Dbaj o zęby, a jeśli już niektórych z nich nie ma – implant przyjdzie z pomocą!

Partnerem cyklu jest Klinika Stomatologiczna Implant Medical

Zdrowe zęby, białe, równe i zadbane nie tylko dodają urody – są fundamentem zadowolenia, pewności siebie, a ich widok podświadomie pozytywnie nastawia rozmówców. Piękny uśmiech nie jest jednak dziełem wyłącznie genów i predyspozycji zdrowotnych – trzeba o niego zadbać. Dzisiejsze gabinety proponują szereg rozwiązań zapewniających zdrowy i efektowny wygląd zębów. Implanty należą do najważniejszych z nich i najbardziej pewnych.

- Piękny uśmiech to nie tylko kwestia urody, ale przede wszystkim zdrowia – mówi prof. Bartłomiej W. Loster, były prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. - Podstawą zdrowia jamy ustnej jest szczotkowanie zębów regularnie dwa razy dziennie, zachowanie zdrowej diety na co dzień oraz systematyczne wizyty u stomatologa.

- Piękny uśmiech daje nam pewność siebie i decyduje o tym, jak postrzegają nas inni – dodaje Katarzyna Zielińska, aktorka znana m.in. z serialu „Barwy Szczęścia”. - Kiedy nasze zęby są zadbane i zdrowe, nie tylko stają się naszą wizytówką, ale sprawiają, że częściej się uśmiechamy do siebie i do innych.

Jednak choć higiena jamy ustnej wydaje się być rzeczą oczywistą, to aż 72 proc. Polaków nie stosuje się do zalecanych technik mycia szczoteczką zębów, a 52 proc. idzie do dentysty tylko w sytuacji kryzysowej, czyli wtedy, gdy boli ich ząb. To błąd, bo jeśli nie bolą nas zęby, nie musi to oznaczać, że zaczyna się z nimi dziać coś niepokojącego. Profilaktyczna wizyta u stomatologa pozwoli uzyskać nie tylko ocenę stanu zdrowia jamy ustnej, ale też ważną poradę, jakie zabiegi należy stosować w profilaktyce próchnicy zębów, chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej.

Profilaktyka jest bowiem podstawą: jeśli nie dbamy należycie o higienę, uważamy, że dziś nie musimy myć zębów, bo jesteśmy zmęczeni, a do jutra przecież nic się nie stanie, to sprzyjamy bakteriom, bezlitośnie wykorzystującym nasz błąd. Bo te bakterie nie zlekceważą prezentu od nas, będą się namnażały w szybkim tempie. Przyjdą przebarwienia, nadwrażliwość, stany zapalne, próchnica i wady zgryzu. I nie skończy się to tylko na bólu i złym samopoczuciu – choroby zębów są nieraz wstępem do kolejnych chorób ogólnoustrojowych.

Stomatolodzy radzą zatem, by bezwzględnie nie lekceważyć codziennego rutynowego zabiegu szczotkowania zębów, jako najtańszej i co najważniejsze – najskuteczniejszej metody dbania o zdrowie jamy ustnej. Mycie zębów ogranicza powstawanie próchnicy, wad zgryzu, chorób przyzębia, zapobiega nieświeżemu oddechowi, usuwa miękki nalot, płytkę bakteryjną i resztki pokarmowe.

Co jednak robić w sytuacji, gdy z różnych przyczyn nie mamy już jednego lub kilku zębów? Dodajmy sobie pewności siebie i dużo lepszego wyglądu poprzez skorzystanie z oferty gabinetu stomatologicznego i uzupełnienie garnituru zębów. Wówczas z pomocą przyjdą nam implanty.

Implant stomatologiczny – jak to ujmuje dr Irena Przybylska z kliniki stomatologicznej Implant Medical Gniezno – to niewielki tytanowy element, który po umieszczeniu w kości zastępuje naturalny korzeń zęba. Stanowi on solidną podstawę dla stałych uzupełnień protetycznych – od pojedynczych koron zębowych i mostów uzupełniających ubytki kilku zębów, po rekonstrukcje całego uzębienia. Implanty stosuje się także dla polepszenia komfortu użytkowania wyjmowanych protez zębowych. Uzupełnienia braków zębowych, oparte na implantach, są rozwiązaniem bardzo trwałym.

Specjaliści gnieźnieńskiej kliniki wiedzą co mówią – wśród wyróżnień ostatniego czasu Implant Medical otrzymała znak jakości światowego lidera implantologii firmy BIOMET 3i i tytuł Lidera stomatologii w konkursie magazynu „Businesswoman&life”.

Ale czy każdy może mieć implanty?

- To bardzo dobre pytanie. Często zdarza się, że pacjenci są bardzo zmotywowani do poprawienia swojego komfortu życia, jednak jest to problem bardziej złożony. Niekiedy po wnikliwej konsultacji i wykonaniu tomografii komputerowej, u pacjenta stwierdza się zanik kości i w żuchwie lub szczęce. Wtedy nasz zespół lekarzy zaleca zabieg sterowanej regeneracji kości, który polega na umieszczeniu w rekonstruowanym obszarze wszczepu kostnego. Po odpowiednim czasie zostaje wytworzona pełnowartościowa tkanka kostna w miejscu ubytku. Dzięki temu powstaje odpowiednie podłoże do wszczepienia implantów i uzupełnień protetycznych. – komentuje dr Irena Przybylska, specjalistka chirurgii stomatologicznej 1 i 2 stopnia.

Warto podkreślić, że implanty zapewniają idealne poczucie posiadania własnych biologicznych zdrowych zębów. I to bez stresu, bo zabieg wszczepienia implantu jest bezpieczny, bezbolesny a wskaźnik powodzenia przewyższa 97%. Tytan jest przecież materiałem całkowicie bezpiecznym dla organizmu...

Dodaj ogłoszenie