Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Duet SIKSA z Gniezna nagrodzony Paszportem "Polityki"

Paweł Brzeźniak, Sebastian Gabryel
Kaspijski Grrajm Kostj
We wtorkowy wieczór, 26 stycznia, gnieźnieński duet SIKSA otrzymał Paszport Polityki w kategorii „Muzyka Popularna”. „Paszporty Polityki” to nagroda kulturalna. Coroczne wręczenie statuetek odbywa się od 1993 roku. 26 stycznia w warszawskim studiu duet SIKSA został wyróżniony w kategorii „Muzyka Popularna”.

Duet "Siksa" z Gniezna nagrodzony Paszportem"Polityki"

"Za muzyczne działania, które prowokowały, drażniły, ale wyprzedziły swój czas. Za punkowy krzyk, który stał się artystycznym paliwem dla ulicznych wydarzeń i manifestacji, ale nie przestał być oryginalnym, własnym głosem"

- uzasadniono decyzję.

Aleksandra Dudczak, znana jako Alex Freiheit z duetu Siksa, mocno angażowała się w organizowane w Gnieźnie i powiecie Strajki Kobiet.

Siksa – duet określany często jako punkowo-performerski, utworzony w 2014 r. przez wokalistkę, aktorkę i poetkę Alex Freiheit (ur. 1990 r.) oraz basistę Buriego (ur. 1987 r.). Grupę założyli w Toruniu, mieszkają w Gnieźnie, a zagrali wspólnie ponad 250 koncertów w całej Polsce i za granicą. Ich występy to monologi Alex na tle przesterowanej gitary basowej. W interakcji z publicznością nabierają oryginalnych walorów dramatycznych. Nominację przyniósł im najnowszy album „Zemsta na wroga”, jak poprzednie podejmujący tematy seksistowskiej opresji. W proroczo gorącym, prowokującym, niestroniącym od wulgaryzmów stylu konfrontuje perspektywę feministyczną z postawami prawicowego radykalizmu.

Nominowani w tym roku byli także 1988 (Przemysław Jankowiak) oraz Marek Pędziwiatr.

Jedni ją uwielbiają, drudzy szczerze jej nie znoszą. Kontrowersyjna twórczość Siksy nie pozostawia obojętnym nikogo, kto choć raz się z nią zetknął. O gnieźnieńskim duecie, tworzonym przez wokalistkę Alex i basistę Buriego, zrobiło się głośno po występie w ramach katowickiego OFF Festivalu.

Siksa zszokowała wtedy część publiczności kontrowersyjnym widowiskiem na pograniczu koncertu i sztuki performatywnej.

Do surowych, punkowych rytmów, artystka wykrzykiwała teksty swoich piosenek, w bardzo dosadny sposób komentując polską rzeczywistość. Nie unikając wulgaryzmów, skrytykowała wszechobecny rasizm, szowinizm i homofobię, szybko stając się jednym z najpopularniejszych projektów punkowych ostatnich lat.

Wkrótce o twórczości Siksy zaczęły mówić media w całej Polsce, dyskutując na temat idei projektu. Przez część słuchaczy duet został doceniony za odwagę i nowatorskie pomysły, przez innych skrytykowany za sprawą ironicznych haseł związanych choćby z polskim Kościołem czy Żołnierzami Wyklętymi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto