Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Deweloper i Miasto przerzucają się odpowiedzialnością za problem mieszkańców na ul. Konopnickiej

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Deweloper i Miasto przerzucają się odpowiedzialnością za problem mieszkańców na ul. Konopnickiej
Deweloper i Miasto przerzucają się odpowiedzialnością za problem mieszkańców na ul. Konopnickiej Paweł Brzeźniak
W nowych blokach mieszkalnych przy ul. Konopnickiej mieszkańcy mają problem z odprowadzeniem ścieków, bowiem – jak twierdzą mieszkańcy – inwestor nie zapewnił należytej przepompowni.

Przy ul. Marii Konopnickiej wybudowane zostały dwa budynki wielorodzinne. W budynkach i na działce jest standardowa instalacja kanalizacyjna, natomiast nie ma sieci kanalizacyjnej w ulicy Konopnickiej. – Wykonanie sieci kanalizacji w drodze publicznej jest zadaniem PWiK – twierdzi Andrzej Kostrzewski z firmy KOS-BUD, przedstawiciel dewelopera. – Przed rozpoczęciem budowy domów dowiadywałem się o planowany termin wykonania sieci i poinformowano mnie że będzie wykonana w 2018 roku. PWiK wydłużyło termin i wydało mi zaświadczenie, że realizacja inwestycji rozbudowy sieci kanalizacyjnej w ul. Konopnickiej została zaplanowana na 2019 rok. Kolejny raz termin został przesunięty przez radnych miasta Gniezna na 2020 rok zgodnie z uchwałą. Radni uznali że w 2018 roku ważniejsze jest wykonanie 255 metrów kanalizacji do 4 domków jednorodzinnych i magazynów naprzeciwko cmentarza przy ul. 17 Dywizji Piechoty. Kanalizacja o długości 210 m do 76 mieszkań z ul. Konopnickiej była wg radnych nieważna i przesunięto ją na 2020 rok. Przypominam że wg pisma PWiK sieć miała być wykonana do 2019 r – odpiera zarzuty Andrzej Kostrzewski.

Jak podaje dalej, w tym roku roku wystarczy wykonać w ul. Konopnickiej 210 metrów sieci kanalizacji zamiast całych 370 metrów, ponieważ dalsze działki przy ul. Konopnickiej nie są zabudowane i obecnie nie potrzebują kanalizacji. – Wg pism, które otrzymałem, Urząd Miejski planuje przeznaczyć na sprzedaż pod budownictwo działki po boisku przy ul. Konopnickiej, więc później kolejne mieszkania będą potrzebowały podłączenie do nowej sieci kanalizacji. W związku z brakiem sieci kanalizacyjnej w ulicy, przy budynkach z ul. Konopnickiej jest przepompownia tłocząca ścieki do ul. Wrzesińskiej. Przepompownia jest rozwiązaniem tymczasowym i instalacja jest przygotowana do podłączenia do projektowanej sieci kanalizacji ogólnospławnej w ul. Konopnickiej – mówi Kostrzewski.

Deweloper twierdzi, że mieszkańcy zostali poinformowani o zasadach funkcjonowania przepompowni, ale wystarczy jedna osoba która nie przestrzega zasad. – Pompę zablokowały wrzucane do sedesu m.in. szczoteczka do zębów, koszyk plastikowy odświeżacza wc, but dziecięcy, chusteczki nawilżane, które wkręcają się w wirnik i blokują przepływ. Zamontowany był sygnalizator dźwiękowy zbyt wysokiego poziomu wody, ale został zniszczony przez jednego z mieszkańców – zaznacza A. Kostrzewski. – W związku z powyższymi wyjaśnieniami uważam, że instalacja kanalizacyjna budynków jest wykonana prawidłowo, tylko jest niewłaściwie użytkowana i brakuje bieżącego nadzoru nad przepompownią. Obecnie projektowany jest system działania dwóch pomp i w razie jeśli np. szczoteczka od zębów zablokuje jedną pompę, to druga będzie działała.Problemu z kanalizacją nie będzie dopiero po wykonaniu kanalizacji ogólnospławnej, w drodze publicznej co jest obowiązkiem PWiK – dodaje.

– Nie ulega wątpliwości, że inwestor powinien zapewnić prawidłowe funkcjonowanie przepompowni do czasu wybudowania kanalizacji - niezależnie od tego kiedy ona zostanie wybudowana, i tego - według mojej wiedzy, mieszkańcy oczekują od inwestora. Informacje dotyczące terminów wybudowania kanalizacji w jezdni ul. Konopnickiej nie mają w tej sprawie kompletnie znaczenia, stąd nie powinno sie przerzucać odpowiedzialności na miasto czy spółkę wodociągową – dodaje radny Tomasz Dzionek.

– Inwestor miał pełną świadomość warunków technicznych z jakimi przyjdzie się mu zmierzyć w związku z tą budową. Jeśli pojawia się problem z kanalizacją w wybudowanych obiektach, wynika on tylko i wyłącznie z niewłaściwego wykonania przepompowni lub zbyt małej pojemności wybudowanych zbiorników – mówi Jarosław Grobelny, zastępca prezydenta Gniezna. – Problem ten jednak musi rozwiązać deweloper. Obecnie w związku z realizacją zaplanowanych inwestycji, PWiK nie ma możliwości przyspieszenia budowy kanalizacji w ul. Konopnickiej. Trudno jest też oczekiwać od miasta rozwiązania problemów mieszkańców, które wygenerował im deweloper. Istnieje możliwość wybudowania kanalizacji w ul. Konopnickiej przez dewelopera zgodnie z warunkami, które przedstawiłoby PWiK i pod nadzorem tej firmy. Deweloper musiałby jednak wystąpić z taką inicjatywą.

Jarosław Grobelny:
- Inwestor, który rozpoczął realizację budynków wielorodzinnych na tym terenie otrzymał stosowne warunki przyłączenia do sieci kanalizacyjnej z PWiK, które wskazywały jednoznacznie na możliwość przyłączenia do kanalizacji wyłącznie w ul. Wrzesińską. Jednocześnie PWiK zadeklarowało, że po wybudowaniu kanalizacji w ul. Konopnickiej (2020 r.) będzie możliwość przyłączenia części budynków od strony ul. Konopnickiej do tej kanalizacji.W związku z tym, że część budynków ulokowanych przy ul. Konopnickiej jest zaniżona w stosunku do ul. Wrzesińskiej, nie ma możliwości wykonania kanalizacji grawitacyjnej na terenie inwestora w kierunku ul. Wrzesińskiej. Inwestor był zobowiązany do wykonania we własnym zakresie i na własny koszt zbiornik o odpowiedniej pojemności z przepompownią ścieków do ul. Wrzesińskiej - dodaje.

Komentarz PWiK: Sieć wodociągowa w pasie drogowym ul. Marii Konopnickiej w Gnieźnie wykonana została przez tut. Spółkę w 2016 roku. Wykonanie sieci kanalizacji sanitarnej planowane było na rok 2019, jednak z uwagi na wzrost kosztów pozostałych inwestycji realizowanych przez PWiK, przedsięwzięcie to przesunięte zostało na rok 2020. Pismem z dnia 07.08.2017 r. tut. Przedsiębiorstwo informowało dewelopera, iż istnieje możliwość wykonania przez niego przedmiotowej sieci przed rokiem 2019, na zasadzie zawartego z tut. Spółką porozumienia. Firma ta nie zdecydowała się jednak na takie rozwiązanie. Właściciel terenu zdecydował natomiast, iż do czasu wykonania przez PWiK sieci kanalizacyjnej w ul. Marii Konopnickiej, odprowadzanie ścieków z budynków położonych przy ul. M. Konopnickiej realizowane będzie poprzez sąsiednią działkę, która przylega bezpośrednio do ul. Wrzesińskiej (w ulicy tej zlokalizowany jest kolektor kanalizacyjny), przy pomocy przepompowni ścieków i wewnętrznej instalacji kanalizacyjnej. Rozwiązanie takie jest dopuszczalne, jednak wymaga starannego doboru parametrów przepompowni, a także zachowania przez osoby korzystające z mieszkań podstawowych zasad korzystania z urządzeń typu przepompownia ścieków. Dotyczy to przede wszystkim powstrzymywania się od wrzucania do toalet przedmiotów, które w ściekach bytowych nie powinny się znaleźć. Nie stosowanie się do tych zasad, zawsze będzie wiązało się z uciążliwościami z eksploatacją przepompowni. Jednocześnie zaznaczamy, że przyłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej nie zwolni mieszkańców z konieczności stosowania się do powyższych zasad, gdyż z problemami dzisiaj występującymi w przepompowni wykonanej przez dewelopera, później borykać się będzie PWiK, w zbiorczej przepompowni ścieków eksploatowanej przez Przedsiębiorstwo.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto