Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki w gminie Łubowo [FOTO]

Paweł Brzeźniak
W sobotę na terenie Muzeum Pierwszych Piastów odbyły się dożynki gminy Łubowo. Gwiazdą wieczoru był KASA z zespołem.

Dożynki w gminie Łubowo

Starostami tegorocznych dożynek w Dziekanowicach byli Katarzyna Piasecka z Siemianowa wraz z Ryszardem Skubiszyńskim z Wierzyc. Uroczystości rozpoczęły się o 14:30 od mszy świętej, która odbyła się w kościele z Wartkowic, znajdującym się na terenie Wielkopolskiego Parku Etnograficznego. Następnie korowód dożynkowy przeszedł na teren muzeum, gdzie rozpoczął się obrzęd dożynkowy, który przygotował zespół "Wiwaty" z Pobiedzisk.

- Jesteśmy wdzięczni rolnikom za poniesiony trud, za wyprodukowanie chleba dla wszystkich. Opatrzność sprawiła, że nie zostaliśmy poszkodowani w tym niedawnym kataklizmie. Jest za co dziękować Panu Bogu. Podczas mszy świętej wysłuchaliśmy pięknej homilii księdza proboszcza z Pobiedzisk, który przytoczył "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej i życzył rolnikom, aby za sto lat o nich mówiono tak, jak robili to nasi wybitni literaci - mówił Andrzej Łozowski, wójt gminy Łubowo, - Z Matką Boską Siewną otwieramy nowy rok rolniczego trudu. Dziękuję za determinację i trud pracy rolnika. Dziękuję także za kultywowanie tradycji i za okazały bochen chleba z tegorocznego ziarna - dodał wójt, który wraz ze starostami przekazał zgromadzonym gościom kawałki chleba.

- Patrząc na dzisiejsze obrzędy zastanawiamy się, skąd to wszystko jest. Pochodzi to z naszej wiary i tradycji, która tutaj niedaleko się rodziła - podkreślił senator Robert Gaweł. - Chciałbym wszystkim rolnikom podziękować za codzienny trud i za chleb, który możemy jeść. Szczęść Boże na następny rok i życzę, za słowami Wyspiańskiego, aby polska wieś była spokojna - dodał senator, który podkreślił, że składa życzenia również w imieniu posła Krzysztofa Ostrowskiego.

- Mamy dziś święto dziękczynienia. To jedno z najważniejszych wydarzeń w roku. W imieniu Zarządu Powiatu Gnieźnieńskiego składamy hołd pracy i podziękowanie wszystkim rolnikom, sadownikom i hodowcom - powiedziała Maria Suplicka, etatowy członek zarządu powiatu. - Dziękujemy za złoty bochenek chleba w naszych domach. Po staropolsku powiem, że Bogu dziękujemy za ten plon.

- Kiedy miałem możliwość być w Muzeum II Wojny Światowej, to jednym z eksponatów, który rzucił się w oczy i który był niezwykle wzruszający i podniosły, były kawałki chleba ludzi, którzy zostali wysłani na Syberię, którzy głodowali w oblężonych miastach. Ten chleb jest dla nas bardzo ważny. Serdecznie dziękuje rolnikom za ich trud - powiedział Bartosz Kanik, który reprezentował posła Pawła Arndta.

Podczas uroczystości odznaczono Tadeusza Panowicza, regionalistę i miłośnika lokalnej historii. Z rąk wójta Andrzeja Łozowskiego otrzymał on Medal Bolesława Chrobrego.

W ramach części artystycznej wystąpiła Orkiestra Dęta ze Słupcy oraz Marta Grabowska, która zaprezentowała niezapomniane i wzruszające przeboje Anny German. Przed głównymi koncertami rozstrzygnięto piętnastą edycję na najpiękniejszą zagrodę w gminie Łubowo oraz rozdano fanty w ramach loterii. Następnie na scenie zaprezentował się zespół muzyków z przebojami ABBY oraz Krzysztof "KASA" Kasowski z zespołem. Tradycyjnie na koniec zaprezentowano pokaz sztucznych ognii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto