Dawne Gniezno. Galeria widoków miasta z lat 1505-1939

NOW, WW
Teren wiaduktu kolejowego zbudowanego na początku XX wieku, po prawej pomnik Opatrzności rozebrany w czasach II woj. św.. Zdjęcie z ok. 1920 r.
Teren wiaduktu kolejowego zbudowanego na początku XX wieku, po prawej pomnik Opatrzności rozebrany w czasach II woj. św.. Zdjęcie z ok. 1920 r. ze zbiorów Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie
Dzięki udostępnionej przez Muzeum Początków Państwa Polskiego pracy „Gniezno. Widoki miasta 1505-1939” mamy możliwość pokazania rycin i zdjęć z widokami miasta z różnych okresów jego istnienia i rozwoju. Dziś druga część ilustracji.

Jak wyglądało Gniezno kilkaset lat temu a jak w latach międzywojnia? Jak wyglądał gnieźnieński rynek czy katedra klika wieków temu czy w latach 30. ubiegłego wieku? Albo kultowe niegdyś miejsca w mieście, o których dzisiaj możemy posłuchać jedynie w opowieściach któregoś z naszych znakomitych znawców historii Gniezna?

To wszystko znajdziemy w zbiorze ilustracji udostępnionym przez gnieźnieńskie Muzeum Początków Państwa Polskiego.

Zbiór ukazuje zmiany w pejzażu miasta w latach 1505-1939 i został podzielony na ogóle widoki miasta a następnie rejony (dzielnice?). Dzisiaj prezentujemy jego drugą część: kolejne ilustracje „Grzybowa”, „Dawne Wójostwo, Piaski i Winiary”, „Słomianki, Cierpięgi i Targowisko”, „Nowe Miasto”.

ZOBACZ TAKŻE:

Widok od północnego zachodu. Gwasz Karola Albertiego z końca XVIII w.

Niezwykłe Gniezno sprzed nawet kilkuset lat! Widoki miasta ...

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie