Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Gniezna przyjechał były żołnierz jednostki GROM - Naval. Jest bohaterem jednej z gier komputerowych

Paweł Brzeźniak
Paweł Brzeźniak
Do Gniezna przyjechał były żołnierz jednostki GROM - Naval. Jest bohaterem jednej z gier komputerowych
Do Gniezna przyjechał były żołnierz jednostki GROM - Naval. Jest bohaterem jednej z gier komputerowych Paweł Brzeźniak
We wtorek, 3 grudnia w PWSZ w Gnieźnie odbyło się wyjątkowe spotkania z Pawłem Mateńczukiem - „NAVALEM”, byłym operatorem jednostki wojskowej GROM, który podzielił się swoją historią, jak z małej miejscowości trafił do tej elitarnej jednostki wojskowej.

Ponadto, gość zdradził kulisy rekrutacji do GROM-u; podzieli się swoim doświadczeniem, z zakresu planowania operacji wojskowych, odpowie na pytanie czy w GROM-ie jest miejsce dla kobiet i wyjaśni, jak często rzeczywistość różni się od filmowych wyobrażeń na temat działań wojennych.

Legendarny już operator GROM-u - Naval, kiedy rozpoczynał swoją wojskową karierę był z wykształcenia ślusarzem-spawaczem. Wychowany na „Czterech Pancernych” i „Kapitanie Klossie”, marzył o wstąpieniu do Legii Cudzoziemskiej, co w czasach jego młodości oznaczało przygodę i wyjazd na misję zagraniczną. Swoją przygodę z wojskiem rozpoczął jako żołnierz I Pułku Specjalnego w Lublińcu, skąd później trafił na misję pokojową ONZ w Libanie.

Już jako członek jednostki wojskowej GROM, brał udział w działaniach bojowych na wodach Zatoki Perskiej, w Iraku i w Afganistanie. Za swoją służbę był wielokrotnie odznaczany, w tym najwyższymi odznaczeniami wojskowymi, m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego, Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego, a także Złotą Odznaką GROM-u, która dla żołnierzy JW GROM jest najwyższym odznaczeniem.

Aktualnie prowadzi swoją firmę, wykłady i szkolenia oraz publikuje książki („Przetrwać Belize”, „Ostatnich gryzą psy”, „Zatoka” i „Camp Pozzi”). W roku 2012 był jednym z konsultantów gry komputerowej Medal of Honor: Warfighter, w której gracze mogą wcielić się w rolę GROM-owca. Wystąpił też w roli prowadzącego program „Ekspedycja - odkrywcy drugiej natury” wyprodukowanego dla stacji Discovery Channel Polska.

- Wezwanie do WKU zadziałało jak impuls. Pomyślałem, że zgłoszę się na ochotnika, a skoro tak, to nie chcę służyć w zwykłej jednostce. Szczególnie że czułem się bardzo sprawny fizycznie. Od zawsze dużo ćwiczyłem, uprawiałem wiele sportów, lubiłem wysiłek. Stanie na warcie przy bramie wjazdowej do koszar nie było dla mnie. Potrzebowałem wyzwania - przyznaje Paweł Mateńczuk. - Do takiego wyboru zmusiły mnie realia lat 80. w Polsce. Pochodzę z pięknego, ale małego miasta w Polsce. Gdy się jest młodym, ma się dużo marzeń i planów, ale rzeczywistość szybko je weryfikuje. W tamtych czasach i w tamtym miejscu szkoła zawodowa była jedynym sensownym wyborem, jeśli chciało się mieć pracę i normalnie żyć. Nie było innej ścieżki. Nie było szansy na studia, bo w moim mieście nie było szkoły wyższej, a na studia w innym mieście nie było pieniędzy. Zawodówka była prostą i oczywistą drogą dla wszystkich chłopaków. Natomiast wojsko było ze mną od dziecka. W kółko oglądałem „Czterech pancernych” i „Klossa”, bo nic innego nie było w telewizji. Rozpierała mnie duma, gdy patrzyłem na zdjęcia ojca w mundurze z czasów jego obowiązkowej służby zasadniczej. Więc gdy przyszło wezwanie do WKU, nie wahałem się ani chwili - dodaje.

Wydarzenie adresowane jest w szczególności do uczniów klas maturalnych (klas mundurowych), którzy za chwilę będą podejmować decyzję o wyborze dalszej drogi zawodowej. Na spotkanie w dniu 10 grudnia o 9:30 jeszcze można się zapisać! Pierwszeństwo przy zapisie mają grupy zorganizowane (szkoły średnie). Na wydarzenie obowiązują zapisy - [email protected] (zgłoszenie powinno zawierać następujące dane: nazwę szkoły, liczbę uczestników, imię i nazwisko opiekuna oraz telefon kontaktowy).

Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc - osoby indywidualne zainteresowane udziałem w w/w spotkaniu, proszone są o bezpośredni kontakt z Działem Promocji PWSZ Gniezno, email: [email protected], tel. +48 61 424 29 42 wew. 333.

Podczas spotkania dr Krzysztof Danielewicz przedstawił nowy kierunek studiów w PWSZ Gniezno - Analitykę bezpieczeństwa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto