Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Dobra wiadomość dla kobiet! Szpital w Gnieźnie kupił nowoczesny cyfrowy mammograf

Hanna Komorowska-Bednarek
Hanna Komorowska-Bednarek
Wideo
od 16 lat
Świetna wiadomość dla kobiet! Szpital Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie kupił najnowocześniejszy cyfrowy mammograf. Koniec z wywoływaniem zdjęć!

650 tysięcy złotych kosztował sprzęt do nowej pracowni mammografii w gnieźnieńskim szpitalu. W ramach realizacji zadania „Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów - mammografy” szpital pozyskał pieniądze z budżetu Ministerstwa Zdrowia.

Zakup urządzenia pozwoli na spełnienie założeń Narodowej Strategii Onkologicznej, która wskazuje na konieczność wprowadzenia obowiązku stosowania mammografów cyfrowych w wykonywaniu badań przesiewowych w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

Aparat został zainstalowany w Pracowni Diagnostyki Obrazowej w nowym budynku Szpitala na poziomie -2. Po uzyskaniu wszelkich odbiorów oraz pozwoleń, z początkiem nowego roku możliwe będzie rozpoczęcie diagnostyki.

- Jest to w pełni cyfrowy mammograf, a słowo cyfrowe jest tu kluczem, ponieważ nie jest to urządzenie analogowe - cała obróbka sygnału odbywa się na drodze cyfrowej. Detektor sygnału jest tak skonstruowany, że tworzy od razu obraz, który możemy zapisać na płycie lub też wysłać za pomocą Internetu do radiologa, który to badanie może opisać

– relacjonował lek. Mateusz Hen, Dyrektor Szpitala ds. medycznych. Koniec z wywoływaniem zdjęć i koniecznością ich przechowywania. Odtąd kobiety będą mogły przebadać się szybko i niemal bezboleśnie.

Dlaczego mammografia kobiet, zwłaszcza w okresie menopauzy jest niezwykle ważna?

- Aktualny program profilaktyczny dla kobiet jest dla pań pomiędzy 50 a 60 dziesiątym rokiem życia i wszystkie te panie bez skierowania mogą się zgłaszać i umawiać termin badania i to badanie wykonać – dodał M. Hen. Dyrekcja ma nadzieję, że od nowego roku rozporządzenie się zmieni i bez skierowania mammografię będą mogły wykonać kobiety pomiędzy 45 a 74 rokiem życia.

To ważne, ponieważ szacuje się, że 23% społeczeństwa kobiet jest narażona na wystąpienie raka piersi, a to jest prawie 1/4 całości. 10% może być z kolei nosicielkami genu BRCA 1, który odpowiadają za dziedziczenie raka piersi.

- Amazonki wykazywały i wykazują cały czas dużą aktywność i to jest wyraźnie wyjście naprzeciw potrzebom. Cieszę się, że w tej kadencji, która dobiega końca udało się postulat Amazonek o nowym mammografie spełnić

– dodał Starosta Gnieźnieński, Piotr Gruszczyński.

Dobra wiadomość dla kobiet! Szpital w Gnieźnie kupił nowoczesny cyfrowy mammograf

Dobra wiadomość dla kobiet! Szpital w Gnieźnie kupił nowocze...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto