Droga S-5 z Gniezna do Mielna zostanie otwarta w czwartek

Paweł Brzeźniak
Udostępnij:
Ostatnie prace odbiorowe przybliżają nas do momentu oddania do ruchu obwodnicy Gniezna w ciągu trasy S5. Obecnie planowanym terminem przekazania drogi do użytku jest najbliższy czwartek, o tego czasu przewiduje się wykonanie wszelkich niezbędnych prac związanych z wydaniem pozwolenia na użytkownie trasy. Co ważne, jest to termin wyprzedzający kontraktową datę oddania drogi, aż o dwa miesiące.

Droga S-5 z Gniezna do Mielna zostanie otwarta w czwartek

Wszystko wskazuje więc na to, że w najbliższym czasie wyjeżdżając z Poznania dojedziemy trasą ekspresową już nie tylko do węzła „Gniezno Południe”, lecz aż za Gniezno, gdzie na węźle „Mieleszyn” zjedziemy na obecną drogę krajową nr 5. Ta zaś jest w trakcie przebudowy do parametrów drogi ekspresowej. W drugiej połowie 2019r. planowane jest oddanie dalszych odcinków S5 aż do połączenia z autostradą A1 w okolicach Grudziądza.

W roku 2012 połączono 35-cio kilometrowym odcinkiem S5 autostradę A2 z Gnieznem, a planowany obecnie do oddania 18,5 kilometrowy odcinek pozwoli na całkowite wyprowadzenie ruchu tranzytowego z miasta Gniezna. Inwestycja realizowana przez poznański oddział GDDKiA kończy się na granicy województwa kujawsko - pomorskiego. Dalszy etap realizuje obecnie bydgoski oddział GDDKiA.

Droga ekspresowa S5 na odcinku Żnin - Gniezno przyczyni się w docelowym układzie drogowym do zapewnienia sprawnego połączenia autostrady A1 Gdańsk – Katowice z autostradą A2 Poznań-Warszawa i za jej pośrednictwem z drogami ekspresowymi S11 oraz S5 do Wrocławia.

Dwujezdniowa ekspresowa droga uwolni Gniezno od ruchu ciężkiego, a kierowcom podróżującym tranzytem umożliwi szybką i bezpieczną podróż. Nowa, ponad 18 km trasa ekspresowa jest doskonale skomunikowana z innymi, kluczowymi dla miasta drogami poprzez węzły Mieleszyn, Gniezno Północ i Kłecko. Komunikację lokalną zapewniają nowe drogi dojazdowe, a bezpieczeństwo ruchu bezkolizyjne rozwiązania komunikacyjne z zastosowaniem 19 obiektów inżynierskich: 4 mostów w ciągu drogi S5, 5 wiaduktów w ciągu S5, 9 wiaduktów nad S5, 1 przejścia dla zwierząt. Wybudowane zostały dwa miejsca obsługi podróżnych, powstały urządzenia związane z ochroną środowiska, a także urządzenia zapewniające bezpieczeństwo ruchu drogowego, oświetlenie i sprawne odwodnienie jezdni.

Przeprowadzono badania archeologiczne na 15 stanowiskach archeologicznych o łącznej powierzchni ok. 9 ha. Badania objęły obszar o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa narodowego i stanowiły uzupełnienie wiedzy o przeszłości Polski.

Przypomnijmy:
Podpisanie umowy nastąpiło w dniu 3 grudnia 2014r.
Wykonawca – konsorcjum firm Budimex S.A. (Lider) oraz Ferrovial Agroman S.A. (Partner) – miał 22 miesiące na ukończenie robót (nie wliczając okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca).
Planowana data ukończenia robót to 3 lipca 2017r.
Wartość robót budowlanych to ponad 500 mln zł z czego 85% stanowi dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.
Nadzór inwestorski nad całością robót prowadzi firma Lafrentz – Polska Sp. z o.o.

Zaproszenie do udziału w uroczystości otwarcia nowego odcinka zostało przekazane dla: Jerzego Szmita – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Krzysztofa Kondraciuka - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad oraz Zbigniewa Hoffmanna - Wojewody Wielkopolskiego.

Co składa się na cenę paliwa?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie