Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwustu przewodników w Gnieźnie

Wiktor Koliński (gniezno.eu)
W Gnieźnie jest ich około dwustu, w tym kilkudziesięciu czynnych zawodowo. Ci związani z Organizacją Turystyczną „Szlak Piastowski” noszą czerwone koszuli z Lednickim orłem na piersi i logo organizacji na plecach.

Są w różnym wieku – od studentów do emerytów, poprzez różne odcienie wieku produkcyjnego; reprezentują różne profesje, poglądy, charaktery, ale łączy ich jedno - fascynacja własnym regionem. Kto jak nie oni znają najlepiej jego historię zabytki i atrakcje. Każdy z czynnych zawodowo przewodników prezentował swoje miasto i region turystom, których liczba sięga tysięcy.

Przewodnicy są wizytówką miasta i regionu. To, w jaki sposób zaprezentują miejsce, po którym oprowadzają, często ma większy wpływ na to, jak zostanie to miejsce odebrane i jak odwiedzający zachowają je w pamięci. Dlatego tak ważnym jest, aby byli to odpowiedni ludzie z odpowiednią wiedzą i przygotowaniem gwarantujący dobry wizerunek miasta.

Wykonywanie zawodu przewodnika to pasja i powołanie. Nie jest żadną tajemnicą, że nie wszyscy się do tego fachu nadają. Ważna jest wiedza, ale także sposób jej przekazywania. Dlatego tak wiele uwagi podczas szkoleń poświęca się metodyce. Przewodnik w XXI wieku musi sprostać wymogom rynku i oczekiwaniom konsumentów – turystów, a te rosną z każdym rokiem.

Wykonywanie zawodu przewodnika turystycznego regulują przepisy ustawy o usługach turystycznych. Ten, kto chce tym wymogom sprostać, musi przejść kilkusetgodzinny kurs oraz zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności przed państwową komisją egzaminacyjną. Ale to dopiero początek drogi, bo jest to praca wymagająca nieustannego szkolenia i pogłębiania swojej wiedzy i umiejętności. Ci którzy poprzestają na zdanym egzaminie bardzo szybko „wypadają z obiegu”.

Przewodnicy chcą zarażać miłością do swojego miasta nie tylko turystów, ale także mieszkańców. Organizacja Turystyczna „Szlak Piastowski” od zeszłego roku organizuje co mesiąc bezpłatne zwiedzanie dla mieszkańców. Praktycznie co miesiąc nasi mieszkańcy mogą poznać ciekawe często bliżej nie znane historie z innym przewodnikiem, który proponuje sój autorski program poznania miasta czy okolicy. Akcja, cieszy się dużą popularnością i będzie z pewnością kontynuowana w tym roku.

Przewodnicy, o czym zapewne wie niewielu, maja także swoje święto: Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego przypada 21 lutego. Święto zostało ustanowione podczas pierwszego międzynarodowego kongresu przewodników odbywającego się w Izraelu w 1985 roku. Tego dnia w wielu miastach odbywają się sympozja, konferencje i uroczystości. W Gnieźnie przewodnicy zamierzają się spotkać i odwiedzić groby tych spośród przewodnickiej braci, których już nie ma wokół nas. O godzinie 17:00 przewodnicy spotkają się na gnieźnieńskim rynku, życząc sobie pomyślności w kolejnym sezonie turystycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto