Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskryminacja i mobbing: czy także w Gnieźnie?

Sona Ishkhanyan
Otóż okazuje się, że wiele z nas wciąż spotyka się z dyskryminacją czy mobbingiem w miejscu pracy. Przedstawiamy zaledwie fragment szerszego problemu.

Dyskryminacja i mobbing: czy także w Gnieźnie?

Inspiracją do napisania tego tekstu okazała się być sytuacja, z którą spotkałam się osobiście, podczas wizyty w jednym z najbardziej prestiżowych salonów fryzjerskich w Gnieźnie. Choć sytuacja nie dotyczyła mojej osoby, to byłam naocznym świadkiem mobbingu w miejscu pracy. Szefowa salonu chodziła i wyzywała pracowniczki, raz warczała na jedną, raz na drugą, a szczególnie wyżywała się na praktykantkach. „Rusz się szybciej dziewczyno!”, „Nie masz krzty rozumu? Nie widzisz, że powinnaś podać mi prostownicę z drugiej strony”, „Zejdź mi z drogi”, „Może byś wreszcie pomyślała...” - W ciągu 2 godzin, które tam spędziłam, takich tekstów usłyszałam wiele, a to nie wszystko, bo młode dziewczyny za podawanie złego koloru wsuwek do podpięcia włosów dostawały po rękach. Wszystko działo się na oczach klientów. Sama czułam się zażenowana i zniesmaczona. Młode dziewczyny, widać już przyzwyczajone do takiej sytuacji, schylały tylko głowę i robiły to, co szefowa kazała. Najbardziej jednak mnie zdenerwowała sytuacja, kiedy kobieta w pewnym momencie tak warknęła na pracownicę z długoletnim stażem, a wiekowo nawet nieco starszą od samej siebie, tak mocno, że kobiecie zaczęły drżeć ręce. Przez przypadek nożycami lekko zahaczyła o ucho klientki, której ścinała włosy. Zaczęłam więc szukać więcej przypadków mobbingu, czy dyskryminacji. Okazuje się w Gnieźnie można znaleźć wiele takich sytuacji, o których jednak niechętnie się mówi.

- Przez dwa lata szukałam pracy, a ponieważ byłam matką samotnie wychowującą dziecko, oczywiście z własnego wyboru, tych ofert nie miałam zbyt dużo. Chodziłam więc na rozmowy kwalifikacyjne i wśród wielu pytań za każdym razem padało czy mam rodzinę, dziecko, czy sama wychowuję itp. - żali się Karolina. - Sama jestem świadoma swoich praw, i wiem, że pracodawca nie ma prawa zapytać mnie o takie kwestie związane stricte z moim życiem osobistym, ale jakoś nie mogłam się przed tym bronić. Na początku odpowiadałam szczerze, że „tak”, że „jestem samotną matką”. No i się nie udawało. Później ukrywałam ten fakt, twierdząc, że nie mam dzieci - dodaje. Karolinie się udało dostać pracę w jednej z gnieźnieńskich firm na transportowych jako kadrowa. Przez kolejny rok, do momentu, gdy nie dostała umowy o pracę na dłuższy okres czasu, ukrywała fakt, że jest mamą, przy dużej pomocy swojej mamy.

Temat mobbingu i dyskryminacji w pracy zawodowej, czy też na drodze zdobywania wiedzy będzie jednym z punktów dyskusji podczas Ogólnopolskiego Kongresu Kobiet, który odbędzie się 9-10 września na terenie Targów Poznańskich. - Każda struktura hierarchiczna, w którą wpisana jest relacja przełożony - podwładny i oparta na tej relacji droga awansu zawodowego niesie zagrożenia związane z nierównym traktowaniem, dyskryminacją, mobbingiem. Nas interesują te zjawiska w kontekście płci i na ten czynnik chcemy zwrócić uwagę. Przykładowo: czy zjawisko mobbingu, w tym mobbingu seksualnego w takim samym stopniu dotyczy kobiet i mężczyzn w szkołach i na uczelniach? Czy kwestie dotyczące pogodzenia życia rodzinnego z życiem zawodowym mają taki sam charakter w przypadku kobiet, jak w przypadku ich kolegów? Lub jeszcze inne kwestie: z jakimi problemami spotykają się studentki i naukowczynie chcące realizować swoje zdolności i pasje w zakresie nauk ścisłych? -mówi prof. dr hab. Grażyna Gajewska, współorganizatorka centrum nauki i edukacji w ramach KK w Poznaniu. -Wstępna analiza wskazuje, że w każdej z tych sfer występują spore nierówności i na to właśnie chcemy zwrócić uwagę w poszczególnych panelach - dodaje nasza rozmówczyni i zachęca gnieźnianki do udziału. - Nie wystarczy jednak wyłącznie wskazać na to, że takie nierówności występują. Naszym celem jest także zastanowienie się, jak można ten stan zmienić, jakie należy wypracować procedury, na jakie aspekty edukacji oraz nauki należy zwrócić uwagę, by problemów związanych z nierównością ze względu na płeć było coraz mniej, ba! By ich wcale nie było! - zaznacza.

-Nauczycielki i akademiczki. Nauczamy, tworzymy naukę, wychowujemy. Choć świat edukacji i nauki bez nas nie istnieje, nadal to nie jest w pełni nasz świat. Dlaczego dyskryminacja w polskich szkołach i na uczelniach jest wciąż tematem tabu? Jak wzmacniać edukację równościową? Jak zmierzyć się z mobbingiem, molestowaniem i seksizmem? Jak zapobiec negatywnym skutkom reformy edukacji? Jak wzmocnić pozycję kobiet w naukach ścisłych? O tym wszystkim będziemy dyskutować w Centrum Reformy, Edukacji i Nauki podczas IX Kongresu Kobiet, 9-10 września w Poznaniu. Zapraszamy nauczycielki, naukowczynie, uczennice i studentki! - dodaje na koniec nasza rozmówczyni.

Program CENTRUM REFORMY, EDUKACJI I NAUKI (9-10 września):

14.30 – 15.30 Po jasnej stronie mocy. Nauczycielki przeciwko dyskryminacji
15.45 – 16.45 M, jak mobbing. O prześladowaniu, dyskryminacji w szkołach, na uczelniach i w instytucjach naukowych z perspektywy kobiet
17.10 – 18.20 Dlaczego marnujemy talenty dziewcząt i kobiet w dziedzinie nauk ścisłych?
18.35 – 19.30 Wyniki watchdoga i społeczne konsekwencje reformy systemu edukacji
16.30 – 18.00 warsztat: Czy granice mają granice?
Sobota 14.30 – 19.30 i niedziela 9.30 – 12.30 Wystawa fotografii „Entuzjastki pedagogiki i edukacji”


INFORMACJE OGÓLNE:

Na Kongresie Kobiet, który organizowany jest już po raz dziewiąty, będziemy mówić o wszelkich sprawach istotnych z perspektywy kobiet, czyli tak naprawdę o wielu, wielu kwestiach. Na IX Kongresie będą miały miejsce wykłady, dyskusje i warsztaty. Będzie można poznawać się, wymieniać doświadczeniami i tworzyć koalicje, działające na rzecz nas, kobiet. Będziemy mówić o tym, jak się wspierać i budować kobiecą solidarność. Poza tym będzie można zwiedzać Park Kobiet, korzystać z bogatej oferty kulturalnej. I, jak zwykle, zaoferujemy kilkanaście centrów tematycznych (panele, warsztaty), poświęconych sprawom polityki międzynarodowej, polityki wewnętrznej, ruchom oporu, kwestiom ekologicznym, wychowawczym, ekonomicznym i zdrowotnym. Oczywiście, zajmiemy się też edukacją i kulturą. To wszystko (w kontekście kobiet) jest dla nas ważne. Tak naprawdę o tych kwestiach wiele z nas mówi od lat, zajmujemy się kwestiami kobiet z perspektywy naukowej, politycznej, społecznej. Natomiast wyjątkowość KK polega na tym, że w jednym miejscu, w jednym czasie znajdzie się kilka-kilkanaście tysięcy kobiet z całej Polski, by wymienić się rozmaitymi doświadczeniami, a to nie zdarza się przecież tak często.
TEGOROCZNE HASŁO KK „Alert dla praw kobiet”
Słowo alert oznacza tyle, co stan gotowości do podjęcia akcji zespołowej, czy – innymi słowy – jest to stan pogotowia. Wspomniany przez Panią wcześniej Czarny Protest dobitnie ujawnił nie tylko to, że kobiety w Polsce poczuły się zagrożone w kwestii ich praw reprodukcyjnych oraz prawa do decydowania o własnym ciele, ale ujawnił także umiejętność i potrzebę mobilizacji tysięcy kobiet z różnych miejscowości, by wspólnie wyrazić sprzeciw wobec ograniczania wolności wyboru w tych sprawach. Na tegorocznym KK alert ogłoszony został nie tylko dla tych kwestii. Zwracamy uwagę np. na takie kwestie, jak: kultura wobec równości i nierówności, na kwestie dotyczące opieki okołoporodowej, niepełnosprawność, wykluczenie na rynku pracy ze względu na wiek i płeć, niski procent egzekucji alimentów na dzieci, a także na zagadnienia ekologiczne, i wiele innych zagadnień.

Debata programowa przed IX Kongresem Kobiet w Urzędzie Miasta Poznania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gniezno.naszemiasto.pl Nasze Miasto