Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dni Sztuki Za(angażowanej) - nowa inicjatywa w Gnieźnie

Aleksander Karwowski
A.Karwowski
W kalendarzu gnieźnieńskich wydarzeń kulturalnych można dopisać kolejną inicjatywę. Grudniowe spotkania mają być czasem rozmów między zaangażowanymi poglądami, sztuką i różniącymi się środowiskami naszego miasta.

Festiwal, którego pierwsza edycja będzie trwać w dniach 9-11 grudnia tego roku w Miejskim Ośrodku Kultury ma być wydarzeniem cyklicznym. Spajać będzie go znany już w Gnieźnie przegląd filmów dokumentalnych Watch Docs, w czasie którego poruszane są za pomocą obrazów prawa człowieka. Podczas trzech dni, każdy chętny będzie mógł obejrzeć w sali widowiskowej MOK 11 wybitnych dokumentów. Sesje odbywać się będą w środę w godz. 8-10, czwartek w godz. 8-15 oraz w piątek w godz. 9-12.

W środę 9 grudnia będzie możliwość obejrzenia filmu "GIT" Kamila Szymańskiego. - Jest to film, który opowiada o życiu więźniów. Jest to bardzo szczere, męskie kino. Jest to szeroko dystrybuowany debiut fabularny tego reżysera. Jest to jedna z gorętszych, jesiennych premier filmowych w Polsce. - zachęca Piotr Wiśniewski organizator festiwalu. Pokaz odbędzie się o godzinie 19.

W czwartek 10 grudnia odbędzie się pokaz głośnego filmu "Pilecki". Udział w seansie wezmą Mirosław Krzyszkowski (reżyser) oraz Bogdan Wasztyl (producent dzieła). Na pokaz zaprasza stowarzyszenie Gnieźnieńscy Patrioci. Film o bohaterskim żołnierzu Armii Krajowej i jednym z bohaterów narodowych będzie pokazywany za darmo o godzinie 18. Jak zachęca Dariusz Pajkert, dyr. Wydziału Promocji i Kultury, to obraz potrzebny. - Ten film jest jednym z ważniejszych w kinematografii Polskiej. To współcześnie nakręcona opowieść o rotmistrzu Pileckim. W Gnieźnie było można go zobaczyć we wrześniu w czasie premiery w kinie Helios. Zachęcam gnieźnian aby przyszli obejrzeć film ważny nie tylko dla młodego pokolenia ale także osób starszych. Przypomina on życie Pileckiego od czasów jego młodości aż po wykonanie kary śmierci w 1948 roku.

Klub Krytyki Politycznej w Gnieźnie zaprasza ostatniego dnia na wystawę fotografii reportażowej Tomasa Rafy - słowackiego fotografa i autora filmów dokumentalnych. Jego projekt trwa już pięć lat, w czasie których towarzyszy manifestacjom skrajnej prawicy w Polsce, Słowacji, Czechach i Niemczech pokazując to zjawisko. Wystawę "Nowy Nacjonalizm w sercu Europy" będzie można zobaczyć w MOK-u 11 grudnia o godzinie 18.

Na zakończenie Dni Sztuki Za(angażowanej) wystąpi niezależny poznański teatr Usta Usta Republika ze świetnie przyjmowanym przedstawieniem "Uczta". Do udziału w nim zachęca Dariusz Pajkert. - Jest to przekaz dość zaskakujący. Jest to proste przedstawienie tragicznej prawdy o wartościach nas samych, a zarazem włączenie widzów w aktywne działanie w czasie spektaklu. Aktorzy przenoszą na deski prawdziwość nas samych, w całej swojej fizyczności i duchowości. Zapraszam do MOK-u 11 grudnia na godzinę 19.30.

- Mamy nadzieję jako organizatorzy, że w tym rozgorączkowanym, rozpolitykowanym świecie to wydarzenie będzie platformą współpracy wielu środowisk. Będziemy dyskutować, spierać się ale w atmosferze pokojowej, drogą dyskursu kulturalnego. Kultura też jest elementem polityki, też ma swoje zdanie. Ten festiwal pokaże, że może też być zaangażowana i skłaniać do szczerej dyskusji Polaków nad ważnymi sprawami. - przedstawił na zakończenie ideę wydarzenia Piotr Wiśniewski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dni Sztuki Za(angażowanej) - nowa inicjatywa w Gnieźnie - Gniezno Nasze Miasto

Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto