją jest pozyskanie 5 mln zł z programu KAWKA, które na pewno zmieni jakość powietrza w mieście - mówi Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna. - Nadal wciąż wiele zależy od świadomości mieszkańców. W dużej części korzystają oni ze źródeł niskoemisyjnych, ci, którzy spalają węgiel, generują niską emisję. Takie postępowanie wiąże się nie tylko z niską świadomością, ale także z niskim uposażeniem pewnej grupy mieszkańców, które powoduje, że nie stać ich na zmianę źródła ogrzewania - dodaje zastępca prezydenta, który podkreśla, że część postulatów może zostać zrealizowana, ale niektóre, takie jak np. wprowadzenie zakazu palenia w piecach paliwami stałymi z uwzględnieniem kilkuletniego okresu przejściowego jest trudne ze względów finansowych.

- Na pewno zaprezentowane postulaty to dobry i ciekawy kierunek i nie dotyczy to tylko centrum miasta. Część propozycji jest niestety niemożliwa do realizowania. Będziemy jednak szukać odpowiednich rozwiązań i dodatkowych środków - mówi Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta.

Pełna treść postulatów:
1. Wprowadzenie zakazu palenia w piecach paliwami stałymi z uwzględnieniem kilkuletniego okresu przejściowego. Na ten czas istotne jest ustalenie norm dotyczących jakości opału, tak aby wyeliminować materiały najbardziej zatruwające powietrze. Wart naśladowania wydaje się zatem projekt zrealizowany w Krakowie w ramach którego dostarczono mieszkańcom tzw. błękitny węgiel. Jego stosowanie w odniesieniu do wytwarzanych szkodliwych substancji, ale i komfortu użytkownika, przynosi bardzo obiecujące wyniki. Za niezbędne uważamy zarazem wprowadzenie atrakcyjnego i prostego w obsłudze (najlepiej bezgotówkowego – na zasadzie umowy pomiędzy miastem a firmą) programu dofinansowania (i zwiększenia środków na ten cel) zmiany ogrzewania na ekologiczne i termomodernizacji budynków.

2. Zwiększenie kontroli tego, czym palą posiadacze pieców. Obecnie interwencje straży miejskiej nie zawsze są możliwe na czas i niekiedy ograniczają się do pouczenia „truciciela”. Celowe wydaje się tu również zaangażowanie kominiarzy w akcję kontroli i podjęcie szerszych działań edukacyjnych. W sytuacji stwierdzenia palenia niedozwolonymi substancjami kara powinna być nieunikniona. Regularne kontrole palenisk (bez konieczności zwracania się o interwencję) powinny stać się normą, tak jak są nią cykliczne kontrole gazu czy wizyty kominiarzy. Ulotki i plakaty kierowane do mieszkańców, a także informacje rozpowszechniane za pomocą mediów, powinny stać się elementem tej kampanii edukacyjnej.

3. Intensywne rozbudowanie miejskiej sieci ciepłowniczej. Zintensyfikowanie działań w tym zakresie pozwoli na systematyczne zmniejszanie ilości dymiących kominów w centrum miasta.

4. Informowanie mieszkańców o jakości powietrza w danym dniu i ewentualnym przekroczeniu stężeń niebezpiecznych substancji tak, aby mieszkańcy mogli unikać przebywania na „świeżym” powietrzu w sytuacji, gdy jest to szkodliwe dla ich zdrowia. Zależy nam także na informowaniu o złym stanie powietrza szkół i przedszkoli tak, aby rezygnowały one wówczas ze spacerów i przerw na zewnątrz. Oczywiście problemem jest tu brak w Gnieźnie automatycznej stacji pomiarowej, która pozwoliłaby mieszkańcom na stałe kontrolowanie jakości powietrza (na przykład za pomocą ministerialnej aplikacji). Wiemy, że jej założenie nie leży w możliwościach władz miasta. W tej sprawie złożyliśmy już wniosek do WIOŚ w Poznaniu. Jednak alternatywą na dzień dzisiejszy mógłby być zakup przenośnych pyłomierzy, znacznie tańszych (koszt jednego to ok. 20 tysięcy złotych), które pozwoliłyby również na precyzyjne określenie stanu powietrza w Gnieźnie – warto bowiem dodać, że obecnie prowadzone pomiary manualne nie tylko nie obejmują wszystkich dni, ale też wykonywane są na ulicy Paczkowskiego (niedaleko jest przecież park oraz bloki), naszym zdaniem pomiar powinien być wykonywany w samym centrum miasta, na przykład w okolicy Rynku lub gnieźnieńskiego szpitala. Tym samym wnioskujemy o zakup takiego urządzenia z puli przeznaczonej na walkę z zanieczyszczeniem powietrza w naszym mieście.

5. Ograniczenia ruchu samochodowego w centrum.
Spaliny samochodowe są źródłem wielu toksycznych substancji, jeszcze groźniejsze jest ich mieszanie się z pyłem wydobywającym się z gnieźnieńskich kominów. W związku z tym, że najgorsza jest sytuacja w centrum miasta zależy nam na wyznaczeniu np. stref bez samochodów i/lub wstępu tylko dla tych aut, które spełniają normy dotyczące niskiej emisji spalin, wsparciu komunikacji zbiorowej (np. darmowa komunikacja za okazaniem dowodu rejestracyjnego w dni, gdy zanieczyszczenie jest wysokie, tańsze bilety) i ruchu rowerowego (ścieżki rowerowe bez stojących na ich środku śmietników czy ławek - tak jak ma to miejsce obecnie, miejskie rowery, może też dofinansowania dla pracowników korzystających z roweru – wzorem Paryża czy Mediolanu, przykładem mógłby tu stać się Urząd Miasta). Oczywiście obecne ramy prawne ograniczają możliwość wprowadzenia zakazu wjazdu ze względu na emisję spalin, możliwe jest jednak osiągnięcie tego celu innymi sposobami (projekty w Bydgoszczy, czy Lublinie). Celowe jest także regularne sprzątanie ulic na mokro, przykład krakowski wyraźnie pokazuje skuteczność takiej walki o czystsze powietrze (zmniejszenie zapylenia o około 15%). Warto dodać, że ruch samochodów wzniecając znajdujący się na ziemi pył, wpływa na powstawanie smogu, stąd im mniej samochodów w naszym mieście tym lepiej.

6. Zwiększenie ilości miejskiej zieleni. Zieleń w mieście jest ważnym elementem w dążeniu do poprawy jakości powietrza. Konieczne są nasadzenia nowych drzew, zwłaszcza w sytuacji wycinania starych (swoją drogą bezcennych dla miasta), zakładanie „parków kieszonkowych”, wspieranie powstawania ogrodów na dachach budynków i „zielonych ścian”. Konieczne jest zwiększenie dbałości o zieleń miejską (w tym trawniki), które skutecznie „wyłapują” zanieczyszczenia powietrza. Promowane powinny być inicjatywy mieszkańców (na przykład tworzenie zielonych dachów, zielonych ścian, itp) - wrocławski pomysł polegał na zwolnieniu z podatku od nieruchomości w przypadku, gdy mieszkaniec zainwestuje w taką „prywatną zieleń”.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto